cum scap de raci???

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florin2000
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 21 Feb 2009, 15:08

cum scap de raci???

Mesaj de florin2000 » 14 Iun 2012, 01:32

dragi pescari niste idei cum sa scap de raci va rog!pescuiesc cu porumb fiert si fermentat pe o balta cu foarte multi raci. deoarece cteno predomina aici boabele nu le pot ridica prea mult de pe substrat si deci nu stiu cu sa fac sa scap de ei.balta cu fund malos am uitat sa precizez.multumesc anticipat!! fire intinse!

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: cum scap de raci???

Mesaj de gClaudiu » 14 Iun 2012, 09:25

N-am pescuit niciodata la cten, dar din ce am citit si eu, cel mai prolific loc unde ai putea sa gasesti cten (sa-l faci sa muste) e pe undeva unde solul e tare (pietris, balastiera) ... in namol... nu stiu.

Racul am inteles ca cu piper.

Avatar utilizator
Razvan Pop
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 07 Mai 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti (Berceni)
Contact:

Re: cum scap de raci???

Mesaj de Razvan Pop » 14 Iun 2012, 10:17

Florine,

Cu problema asta ma confrunt si eu. Pana acum am reusit sa-i tin departe de carlig punand o felie mica de usturoi intre boabele de porumb. Din pacate nici prezentari nu am avut cu usturoiul acolo, o sa mai testez sa vad daca el e cauza.

Tu nadesti? Oare racii vin pe patul de nada si sperie pestii?

Avatar utilizator
Pwned
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iul 2012, 13:06

Re: cum scap de raci???

Mesaj de Pwned » 21 Iul 2012, 13:11

iti spun eu...cel mai simplu mod care il stiu este sa pui pe o lanseta care nu o folosesti la crap doua bucati de ficat de pui/porc sa il lansezi langa patul de nada si odata la 5-10 min il recuperezi 2-3 metri si in acest mod reusesti sa aduci racii catre mal...asta am incercat si eu si intr-adevar nu pot zice ca ii aduci pe toti dar mare parte nu prea mai ai treaba cu ei

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum scap de raci???

Mesaj de shopy » 17 Aug 2012, 19:56

Daca nadesti cu ajutorul unei barci, fie ea si un navo, incearca sa faci la cativa metri de patul de nada un alt pat special penru raci, si anume oase de vita, in cantitate cu cat mai mare cu atat nu se vor mai "uita" la boabele tale, miresmele de mortaciune ii vor atrage mai mult decat strawberry sau cu ce dai!

Avatar utilizator
cheloo31
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2013, 14:17

Re: cum scap de raci???

Mesaj de cheloo31 » 04 Mai 2013, 14:50

Salut.pe balta la mandra jud.sibiu administratrii te scapa ei de raci.au niste custi metalice(1-1,5m)patrate cu care aduna ei racii.sunt in jur de vre-o 10-15 custi pe marginea baltii(dar nu pe toata balta) sa poti si pescui.sunt semnalizate cu sticle sa nu le agati.si iti si spune la intrarea pe balta de unde pana unde sunt amplasate.deci metode sunt.am avut 4 iesiri pe acea balta si nici un rac.dar custile erau pline.si nici nu intra la ele cand sunt pescari.jos palaria.recomand

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”