Tablete Technoplankton (pescuitul fitofagului)

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Tablete Technoplankton (pescuitul fitofagului)

Mesaj de AlexFI » 25 Feb 2013, 11:42

Salutari tuturor!
Tot frunzaream forumul si netul incercand sa aflu momeli si nade bune pentru a prinde cu succes fitofagul/sangerul si am dat de aceste tablete produse de Technomagic. Din filmuletul de prezentare se vede clar cum tableta creeaza un nor (este efervescenta) in jurul carligelor (ridicate de niste technopufi sau orice fel de material flotant), novacul absorbind norul, trage si carligele. Tabletele vin cu o groaza de arome care pot fi adaptate de la crap la fitofag si pana la somn. Pare foarte promitator (chiar ideal pentru pescuitul fitofagului) acest produs insa as dori sa aflu mai multe de la cei care l-au folosit (cu succes sau fara).
Atasez mai jos si o poza cu un kit ce include aceste tablete. Fire intinse tuturor!
Fişiere ataşate
Tablete techno.jpg

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: Tablete Technoplankton (pescuitul fitofagului)

Mesaj de AlexFI » 26 Feb 2013, 14:12

Revin si cu niste filmulete interesante de la rusi ce-i drept (технопланктон = Tehnoplancton).
Procesul de fabricare al acestor tablete, totul facut home-made (aparent la ei exista si "pistoale" dar si amestecuri speciale).
http://www.youtube.com/watch?v=tGmH2TUcfTc

Secvente cu pescari rusi care prind la aceste tablete numai fitofag.
http://www.youtube.com/watch?v=2dzCWzRGZpc

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Tablete Technoplankton (pescuitul fitofagului)

Mesaj de REMUSGL » 26 Feb 2013, 15:34

Ingeniosi rusii astea:
O alta montura.
http://www.youtube.com/watch?v=OwbTtzTkzQo
si aici spune cum se face ... dar nu inteleg nimic:
http://www.youtube.com/watch?v=zmwWXwpojAY

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: Tablete Technoplankton (pescuitul fitofagului)

Mesaj de AlexFI » 26 Feb 2013, 23:37

Montura din cate vad se bazeaza cam pe acelasi principiu ca cea din comert de la noi. Nada pusa pe momitor/tija si acele care sa pluteasca deasupra nadei, in norul pe care aceasta il va crea. In esenta o "bomba" cum exista si pe la noi insa ce nu inteleg este cum se arunca montura (atat cea din filmuletul rusesc cat si cea care se gaseste si la noi), mai exact, nu exista riscul sa se incurce acele si sa se creeze noduri la o aruncare din mana? Nu e ea cea mai sportiva montura dar banuiesc ca isi face treaba foarte bine la fitofag.
Nada care o pregateste tovarasu' seamana mult cu o mamaliga cu o consistenta spre plastelina insa la final adauga si alt ingredient, si anume plancton (din cate ma ajuta putina rusa care o mai stiu si eu). Acest ultim ingredient nu stiu sa existe la noi pe piata. I-am rugat pe baietii de pe youtube care comentau filmuletul sa faca o traducere in engleza, ar fi interesanta reteta, poate chiar cu aplicatii si la noi. S-o gasi vreun tovaras mai binevoitor :P

Avatar utilizator
freddie
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 18 Dec 2012, 01:13

Re: Tablete Technoplankton (pescuitul fitofagului)

Mesaj de freddie » 04 Apr 2013, 19:24

Salutare am folosit eu monturile de mai sus anul trecut si am dat cu ele numai la novac ,au avantaje si dezavantaje si iti spun si care sunt

1 avantaje -nu trebuie sa iti mai bati capul cu diferite nade prafuri si combinatii de lapte praf,faina etc ,aceea pastila face"norisorul" dorit ,
dezavantajele sunt insa destul de multe
fiind efervescenta pastila se consuma destul de repede
dupa cateva partide am observat ca acesta montura nu are o eficacitate atat de mare ca montura de fund si doar pescuit cu pluta undeva la 30-40 de cm de la luciul apei
pastila are o eficacitate maxima doar cand afara nu bate vantul si nu sunt valuri ,daca dai cu ea pe valuri dai cam degeaba in loc ca particulele desprinse din pastila sa ramana in suspensie sa faca norisorul care atrage novacul acestea sunt purate de curent

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Tablete Technoplankton (pescuitul fitofagului)

Mesaj de LUCKY » 16 Iun 2017, 20:56

Stie cineva o balta cu fitofag mare ( peste 3-4 kg ) in jud Cluj , Mures ,Alba ,Salaj ???

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”