Spune-ti voi....

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Spune-ti voi....

Mesaj de darthfather » 30 Apr 2013, 07:41

Anul trecut, mi-am inscris copii la un concurs de pescuit cu varga pe lacul Corbu.Foarte bine organizat,balta o stiti,super OK.S-a pescuit in sistem C&R doar la crap,restul se poate retine(doar babusca).Ai mei copii,au fost invatati sa elibereze orice peste.indiferent de circumstante,concurs sau relaxare.Bun,s-a inceput concursul,am prins vreo trei sau patru ciortani,iar restul carasel si babusca.Al meu copil era cu varga in mana de la inceputul concursului,iar la celelalte echipe pescuiau cu sarg parintii.OK acceptam ca doar nu suntem la CM.Se incheie concursul,se cantareste pestele,iar apoi cine vrea poate sa retina pestisorii prinsi.Aici vine partea interesanta,copilul meu se pregatea sa elibereze pestii(circa vreo 2,5 kg)vine vecinul de stand si ii cere sustinand ca ii ia acasa.S-a uitat cam ciudat baiatul meu ,dar i-a dat.Buuun.La ,,festivitatea" de decernare a diplomelor,toti copii au primit diplome in afara de vreo patru copii.Al meu mai cu tupeu se duce la juriu si spune:-Pai mie de ce nu-mi dati diploma?
-Stai linistit ca tu esti premiant,zice unul dintre jurati!
Aici vine surpriza;Vecinul meu care-i dadusem pestele,rastoarna pestele dat de noi peste ai lui,zbiara in gura mare,ca lui nimeni nu i-a cantarit captura(in juvelnicul lui era si punga care-i dadusem pestele),bla bla bla.Ii cantaresc astia pestele, si iese pe locul doi...Pam..pam
Spuneti voi ce puteam sa-i spun eu copilului meu de manaria ce se intimplase,de ce nu mai este premiant,de ce a iesit fetita(de altfel fara vina micuta)pe locul doi ca nici nu pusese mana pe varga,etc
...Spuneti voi!!!
Organizatorii i-au scris o diploma de participare,pe loc,baiatului meu si la revedere!!!
Asta e tara in care traim...Pacat ca acea fetita invata de la tac'su ca asa-i normal,si se umple Romanica de tampiti,daca nu e plina deja...

Avatar utilizator
zaharia mugurel
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 28 Feb 2013, 14:56

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de zaharia mugurel » 30 Apr 2013, 08:20

Raspunsul il gasesti chiar in ultima propozitie scrisa de tine.

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de darthfather » 30 Apr 2013, 11:03

Corect !...Dureros de corect,dar explica-i asta unui copil de opt ani.A plans o saptamana dupa aia.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de pharaoh » 30 Apr 2013, 12:31

Pai si tu de ce nu ai semnalat organizatorilor acest lucru? Cine a organizat concursul? Nea Gica?
I Fish. Therefore I am.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de gor965 » 30 Apr 2013, 12:50

Uite asa invata copii doua lucruri :
1-concursurile nu sunt ptr. cei mici ! Oricand poate aparea un dobitoc mare, care-ti strica toata joaca !
2-facerea de bine e "viol" de mama !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de darthfather » 30 Apr 2013, 21:33

Salutare!Intr-adevar nea Gica a fost organizator,si la meschinaria asta a mai asistat si unul dintre sponsori,dar...ce sa faci...Personal nu am crezut ca se poate intampla asa ceva la un asemenea nivel.Ce era sa fac,sa fac scandal si sa planga alt copilas ca i-am luat premiul?ce vina are acea fetita aceea ca are un tata idiot?Eu, atunci asa am gandit.Acum gandesc ca eu sunt idiotul,si restul sunt cei sanatosi la cap,pentru ca ei au castigat iar eu am pierdut.
Copilul meu de opt ani si-a sters lacrimile si e gata de lupta.Asta ma mai tine in picioare, ca de sanatosi la cap...!!!
O seara buna celor care au copii,si celor care nu au!!!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de nagy victor » 02 Mai 2013, 14:35

Uite asa-i invatam pe copiii nostri ca cinstea nu-i o virtute !
HOTIA si MIRSAVIA -i pe primul loc la noi , din pacate !
Asa cum ii educam de mici asa o sa-i avem peste 10 - 15 ani !

Rusine sa le fie organizatorilor , sponsorului si mai ales parintilor care s-au lacomit la niste premii si le-au demonstrat copiiilor lor cit sunt de nesimtiti/nenorociti !
Mai rau decit sa minti , sa inseli sau sa furi de la un copil nu-i decit violul , crima sau pedofilia ! :-q X-(
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de mircea62 » 02 Mai 2013, 17:52

darthfather scrie:Corect !...Dureros de corect,dar explica-i asta unui copil de opt ani.A plans o saptamana dupa aia.
Din pacate va trebui de multe ori de acum inainte sa-i tot explici copilului tau de ce el ia aceeasi nota (sau chiar mai mica) ca si colegul care copiaza, de ce sunt pline emisiunile de la tv de muiste si cocalari, de ce iti dau cu tifla toti manelistii, de ce e plin parlamentul de hoti, de ce ... si tot asa.

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de darthfather » 02 Mai 2013, 21:58

Deja este 2 Mai si ai mei copii se gandesc cu infrigurare la urmatorul concurs.I-si fac planuri,cu ce momeli,cu ce se imbraca..etc.ehee ehee.Stau nauc si ma gandesc, oare ni i-a afectat deloc intamplarea de anul trecut?
Cred ca in traducere libera inseamna INOCENTA, ceva ce la noi a fost extirpata de mult!Sunt in stare(copii)sa stearga tot cu buretele,sa ierte, si sa uite intamplarile neplacute,intr-un minut ,ceea ce noi nu mai suntem in stare de mult.
Personal, la inceput,am incercat sa-i feresc de competitii,exact de teama unor astfel de intamplari,dar sau opus din start.Am gresit .Nu am tinut cont de dorinta si preferinta lor.Cred ca asta,se numeste PERSONALITATE.Si care se dobandeste incetul cu incetul,mai devreme sau mai tarziu.(pacat ca unii si-o pierd cand ajung la "maturitate")
Stiti cumva vreo scoala de tati!?!
P.S.Multumesc celor care au postat si sau simtit ca si mine revoltat !
-O seara buna celor care au copii,si celor care nu au!!!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de nagy victor » 03 Mai 2013, 13:46

darthfather scrie:..............Sunt in stare(copii)sa stearga tot cu buretele,sa ierte, si sa uite intamplarile neplacute,intr-un minut ,ceea ce noi nu mai suntem in stare de mult................
Nu se sterge , ramin marcati , se intipareste adinc in subconstientul lor si la un moment dat peste ani si ani intr-un fel sau altul totul va iesi la suprafata .
Iportant este sa-i inveti de acum sa se autocontroleze si sa nu faca ceia ce au vazut si au simtit pe pielea lor . Eu si copii mei ne-am lecuit , ei nu mai participa la concursuri doar local la cupa forumului (fara miza mare) , iar eu m-am hotarit sa organiuzez concursuri tocmai ptr. a demonstra ca se poate face cinstit si corect fara ca organizatorul sa aiba vre-un beneficiu , asa mi se pare corect ! :)
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de florentiniuga » 19 Mai 2013, 04:39

Toate micile victorii sau infrangeri, toate nedreptatile sau recompensele, greselile sau experientele placute din copilarie, se aseaza ca niste caramizi in formarea caracterului viitorului adult. Depinde numai de mesteri (parintii) daca zidul e bine tencuit si va infrunta urgiile vietii sau daca e subred, neasezat si urat. O experienta de genul acesta, explicata pe intelesul varstei, poate fi in viitor doar un exemplu de "asa nu". Trecuta sub tacere insa, ar putea cauza o trauma ascunsa sau mai rau, un model negativ de a obtine ce-si doreste, inlaturand perceptele morale sau normele sociale civilizate.
Intr-adevar e greu sa fii parinte. Trebuie sa iei in considerare atat modul cum iti educi copiii dar mai ales sa nu uiti ca esti, chiar daca nu-ti dai seama intotdeauna, un model pe care il vor copia.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Spune-ti voi....

Mesaj de nagy victor » 19 Mai 2013, 22:29

Frumos spus/scris d-le Florentin ! =D>
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Competitii pentru copii”