va rog o parere 3 mulinete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alex29
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 21 Mar 2013, 22:56

va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de alex29 » 21 Mar 2013, 22:58

va rog sa ma ajutati cu o problema.....vreau sa-mi achizitionez o mulineta pentru somn in special...am oferte de la diversi vanzatori 3 mulinete si nu stiu kre sa o iau...ma intereseaza forta,calitate ...mai putin distanta la aruncare...mulinetele sunt....OKUMA AXEON VII 80
DAIWA CROSSCAST S 5500, sau BANAX SI KOOS 7000......va rog faceti un clasament

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de Allen Besnovich » 22 Mar 2013, 00:50

salut.
In primul rand trebuie sa precizezi daca pescuiesti de pe mal sau din barca , pentru ca sunt unele diferente.
Din lista ta, BANAX SI KOOS 7000 iti recomand. Daiwa in nici un caz, iar axeon-ul este mai potrivita pentru crap.
Desi eu as merge pe BANAX GT Extreme 6000. Are capacitate de fir mult mai mare, forta mai mare in recuperare, este metalica si .... perfecta pentru somn!

http://giantfishtackle.com/index.php?ma ... cts_id=196
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de Bogdan Melu » 22 Mar 2013, 11:47

Evident ca totul depinde de buget.
Insa daca vrei mulinete cu adevarat pt somn si care sa si reziste in timp iti recomand FInNor.
C.S. CARP ZONE

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de gor965 » 22 Mar 2013, 15:28

alex29 scrie:va rog sa ma ajutati cu o problema.....vreau sa-mi achizitionez o mulineta pentru somn in special...am oferte de la diversi vanzatori 3 mulinete si nu stiu kre sa o iau...ma intereseaza forta,calitate ...mai putin distanta la aruncare...mulinetele sunt....OKUMA AXEON VII 80
DAIWA CROSSCAST S 5500, sau BANAX SI KOOS 7000......va rog faceti un clasament
Din lista aia Okuma are cel mai bun raport pret calitate !
Nu vad ce rost are un raport asa mare la Banax, cand se stie ca un raport mic iti da putere mai mare la tractiune ?! :-??
Acuma, mai conteaza si unde pescuiesti la somn si dupa ce fel de exemplare ! Exclusiv ptr. somn mare, cum vad ca se prind prin tarile vestice, n-as alege nici una dintre cele de mai sus . Fin Noir, Penn, Shimano, au cateva modele extrem de puternice, recomandate ptr. pescuitul la peste mare si f. mare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de Allen Besnovich » 22 Mar 2013, 17:09

Revin cu o completare: daca vizezi pesti mari, o sa ai nevoie de o mulineta cu forta de tractiune si o frana teapana. In afara de Banax GT6000 Xtreme, iti recomand Shimano Baitrunner D !
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de gor965 » 22 Mar 2013, 18:05

aleendark scrie:....... iti recomand Shimano Baitrunner D !
Cred ca e Baitrunner B ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de Allen Besnovich » 23 Mar 2013, 00:40

B ..este foarte similara din cate o tin minte dar nu prea este cumparata decat de cei care practica un pescuit mai polivalent
nu am vazut-o indicata ptr pescuitul la somn. Shimano Baitrunner D ..incepand cu 6000 pana la 12.000 este cumparata la greu ptr somn ..dar spinning din barca sau la pluta cu momeala vie din barca. De pe mal nu prea, pt ca nu are capacitate mare de fir.
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de gor965 » 23 Mar 2013, 01:11

aleendark scrie:B ..este foarte similara din cate o tin minte dar nu prea este cumparata decat de cei care practica un pescuit mai polivalent
nu am vazut-o indicata ptr pescuitul la somn. Shimano Baitrunner D ..incepand cu 6000 pana la 12.000 este cumparata la greu ptr somn ..dar spinning din barca sau la pluta cu momeala vie din barca. De pe mal nu prea, pt ca nu are capacitate mare de fir.
D e un model mai nou si e mai degraba facuta ptr. pescuitul marin (are tamburul tratat ptr. apa sarata) . Modeul B are raportul de recuperare mai mic si zic eu ca e suficient de puternica ptr. orice peste de talie mare !
http://www.shimanofish.com.au/publish/c ... ner_b.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de Allen Besnovich » 23 Mar 2013, 10:48

Dar merge si la somn, nu ? :D
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de gor965 » 23 Mar 2013, 13:06

aleendark scrie:Dar merge si la somn, nu ? :D
Evident ! :D
Cu scuzele de rigoare ptr. devierea subiectului de la calsamentul celor 3 mulinete mentionate de autorul topicului, uite si o alta mulineta impresionanta la capitolul peste mare si f. mare :
http://www.infopescar.tv/forum/vanzari/ ... 17503.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog o parere 3 mulinete

Mesaj de marian_popescu » 29 Mar 2013, 16:52

in acelasi buget, tot aici pe forum gasesti (mai bune decat oricare din cele 3 enumerate de tine) doua daiwa emblem s 5000. trainice, fara moarte, noi, 500 d elei ambele

pe un forum concurent, gasesti o emblem x 5500 noua, clasa superioara emblem s. 300 de lei. emblem au raport d erecuperare cam mare, dar am mult mai multa incredere in ele decat in orice okuma
si, tot pe-acolo, shimano power aero gt, made in japan, doua bucati la 600 de lei (merita negociat). la astea nu stiu raportul de recuperare

mai e cineva (cred ca aici pe forum) cu un shimano exage 10000 fa, foarte foarte buna, 250 de lei

apoi, pe alte site-uri (poate si aici, nu stiu sigur) gasesti multiplicatoare. daca ai lanseta potrivita, poate fi foarte utila la somn

daca vrei neaparat noua low budget, uita de cele enumerate de tine si ia direct okuma longbow 80. dar eu m-as orienta la sw
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”