DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
laurian
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2012, 21:30

Re: DUNAREA

Mesaj de laurian » 29 Ian 2013, 21:32

apropo de salupe de frontiera,stiti care tip de pescuit a fost inventat mai nou?avand motoare puternice se apropie de butuci,ambaleaza la maxim motorul si sa-i vezi ce danseaza cu minciogul pe salupa dupa pestii care saracii nu stiu pe unde sa mai sara sau sa fuga.vazut de mine si inca 2 prieteni la ultima iesire,in noiembrie.cand au ajuns in dreptul masinii au iesit la mal sa ne intrebe de "sanatate",si CULMEA CULMILOR daca am vazut braconieri.mai mentionez ca asta s-a intamplat undeva pe la vreo 10 seara.probabil nu se astespau ca noi sa fim acolo.nu pot spune nici locatia caci s-ar putea sa nu mai vad dunarea(baietii "buni" stiu ce spun).

Avatar utilizator
auslander
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 17 Feb 2013, 00:56

Re: DUNAREA

Mesaj de auslander » 18 Feb 2013, 16:13

Sal ;Virelb 73 adica cum noi romanii suntem necivilizati ? Adica tu cind ai plecat in Uk au facut aia spalaturi pe creierul tau ,sau erai un cetatean citit si cu cei 7 ani de acasa si ai vazut ca acolo sunt niste reguli clare pe care nu le respecti o cam..... b.....i sau platesti . Asta nu avem noi si pe cine sa le aplice frumosilor ca toti cei care ne conduc sunt asa cum sunt . Si apropo istoric vorbind , aia din UK au fost cei mai mari Hoti si cei mai mari Pirati....... ca au fost civilizati cu amenzi de le sareau caciulile si puscarie asta este viata . Scuze ca am intervenit dar nu-mi place sa se faca confuzii la cit de civilizati sunt Romanii .
Revenind la subiect , iubesc Dunarea si primul peste din viata mea , a fost un salau de cred maxim 300 de grame dar atunci mi se parea monstru pürins pe bratul amorf al dunarii intre Hirsova si Daeni la o super lanseta din lemn de salcie cred de vreo 2 m :-) . Si acum cu Shimano si alte fite ca vorba ceea sunt si eu baiat mare in rind cu lumea ,in timp record aduc la mal cite o ditai creanga submersa ca-mi place sa pescuiesc in butuci sau anafor . Dar asta-i viata daca Dunarea are contract direct cu ENEL-UL si echipele de electricieni fac ore suplimentare . Am sa pun si poze cind Dunarea noastra avea peste si nu au trecut de atunci mai mult de aprox 15 ani . STIMA

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 18 Feb 2013, 21:28

abia astept sa vina vremea buna sa ies la aer curat .. ca de oi prinde peste sau nu nu mai conteaza ... vreau sa ies din zona orasului sa-mi inchid telefoanele si sa ascult dunarea padurea si vapoarele care trec pe ea. sunetul clopoteilor ar fi un sunet placut .. ufff abia astept ..
a iesit cineva din casa sa inghete pe mal in ultima perioada??
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 18 Feb 2013, 22:30

Pt Auslander

As vrea sa spun ca si in UK, Franta, Spania, Germania, etc. ...(am umblat ceva prin lume ptr ca sunt marinar de profesie si prin natura serviciului am ajuns in multe locuri) educatia s-a facut DOAR cu amenzi de sa te usture cu...ul sau cu inchisoare - din spusele localnicilor, nu din presupunerile mele! Dar acum, pentru ca au ceva ani buni de cand A INTRAT IN NORMALITATE sa aiba locuri deosebite unde se pot relaxa, oamenii de rand iau atitudine si doresc respectarea acestor lucruri. Cu amicul cu care am fost in UK la pescuit am avut prima lectie - eu voiam sa dam drumul la muzica la radioul din masina, dar mi-a spus ca nu e voie ... si daca vreun pescar din imprejurimi va spune proprietarului baltii ca nu am respectat regimul de liniste ... el va primi interdictie in acea locatie (si nu era vorba de "manele la maxim", ca la multe balti de la noi, ci muzica de la radio).
Pot sa spun cu mana pe inima ca eu in Romania nu voi apuca niciodata sa traiesc asa ceva, poate urmasii nostri...Doamne ajuta!!!
Si pana nu vom avea si noi legi si - MAI ALES, POLITISTI CORECTI - care sa rupa tagma braconierilor, nu vom avea niciodata ceva NORMAL in ceea ce priveste pescuitul!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de fane_mincinosu » 18 Feb 2013, 22:53

gor965 scrie:Ce pesti mai ascunde Borcea ... si cum nu mai scapa de prosti ! X-(

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... -euro.html
sal gor! asta a aratat la stiri...dar pestele a fost eliberat ca aja spune legislatia ji la cateva zile dat fiind ca era ranit a fost capturat de alti "pescari" binevoitori, care nu au mai fost prinsi ji care sau ales cu aprox. 28000 de caciula si o duc bine mersi
daca vrei s vb poate ne auzim la tel ji mai vedem

Avatar utilizator
tunoI
membru activ
membru activ
Mesaje: 92
Membru din: 01 Mar 2009, 02:10
Localitate: Oravita-Resita

Re: DUNAREA

Mesaj de tunoI » 28 Feb 2013, 15:07

As iesi la Dunare stie cineva ceva?

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 11 Mar 2013, 21:06

apa mare nimik notabil :-t
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
mihail0925
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 11 Feb 2012, 12:16

Re: DUNAREA

Mesaj de mihail0925 » 11 Mar 2013, 23:02

salutari pentru toti impatimitii acestui sport. As dori cateva informatii daca se poate de la cei care au facut prima iesire la Dunare.multumesc

Avatar utilizator
adyadryan1992
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 29 Mar 2011, 14:14

Re: DUNAREA

Mesaj de adyadryan1992 » 11 Mar 2013, 23:07

Zero trasaturi ieri si alalteri a fost un prieten cota prea mare si din cate am inteleg apa este foarte tulbure.

Avatar utilizator
laurian
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2012, 21:30

Re: DUNAREA

Mesaj de laurian » 12 Mar 2013, 20:41

salutare la toti ''dunarenii''.stie cineva daca pe zona chirnogi dunarea nu a iesit in padure? as face o iesire dar mi-e frica c u cotele astea mari sa nu ma duc degeaba.mersi

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de fane_mincinosu » 29 Mar 2013, 23:11

sal. ce faceti pescari de dunare? in zona mea sunt cote de inundatii si prea curand nu o sa vad malul apei :(((
braconierii deja stau la panda in padure cu plasele pregatite...si noi pescarii care dam de placere o sa mai prindem.....urma

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 30 Mar 2013, 18:56

azi la oltenita a fost apa foarte mare .. si cred ca este in continua crestere. nu am reusit sa fac nimic azi ..
voi ce ati mai facut? pe unde ati mai mers?
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 27 Apr 2013, 20:34

Duminica luni si marti am fost pe zi la Dunare la tulcea si am luat dupa cum urmeaza
2 carasei
1 ciortan la vreo 2kg si unu la kil
1 platica

cam asta e captura..
apa este mare in draci ... unde imi puneam anul trecut cortul in zona aia acum dadeam la peste :D
am prins o vreme foarte buna.

hai sa treaca prohibitia sa mergem si noi in liniste la dunare.
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Allen Besnovich » 28 Apr 2013, 04:40

stefanb scrie:Duminica luni si marti am fost pe zi la Dunare la tulcea si am luat dupa cum urmeaza
2 carasei
1 ciortan la vreo 2kg si unu la kil
1 platica

cam asta e captura..
apa este mare in draci ... unde imi puneam anul trecut cortul in zona aia acum dadeam la peste :D
am prins o vreme foarte buna.

hai sa treaca prohibitia sa mergem si noi in liniste la dunare.
Inseamna ca stiai gropile pe dinafara :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DUNAREA

Mesaj de sorin1362 » 28 Apr 2013, 05:16

Pai mai Stefane, dupa cum vad ... si vorba lu' Mitica de la liga, te-a cam durut in manivela de la mulineta de prohibitie.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”