Fl strategist sau mtx ...??

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 264
Membru din: 26 Mar 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de bosssorin » 05 Mai 2013, 18:47

Buna ziua....as dori sa cumpar cinci lansete pentru crap de 3.60m..3,5lbs 2buc.. care sa nu depaseasca bugetul de 230ron/buc si as vrea sa va cer parerea despre cele doua modele de lansete.....fl Strategist ...respectiv Hakuyo Mtx,,,multumesc!!

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de corsaru » 05 Mai 2013, 20:29

Salut,
De ce preferi 3,60 m si nu 3,90 m? Sper ca nu este vorba de transport!

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 264
Membru din: 26 Mar 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de bosssorin » 06 Mai 2013, 09:42

Salut,
nu este vorba de transport,dar cele de 3.90 sunt mai grele ori eu sunt cam anemic si nu cred ca ma descurc cu ele ....

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de darthfather » 06 Mai 2013, 09:48

-Forget FL Strategist.Personal m-i se par cam greoaie pt niste lansete de 3,60 cum vrei tu,si mandrina....e cam spookie.Parerea mea.Dar banii sunt la tine.Tu decizi.
Sanatate!!!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de osc1or » 06 Mai 2013, 10:24

Cred ca am mai scris parerea mea de cateva ori pe forum cu privire la acest subiect
Am testat toata iarna piata cu un buget de 1000 lei pt lansete, mi-am luat niste MTX12 de 3,90, mi s-au parut prea rigide, le-am vandut, mi-am luat niste daiwa black widow 3,90, 3.5lbs si mi s-au parut prea moi si pana la urma mi-am luat Baracuda Competition 3,90, 3,75lbs. Mi se par ideale pentru bugetul meu, mai placute in drill decat MTX12 dar mai rigide in lanseu decat Daiwa.
Arunc undeva la 90-100m cu momitor cu ele...
La banii care i-am cheltuit pe aceste lansete, nu cred ca pot gasi altceva mai bun.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de Dan Mitranescu » 06 Mai 2013, 17:02

Am sa incerc sa fac o mica observatie legata de puterea lansetelor.
De cele mai multe ori rigiditatea unei lansete se confunda cu puterea.
In momentul in care cineva incearca o lanseta la achizitie , de cele mai multe ori o balangane orizontal si ii apreciaza revenirea .
Dupa cum "se stie " o lanseta rapida , pentru distanta ,balangane mai putin , iar una "placuta in dril " se bataie mai amplu si mai mult.

Acum intervine observatia mea . Cu aprox. 17 ani in urma mi-am schimbat inelele de sarma de pe vechile mele Germina 2,10 cu inele sic Fuji . Cand am curatat prima lanseta si am probat-o fara inele m-am speriat , la modul cel mai serios . Am crezut ca am scos inelele de pe lansetele tatalui meu , niste Tokos-uri ff rigide . Am verificat minute in sir acest lucru fara sa realizez ca o lanseta fara inele poate sa isi schimbe atat de mult revenirea !
Am retinut ca scaderea greutatii inelelor duce la o rapiditate mai buna a lansetei. Astfel am inceput sa-mi fac singur lansetele de spinning . Cautam blank-uri tari , rezistente si usoare . Chiar daca balanganeau la proba stiam ca prin inlocuirea inelelor cu unele de calitate am sa obtin lansete rapide . Asta se intampla acum 12 ani. In ultimii ani cei mai versati pescari de spinning isi construiesc lansetele din blank-uri banal de ieftine in comparatie cu calitatea lansetei care apare dupa "tunare " : Cormoran Thunderstick 2,70 si Baracuda Pilk 2,70 . Eu aveam lanseta facuta din Cormoran motiv pentru care am produs de serie HAKUYO HEAVY SPIN MTX 2,70 trimitand in fabrica lanseta mea facuta pe blank de Cormoran , dar cu alte inele si alta pozitie a mandrinei ( total alt bat ). Astfel am redus munca celor care tunau lansete si totodata costurile.

Acum aprox. 5 ani am inlocuit inelele pe vechile si singurele MTX de atunci. Erau lansete foarte rezistente , dar cu inele groase si o revenire slaba .Acesta a fost singurul lucru care a contat pentru mine la acel moment. Nu credeam ca pe lansetele lungi o sa fie aceeasi diferenta ca pe cele pe care mai lucrasem eu. Totusi am incercat incercand sa obtin o revenire cat mai buna necesara in momentul aruncarii .
Asa a aparut MTX 12. O lanseta mult mai rapida CHIAR DACA ERA PE ACELASI BLANK . Vazand diferentele clare am eliminat inclusiv lacul cat si un picior de la inele . Am obtinut o lanseta cu o revenire si mai buna ca precedenta . Astfel a aparut MTX 14 . De retinut ca toate erau pe acelasi blank , dar una parea foarte elastica ( primul model ) , iar alta foarte rigida MTX14.

Cererea pescarilor catre bete cat mai rapide ( valabil in toate stilurile ) nu a putut fi satisfacuta atat de usor de producatori .
Blank-urile rigide , usoare si rezistente sunt cele mai scumpe datorita calitatii carbonului , iar inelele usoare ( ceramica subtire si rezistenta plus picior subtire , material usor si rezistent chiar daca are o singura prindere ) COSTA DE 10 ORI MAI MULT CA INELELE NORMALE . Costurile cresteau foarte mult si comertul ia in calcul masa nu varfurile. ;)

Asa ca pe piata nu se gasesc lansete sau undite cu revenire foarte buna - "rigide" ( mai exact usoare si rezistente !!! ) decat la preturi foarte mari .

Am sa spun ceva si despre calitatea carbonului reflectata in rigiditatea lansetei.
Exemplul cel mai bun este comparatia intre lansetele MTX14 si MTX11 . Ambele au aceeasi greutate , mandrina inele ... tot . Totusi una este elastica ( MTX11 ) si una este rapida - rigida ( MTX14 ) . Diferenta de pret data de acelasi producator este de aprox. 30% cu MTX11 mai ieftin decat MTX14. De unde vine aceasta diferenta de pret cand totul este identic pe lansete ??? De la calitatea carbonului care este singura ce poate schimba puterea lansetei !?

Inca ceva: o mufare rectificata fata de una lacuita are justificare printr-o inbinare cat mai buna intre varf si cotor reducand riscul ca dupa mai multe aruncari lanseta sa se desfaca insesizabil , dar suficient de mult ca batul sa se rupa din acel loc. Rectificarea asta costa si ea ...

La mandrine costurile suplimentare de cele mai multe ori aduc dezavantaje . Aici ma refer la mandrinele metalice care daca nu sunt foarte bine lipite cedeaza usor datorita incalzirii excesive la soare si a diferentelor de dilatare dintre metal si carbon. Daca piulita este din plastic atunci chiar nu ii mai vad rostul deoarece se uzeaza mult mai repede .

Acum cativa ani credeam ca lucrurile pe care le-am scris mai sus sunt secrete si trebuie sa le tin asa fiind sursa unor realizari ale mele . Incet , incet ,mi-am dat seama ca pot sa le spun si ca "secretul " sta in cu totul altceva . :)

Un Paste fericit ! ... ca daca nu era ziua asta nu cred ca aveam atat timp de depanat amintiri . :D

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 264
Membru din: 26 Mar 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de bosssorin » 06 Mai 2013, 17:33

osc1or scrie:Cred ca am mai scris parerea mea de cateva ori pe forum cu privire la acest subiect
Am testat toata iarna piata cu un buget de 1000 lei pt lansete, mi-am luat niste MTX12 de 3,90, mi s-au parut prea rigide, le-am vandut, mi-am luat niste daiwa black widow 3,90, 3.5lbs si mi s-au parut prea moi si pana la urma mi-am luat Baracuda Competition 3,90, 3,75lbs. Mi se par ideale pentru bugetul meu, mai placute in drill decat MTX12 dar mai rigide in lanseu decat Daiwa.
Arunc undeva la 90-100m cu momitor cu ele...
La banii care i-am cheltuit pe aceste lansete, nu cred ca pot gasi altceva mai bun.

Baracuda Competition ,,am fost azi sa le vad la un magazin de pe Ghencea...*by Baboieru*.....par ok dar nu este mare diferenta la greutate fata de FL Strategist..multumesc oricum orice sfat este binevenit!!

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 264
Membru din: 26 Mar 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de bosssorin » 06 Mai 2013, 17:37

darthfather scrie:-Forget FL Strategist.Personal m-i se par cam greoaie pt niste lansete de 3,60 cum vrei tu,si mandrina....e cam spookie.Parerea mea.Dar banii sunt la tine.Tu decizi.
Sanatate!!!
problema cu mandrina cica s-a rezolvat din februarie ar fi aparut noul model cu mandrina normala!!//....*greoaie* !!...pare un bat subtire!!

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de darthfather » 06 Mai 2013, 18:52

Eu le-am vazut la un amic(FL Strategist),pe balta.Pare subtire intr-adevar, dar numai primul segment,urmatorul m-i s-a parut cam gros.Ma rog, poate sunt eu prea pretentios,dar cand am pus mana pe ele sa fac un lanseu,parca lansam cu corniza din sufragerie a lu' soacramea.
De ce nu incerci un MTX 11 de la dl Mitranescu.Ii lasi omului banii,faci o incercare pe balta,si daca nu-ti convine, o returnezi.
Numai bine !!!

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 264
Membru din: 26 Mar 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de bosssorin » 06 Mai 2013, 19:15

darthfather scrie:Eu le-am vazut la un amic(FL Strategist),pe balta.Pare subtire intr-adevar, dar numai primul segment,urmatorul m-i s-a parut cam gros.Ma rog, poate sunt eu prea pretentios,dar cand am pus mana pe ele sa fac un lanseu,parca lansam cu corniza din sufragerie a lu' soacramea.
De ce nu incerci un MTX 11 de la dl Mitranescu.Ii lasi omului banii,faci o incercare pe balta,si daca nu-ti convine, o returnezi.
Numai bine !!!

multumesc!!....o sa incerc si varianta asta!!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de Dan Mitranescu » 06 Mai 2013, 23:18

... MTX 11 o lanseta "moale" cu care Cristi Mihalcea ( castigatorul Hakuyo Casting 2013 ) a castigat categoria de 3,5 lbs de la concursul international de casting din Bulgaria , din aceasta primavara , cu o aruncare de peste 180m , folosind fir de 0,28 ... !

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de marian_popescu » 07 Mai 2013, 10:59

eu am un strategist pentru marker
lanseta e subtire, usoara si nervoasa. si rezistenta, am dat in ea si cu 120 de grame + marker

nu comentez performantele mtx pentru ca nu am folosit, ci doar am vazut in magazine cateva modele. strategist este si mai usor, si mai subtire si mai bine finisat decat mtx-urile mai ieftine. de fapt am vazut si 12-le second intr-un magazin si sincer nu m-a dat pe spate cu tinuta lui

noul model strategist nu difera decat la maner de cel vechi, mandrina e aceeasi mizerie f.. de anul trecut
la 170 de lei cat costa modelul 2012, eu tot pe asta l-as lua
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 264
Membru din: 26 Mar 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de bosssorin » 07 Mai 2013, 15:53

marian_popescu scrie:eu am un strategist pentru marker
lanseta e subtire, usoara si nervoasa. si rezistenta, am dat in ea si cu 120 de grame + marker

nu comentez performantele mtx pentru ca nu am folosit, ci doar am vazut in magazine cateva modele. strategist este si mai usor, si mai subtire si mai bine finisat decat mtx-urile mai ieftine. de fapt am vazut si 12-le second intr-un magazin si sincer nu m-a dat pe spate cu tinuta lui

noul model strategist nu difera decat la maner de cel vechi, mandrina e aceeasi mizerie f.. de anul trecut
la 170 de lei cat costa modelul 2012, eu tot pe asta l-as lua
multumesc!!

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de dragan claudiu » 08 Mai 2013, 18:15

marian_popescu scrie:eu am un strategist pentru marker
lanseta e subtire, usoara si nervoasa. si rezistenta, am dat in ea si cu 120 de grame + marker

nu comentez performantele mtx pentru ca nu am folosit, ci doar am vazut in magazine cateva modele. strategist este si mai usor, si mai subtire si mai bine finisat decat mtx-urile mai ieftine. de fapt am vazut si 12-le second intr-un magazin si sincer nu m-a dat pe spate cu tinuta lui

noul model strategist nu difera decat la maner de cel vechi, mandrina e aceeasi mizerie f.. de anul trecut
la 170 de lei cat costa modelul 2012, eu tot pe asta l-as lua
pot sa-ti spun doar atit;detin mtx 9si 12,cu mtx 9 am lansat cit a lansat colegul meu cu maver apocalipto...deci ....
**== **==

Avatar utilizator
stan nicolae
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 05 Dec 2009, 10:38

Re: Fl strategist sau mtx ...??

Mesaj de stan nicolae » 08 Mai 2013, 23:01

as opta si eu pentru mtx 12...le am si sunt foarte multumit .

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”