Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de Allen Besnovich » 07 Feb 2013, 09:22

Salut. Eu iti recomand sa folosesti montura alaturata, si te asigur ca n-o sa mai ai rateuri. Plumbul este korda Big Grippa 120g, nu trebuie sa folosesti neaparat monofilament, iar carlige iti recomand marimea 6 sau mai mici. Spuma flotanta pe carlig, pentru o asezare mai buna.
ps: Nu am avut nici un rateu folosind aceasta montura.

Imagine
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu » 09 Feb 2013, 11:29

alinhulea scrie:Mai demult am avut si eu problema ratarilor (am patit o data 9 din 13), si am experimentat multe elemente pana sa-i dau de capat.

Chestii care poti sa le incerci:
1. La plantat poti sa folosesti inline , un plumb de 120 intro montura fixa sau semifixa poate sa fie "scuturat" cu multa eficacitate de catre un crap care nu a fost intepat cum trebuie. Montura fixa cu plumb inline este cea mai daunatoare deoarece pestele foloseste toata greutatea plumbului cand da din cap ca sa se dezgate.
2. In caz ca nu dai la amur , un pic mai lung firul de par, gen 1-2 cm;
3. Forfacul mai lung : 20-25-35 cm.
4. Carlige foarte ascutite cu spin mare(Gardner incizor ?) sau "cioc de papagal" ;
5. Daca de obicei tragi de peste cu forta cred ca te-ar ajuta carlige cu deschizatura un pic mai mare sa intre mai bine in carne ;
6. Montura helicopter ?
7. Blow Back rig
8. Varnisul de pe carlig sa fie siliconic nu plastic tare;
9. Plumb mai mic inline de 100 de ex.
Pentru inceput am sa folosesc o montura kd(ac fox ssc nr.8) si plumb pierdut.
roc scrie:Vizavi de rateuri,si eu plantez aproape maxim 100m,am facut si schimbat monturi pana am inceput sa mai diminuez din rateuri dar nu am scapat de ele,nu am gasit un raspuns.
Tineam pestele in montura 2-3m si apoi :-h .Pescuiesc cam pe 4-5 lacuri si le-am invatat geografia,cele mai multe rateuri le aveam pe lacurile unde predomina ctenul,asa ca m-am axat mai mult pe prinderea lui,cu monturi,nada si momeala pt cten pot sa zic ca am mai scapat de rateuri,insa am dat de alt fenamen,trasaturile false, dar asa la modul ca sare swingerul in bat sau isi ia ceva fir si tot ~x( .
Paza unui lac la un pahar mai mare,povestea cum dadea el toamna la "grebla" [-x de prindea niste novaci frumosi :O asa ca nu am stat mult pe ganduri si am pus un forcfac scurt cu un tehno in el si @-) surpriza ,prindeam novaci de 4-5 kg de toata uratenia lor.
Asa ca m-am consolat si am dat vina pe o populare predominanta a lacurilor cu novaci,fitofagi,pt ca nu au disparut ratarile,iar la un singur tehno pe carlig cine sa mai traga?
Cela mai bune monturi pt mine la plantat sant helicopter sau plumb pierdut,cu cele in line nu am prea punctat.
Ca si o concluzie conteaza si populatia lacurilor in deslusirea problemelor :-h
Are si ten balta, dar nu mult.
Ps:cred ca stiu despre ce balta vorbesti.
aleendark scrie:Salut. Eu iti recomand sa folosesti montura alaturata, si te asigur ca n-o sa mai ai rateuri. Plumbul este korda Big Grippa 120g, nu trebuie sa folosesti neaparat monofilament, iar carlige iti recomand marimea 6 sau mai mici. Spuma flotanta pe carlig, pentru o asezare mai buna.
ps: Nu am avut nici un rateu folosind aceasta montura.

Imagine
In proportie de 90% folosesc monturi cu plumb pierdut, ratarile au aparut in momentul cand am plantat la aproximativ 1 m de malul de vis-a-vis.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de Allen Besnovich » 09 Feb 2013, 21:45

Te cred, dar e foarte important sa folosesti plumbul din imagine. Nu neaparat firma, ci forma, modelul.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de roc » 10 Feb 2013, 09:05

Sa fie oare un fix deal meu faptul ca nu am avut rezultate folosind un plumb mai greu de 60-70g atunci cand plantez la max 120m.
Cu toate ca un plumb mai mare aseaza firul mai bine si ofera o autointepare buna si cred ca te scapa si de alarme false.
In prezent folosesc doua monturi una cu naditor si una cu plumb de 60g fiecare
10022013355.jpg
Am reusit sa aduc pesti pe nada mai mereu, ultimele 10-15 partide pe acelasi loc,la acelesi ore.
Plantez cate 5 bete pe o distanta max de 6-7m si ma retrag de malul opus odata cu scaderea apei la max 2m de el
In 80% din partide primi pesti vin la 4-5ore dupa plantare si culmea le ia la rand de multe ori si dublu dril :O rar se intampla ca la urmatoarea plantare sai mai fac sa si stea pe nada =P~ ,mai prin cate 2-3 la un interval de 2 ore dupa ceas :!! iar apoi :-t
Rateurile cele mai multe sant in primele ore de dupa prima plantare unde isi face nada treaba,aici cred ca pot da vina si pe pestii mai mici.
Cred ca fiecare lac isi are monturile lui si apoi cear mai fi pescuitul fara provocarile astea si suspansul lui.
Oare sant pe locul bun :-SS ,am nada buna ~x( ,o fi peste in balta :-?? ,mananca nu mananca,sa incurcat montura,e prea devreme,e preaaa....sau e.... =)) :)) .
Aceste raspunsuri vin greu,cred ca nici cei mai mari pescari nu le au.
Toti se intreaba si dau vina pe ceva cand pestele nu vrea .
Defapt este asa o mare varietate si asa multa informatie in pescuit ca singurul mod de a face ceva sa mearga bine este sa incerci tu sa experimentezi si sa vezi.
Am dat la vasle si am carat un navomodel ani ~x( ,pana sa vad ca monturile recomandate si cele vazute pe la pescari asa zise prinzatoare nu-si fac treaba cum trebuie la mine,deci nu este un tipar . :-h
Fişiere ataşate
10022013356.jpg

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu » 11 Feb 2013, 14:22

Plantez cate 5 bete pe o distanta max de 6-7m si ma retrag de malul opus odata cu scaderea apei la max 2m de el.
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Plantezi cele 5 lansete pe 6-7m liniari s-au la 5-7m de malul opus???

Multumesc pentru pozele cu monturile folosite de tine. **==

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de darthfather » 11 Feb 2013, 14:52

Salutare!La intrebarea ta cred ca sunt mii de raspunsuri.Toti am trecut si o sa mai trecem prin asta.Cu totii am avut partide cand am scapat mai multi decat am pus pe saltea.PAREREA MEA, este ca tot tu o sa-i dai de cap.Schimba tot ce ai facut pana acum.Incepi cu carligele(de 4 sau chiar 6),si urmatorul cel mai important,parerea mea,marimea firului de par.Incearca si fa-l mai scurt.Cred ca ai mult ciortan pe vad,cu putere de absorbtie mica,sau e lenes.Personal,primavara,fol.fir de par f.scurt,iar toamna elimin varnisul de pe carlig.Acum este iarna ,si poti sa simulezi intr-un recipient echilibrarea bilelor sau boabelor pe substrat.O sa mai ai din pacate rateuri,dar pana la urma o sa-i dai de cap.Asta a fost parerea mea,deci nu este universal valabila.Numai bine si dezghet rapid!

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de roc » 11 Feb 2013, 18:54

Nu inteleg ce vrei sa spui.
Plantezi cele 5 lansete pe 6-7m liniari s-au la 5-7m de malul opus???
Multumesc pentru pozele cu monturile folosite de tine. **==[/quote]



Salut,6-7m liniari si nu mai mult de 2-3 m de mal,la mai mult de 3 m de mal nu am avut rezultate pe acele ape. :-h

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu » 13 Feb 2013, 11:23

darthfather scrie:Salutare!La intrebarea ta cred ca sunt mii de raspunsuri.Toti am trecut si o sa mai trecem prin asta.Cu totii am avut partide cand am scapat mai multi decat am pus pe saltea.PAREREA MEA, este ca tot tu o sa-i dai de cap.Schimba tot ce ai facut pana acum.Incepi cu carligele(de 4 sau chiar 6),si urmatorul cel mai important,parerea mea,marimea firului de par.Incearca si fa-l mai scurt.Cred ca ai mult ciortan pe vad,cu putere de absorbtie mica,sau e lenes.Personal,primavara,fol.fir de par f.scurt,iar toamna elimin varnisul de pe carlig.Acum este iarna ,si poti sa simulezi intr-un recipient echilibrarea bilelor sau boabelor pe substrat.O sa mai ai din pacate rateuri,dar pana la urma o sa-i dai de cap.Asta a fost parerea mea,deci nu este universal valabila.Numai bine si dezghet rapid!
Carlie nr.4 nu am sa mai foloses acolo unde dimensiunea pestilor nu depaseste 6-7 kg maxim, eu pescuiesc pe balti unde se populeaza cu pesti intre 1,5 si 6kg maxim. Cat despre firul de par mai scurt nu stiu ce sa spun, alti colegi de forum imi recomande mai lung(0,5-1cm de la curbura carligului).
Pescuitul la crap il incep prin mai-iunie, deci nu pescuiesc in sezonul rece deloc, ratarile le-am avut in sezonul calduros(vara).

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de darthfather » 14 Feb 2013, 21:40

O.K.La o baterie de 4 lansete,testeaza 2 bete cu carlige mici si fir de par scurt,si doua cum le foloseai pana acum.Ce pierzi,o noapte de pescuiala ?!Dimineata vezi rezultatele.Din alta ordine de idei,ce merge pe o balta nu merge pe alta.Vezi tu!!!Sanataturi!

Avatar utilizator
adriani
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 07 Apr 2012, 10:23
Localitate: Calarasi

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de adriani » 28 Feb 2013, 19:11

aleendark scrie:Te cred, dar e foarte important sa folosesti plumbul din imagine. Nu neaparat firma, ci forma, modelul.
Nu inteleg ce legatura are forma plumbului cu ratarea pestelui.

Avatar utilizator
speed1
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2012, 17:19

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de speed1 » 23 Mar 2013, 17:05

SCHIMBA FORMA CIRLIGELOR ,PUNE FARA FIR DE PAR CU SILICON ,PUNE UN VARNIS PE CIRLIG ETC

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu » 24 Mar 2013, 11:53

Mai am cate ceva de cumparat pentru monturile cu care voi incepe in acest an, revin si cu poze ale monturilor cand vor fi gata.

Avatar utilizator
gramadanut
membru activ
membru activ
Mesaje: 66
Membru din: 11 Noi 2011, 18:55

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de gramadanut » 27 Mar 2013, 16:01

Si eu aveam rateuri la plantat pana am trecut la montura cu plumb pierdut, folosesc plumb big grippa de 120gr si sunt super nu am mai avut rateuri.Chiar daca pestele venea spre mine in loc sa intinda firul acesta se intepa singur datorita greutatii pb si formei lui.Ca ace folosesc ssbp nr 6 echilibrat cu 2 boabe flotante si una uscata le lasi un spatiu de 1cm libertate de la varnisul de ghidare pana la boabe asta cand dai dupa crap(forfatul de 15-17cm). Cand dai dupa ten forfat 10cm ac foxS1 nr 4, boabe flotante lipite de curbura acului, acesta sa stea in codita. La mine astea dau cel mai bun rezultat, nici nu mai stiu de cand am avut un rateu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”