De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de thunder » 14 Feb 2009, 22:10

Vreau sa pun si eu o intrebare celor consacrati in concursuri si nu numai :D
Eu sunt incepator intr-ale concursurilor si ma intereseza cam cate kilograme de boiliesuri trebuie sa-mi fac pentru un concurs..unul de 72 ore sa zicem sau mai mult si cantitatea sa fie suficienta pentru nadire grea , sa nu ma trezesc pe balta la concurs ca am ramas fara boiliesuri!
Pentru nadire in special dar si pentru carlig, nepunand la socoteala si alta nada folosita..bulgari de nada, pelete...etc. numai cantitatea de boiliesuri ma intereseaza.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de Ion Mironov » 14 Feb 2009, 23:28

thunder depinde si de balta pe care pescuiesti.....de ex:la peris george alexandru a castigat cu 1 kg de bile....sau mai putine

deci in functie de balta si de cat peste exista acolo si binenteles de dimensiunile lui...sper ca intelegi ce vreau sa spun...
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de george-alexandru » 15 Feb 2009, 00:18

cantitatea de bile necesara pt un concurs de 72 de ore difera in functie de multi factori :balta pe care se tine concursul,perioada anului,locul si asa mai departe.dar pot sa spun ca de obicei cu 8-12 kg de bile daca te mai ajuti si cu altceva o duci la bun sfarsit.ex personal la peris in toamna am prins in 48 de ore 150 kg folosind 1,5 kg de bile iar cu cateva luni am mai castigat pe aceeiasi balta un loc 1 la un concurs de 72 de ore si am folosit cam 9 kg de bile.deci difera de la un concurs la altul.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de mircea13 » 15 Feb 2009, 14:56

Salut. In sezonul cald cand pestele mananca mai mult deoarece metabolismul lui este legat de temperatura apei ai nevoie de mai multe boiliesuri dar in sezonul rece pestele manaca mai putin si ai nevoie de mai putine.Imi amintesc ca am citit intr-o revista ca o echipa din Anglia care a participat la Campionatul mondial din Romania a venit cu 8oo kg nada si boilessuri. :-h Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de Marinita » 15 Feb 2009, 15:25

george-alexandru scrie:cantitatea de bile necesara pt un concurs de 72 de ore difera in functie de multi factori :balta pe care se tine concursul,perioada anului,locul si asa mai departe.dar pot sa spun ca de obicei cu 8-12 kg de bile daca te mai ajuti si cu altceva o duci la bun sfarsit.ex personal la peris in toamna am prins in 48 de ore 150 kg folosind 1,5 kg de bile iar cu cateva luni am mai castigat pe aceeiasi balta un loc 1 la un concurs de 72 de ore si am folosit cam 9 kg de bile.deci difera de la un concurs la altul.

In continuarea afirmatiei lui George trebuie tinut cont si de diametrul bilei este stiut ca daca ai bile de 18 poti nadi la distanta mai mare si este posibil sa nu fie necesara o cantitate atat de mare ca la bilele de diametre mai mici.Nu trebuie uitat ca intr-un concurs se folosesc si bile tari deci cantitatea de bile trebuie sa fie aprox. egala .Asta asa cum a spus si George in functie de perioada anului temperatura apei si balta unde se tine concursul.Si eu sunt de acord ca adac ai cam 8-10kg de bile nu trebuie sa iti faci probleme intr-un concurs de 72h
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
tonyboss
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 06 Ian 2009, 23:56

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de tonyboss » 26 Feb 2009, 00:40

nu cred ca strica daca te pregatesti cu 10-15 kile
BALTA HOTARESTE CAND CUI SI CAT

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2009, 10:35

Salut. Tu trebuie sa ai cu tine la concurs o cantitate mai mare de boiliesuri si folosesti cat crezi ca ai nevoie in asa fel ca sa nu ramaii fara boilesuri. Dar sa stii ca nadirea e o sabie cu 2 taisuri daca nadesti prea mult poti sa saturi pestii si nu mai trage la carlig sau daca dai mai putin nu aduni pestii in zona ta.Deci fiecare apreciaza la fata locului cata nada trebuie sa dea. Numai bine. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2009, 10:39

Salut. Si inca ceva foloseste boiliesuri cu diverse arome adica sa nu fie toata cu aceiasi aroma si compozitie mai ales ca ti le faci singur. Poti jongla la fabricarea lor cu cantitatile si cu compozitia mixului. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
tonyboss
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 06 Ian 2009, 23:56

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de tonyboss » 01 Mar 2009, 01:10

parerea mea ca ar ajunge doar 2 feluri de arome ex. 1-fructe 1-ceva puturos altfel cred ca iese salata si nu mai stie crapul ce sa vrea mixul e cel mai important. eventual bile solubile si cu ou dar din acelas mix.(repet e doar o parere a mea)fir intins! ;)
BALTA HOTARESTE CAND CUI SI CAT

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: De cata cantitate de boiliesuri avem nevoie la un concurs

Mesaj de iulian petre » 02 Mar 2009, 19:25

eu i-ti dau un sfat care l-am primit si eu de la un pescar mai experimentat....(VLADUT MATEIANU) poti nadi fara frica cat vrei daca sunt bile solubile si de calitate ca nu o sa-l saturi niciodata :D ...la tari e problema sa sti cand si cat ;)

SI ai mai intrebat daca e bine sa ai mai multe feluri de bile....de obicei cand i-ti dai seama ca bilele nu sunt bune e prea tarziu ca sa mai intrii in carti.... ;) noi mergem pe premiza ca sunt bune si orice s-ar intampla nu schimbam nimic la patul de bile.....daca urmaresti open Tancabesti 2008 (ponton5)o sa vezi ca a intrat pestele pe pat dupa 48 ore.....daca intra in criza si faceau greseli si schimbau bilele ce se intampla.....si inca un exemplu anul trecut la CC Hobaia am inceput pe bile la crap dar in 24 ore nu prea intra pestele dar totusi am nadit constant la 3-4 ore pana a inceput sa prindem non-stop.....daca aruncam porumb pe pat (pt cteno) si stricam patul oare crezi ca mai prindeam 300 kg de peste din care 80 % crap ....si mai sunt exemple .

ps. tinand cont ca solubilele nu se strica e bine sa ai mai multe la tine ca le folosesti si altadata .

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”