Schimbare , inlocuire inele lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Schimbare , inlocuire inele lansete

Mesaj de mdl82 » 07 Apr 2013, 20:41

Pt cei care sunt in situatia de a schimba ceramica inelelor (in cazul meu inel SIC) de la lansete: 1.- pe o masa se aseaza un cleste cioc de papagal si un feon; 2.- se da 1 spira de banda izoliera pe varful clestelui; 3.- se ia un inel nou (pe care l-ati cumparat pt inlocuire - atentie sa aibe aceleasi dimensiuni ca cel lipsa-se poate masura cu sublerul), se incalzeste cu feonul dupa care se incearca scoaterea ceramicii (SIC-ului) cu ajutorul clestelui; se repeta operatia pana cand iese ceramica (eu nu am reusit din prima-am efectuat cateva operatii); 4.- se ia pastila (inelul) de ceramica si se inlocuieste (prin aceeasi operatie de incalzire cu feonul si presare cu clestele cioc de papagal) la inelul ramas fara pastila.Ar trebui sa urmeze pasul 5 in care adaugam putin adeziv (poxipol transparent, picatura sau ceva in care aveti incredere) dar eu nu am folosit nimic, iar la incercarea de a scoate fortat pastila noua nu am reusit(s-a fixat foarte bine). Mentionez ca inainte de postare am efectuat operatia si functioneaza 100%, reusind din prima incercare si incercand pentru prima data, fiind foarte multumit - deci curaj ca este simplu .Am deschis acest topic pt cei care au patit ca mine : am spart ceramica (pastila SIC) la un inel de varf al unei lansete si am fost tare suparat. Tin sa mentionez ca tin foarte mult la aspect in general, deci vreau ca lanseta mea sa nu aibe nici o urma vizibila a eventualei modificari facute asupra sa. In acest mod satisfactia este maxima pt ca nu se observa nici cea mai mica modificare. Ceea ce este postat este incercat de mine 100% cum am mai spus si singura nesiguranta pe care banuiesc ca o aveti este legata de lipirea pastilei de rama inelului metalic, astfel ca fiecare este liber sa aleaga daca sa puna sau nu un adeziv-v-am spus eu pur si simplu nu am avut nevoie. Sper ca am fost cat de cat bine exprimat (daca nu imi cer scuze) si ca pot ajuta prin aceasta postare. Repet: tot ce am scris am efectuat personal (nu citez pe nimeni si nici nu fac "copy-paste") pe un inel SIC si sunt foarte multumit de rezultat. Cred ca aceasta operatie este mult mai simpla si mai perfecta decat inlocuirea intregului inel !!!...Fir intins!
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare , inlocuire inele lansete

Mesaj de florentiniuga » 09 Apr 2013, 00:30

Foarte buna ideea, multumim pentru informatie!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Schimbare , inlocuire inele lansete

Mesaj de mircea62 » 09 Apr 2013, 09:14

Nu era mai simplu sa tai partea metalica a inelului ca sa scoti mai usor ceramica?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Schimbare , inlocuire inele lansete

Mesaj de gor965 » 09 Apr 2013, 09:28

mircea62 scrie:Nu era mai simplu sa tai partea metalica a inelului ca sa scoti mai usor ceramica?
La inelele ceramice subtiri, e riscant sa tai rama metalica !...s-ar putea sa "ciupesti" pastila !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Schimbare , inlocuire inele lansete

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Apr 2013, 12:23

Cel putin pentru Bucuresti reparatia (cu materialele incluse ) se poate face la pret de inel :
Ma refer la inele de calitate gen Kigan , cu ceramica subtire .

http://danmitranescu.ro/atelier/REPARAT ... SETE_9.php

Preturi inlocuire ceramica inel lanseta :
-inel 50 - 21 lei
-inel 40 - 17 lei
-inel 30 - 17 lei
-inel 25 - 15 lei
-inel 20 - 15 lei
-inel 16 - 15 lei
-inel 14 - 20 lei
-inel 12 - 10 lei
-inel 10 - 10 lei

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Schimbare , inlocuire inele lansete

Mesaj de mdl82 » 09 Apr 2013, 14:05

Mircea62 - cred ca se putea si asa, insa eu nu am incercat (cred ca de teama sa nu ciupesc pastila SIC - exact cum spune gor965) deoarece este un inel SIC lite si este destul de subtire.Banuiesc ca avantajul era timpul de indeplinit operatia de schimbare. Dan Mitranescu - de acord d-nule Dan, va citesc demult postarile si cred ca din respect nu am venit la d-voastra sa imi schimbati doar un singur inel si acela de varf. Cu siguranta as apela cu incredere la serviciile d-voastra in cazul in care nu m-as descurca intr-o anumita situatie ( sper ca nu ma veti refuza ), mai ales ca sunteti un prosfesionist si...ce apreciez cel mai mult la d-voastra :pareti un om simplu care ofera o mana de ajutor si un sfat util la nevoie.
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Schimbare , inlocuire inele lansete

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Apr 2013, 23:33

mdl82 scrie: Dan Mitranescu - de acord d-nule Dan, va citesc demult postarile si cred ca din respect nu am venit la d-voastra sa imi schimbati doar un singur inel si acela de varf. Cu siguranta as apela cu incredere la serviciile d-voastra in cazul in care nu m-as descurca intr-o anumita situatie ( sper ca nu ma veti refuza ), mai ales ca sunteti un prosfesionist si...ce apreciez cel mai mult la d-voastra :pareti un om simplu care ofera o mana de ajutor si un sfat util la nevoie.
Schimb o pastila de inel cu placere si nu refuz niciodata nici cel mai mic serviciu pe care pot sa il ofer.
Imi place sa cred ca sunt "simplu" pentru ca asta inseamna pescuit pentru mine. Este mediul unde nu conteaza de unde venim . :)

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Schimbare , inlocuire inele lansete

Mesaj de mdl82 » 11 Apr 2013, 19:54

Superba propozitie: "Este mediul unde nu conteaza de unde venim .".Daca am acordul d-voastra d-le Dan o voi folosi ca semnatura la profil.Va suna asa :"Pescuitul este mediul unde nu conteaza de unde venim ."
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”