Viza permise frontiera 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mircea13 » 08 Feb 2009, 10:15

S-a scumpit de 10 ori viza permiselor de frontiera de la 5 lei la 5o lei iar pentru urgente 100lei. Pentru amanunte intreati aici: http://www.lapescuit.net/discutiigenerale/pescari vi se pregateste ceva. Mircea13 :-h
Mai puteti plati 5 lei pana pe 15 februarie 2oo9 cand intra in vigoare noul ordin.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de krammar » 10 Feb 2009, 22:54

In 14 intra in vigoare

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de ROSCA MIREL » 12 Feb 2009, 09:30

astea pentru ce mai ia taxa ? >:) [-x

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 18 Feb 2009, 11:39

Am un act de identitate valabil pe teritoriul tarii in care este specificata cetatenia domiciliul si nationalitatea (si cnp-ul)si un permis de pescuit legal eliberat de ANPA ,dar si o cotixatie platita "a moaca" unei asociatii.De ce viza mai am nevoie?Ce poate sa-mi faca daca nu o platesc?Ce lege am incalcat?Nu mi se ingradesc niste drepturi cu aceste "vize fantoma"?Politistul de frontiera ar trebui sa aiba alte atributii decat sa ma agaseze pe mine !Vacarul, ciobanul si tractoristul trebuie sa aiba si ei "vizele babane" in buletin ca sa-si poata face treaba?Asta este "viza pe prostie"!Pai daca trec "dincolo" acolo sunt altii care sa-si faca treaba nu ?CUM POATE CREDE UN OM NORMAL CA UN PESCAR CU SCULELE IN SPATE INCEARCA SA TREACA FRAUDULOS FRONTIERA? Pentru asta de ce sa nu facem o petitie ca este mai cretina ca toate?

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de florinn » 18 Feb 2009, 18:22

Tractoristul NUUUU, pentru ca el ara ”fasia”!!!
Sau ”grebleaza” Dunarea ????? [-x

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 19 Feb 2009, 12:06

florinn scrie:Tractoristul NUUUU, pentru ca el ara ”fasia”!!!
Sau ”grebleaza” Dunarea ????? [-x
"Fasia jud. Alba"? Suna haios!In Alba nu prea va loviti de "cretinitatea de frontiera" asa ca e cam greu de inteles...!Poate de aceea poti sa-ti permiti "s-o iei mai usor"!Dar astia sunt in stare sa declare ape de frontiera pana si apele dintre judete numai ca sa poata lua ceva taxe!

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de florinn » 19 Feb 2009, 19:01

Cum starea de ”fapt” este asa cum este, mi-am permis sa fac haz de marele NECAZ (care sincer ma afecteaza in aceiasi masura ca si pe ceilalti).
Pe de alta parte am suferit suficient pe apele de munte cand m-am indragostit de flyfishing pe ”granitele” dintre RNP si asociatii, oricare ar fi fost ele.
Exprimari ale padurarilor scoliti la seral de genul ”Bai ala, muta-te trei metrii mai jos ca aici nu ai voie sa pescuiesti !” mi-au amarat sufletul si m-au facut sa zic ”M-am saturat de Romania !”
Numai ca am o varsta si un buget care nu-mi permite sa ma duc in ”raiul” din Noua Zeelanda sau Canada.

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de cornel G » 20 Feb 2009, 10:19

sal!
pana la urma a fost cineva sa-si vizeze carnetul si a platit taxa marita!
multumesc si toate cele bune!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 20 Feb 2009, 13:25

Poate cineva sa ne indrume sau sa ne arate legea care te obliga sa-ti "pui viza viza asta de prostie"?

Avatar utilizator
catadumi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 06 Sep 2008, 22:23

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de catadumi » 21 Feb 2009, 14:06

cornel G scrie:sal!
pana la urma a fost cineva sa-si vizeze carnetul si a platit taxa marita!
multumesc si toate cele bune!
Am sunat ieri la 0252959 pol front MH si mi s-a spus 50 ron, fara sa-mi spuna daca pe loc sau 15 zile!! ~x( Sunat si voi la orice judet adiacent Dunarii (prefix/959) :-h

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Adrian Toader » 21 Feb 2009, 21:05

tavimai scrie:Poate cineva sa ne indrume sau sa ne arate legea care te obliga sa-ti "pui viza viza asta de prostie"?
Intra aici: http://www.politiadefrontiera.ro/ ! Vezi ca in stanga ecranului ai un panou intitulat "Meniu". Clic stanga pe "informatii generale" si gasesti ce te intereseaza. Pentru mai multe informatii, apasa pe "informatii utile" in acelasi "Meniu"! :-h
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2009, 14:48

Salut. Am primit raspuns pe net de la Politia de frontiera pe tara in care se spune. Deoarece permisul de pescuit este de tip plastifiat pe el nu se poate aplica stampila politiei de frontiera din judetul respectiv. Unitatile teritoriale ale Politiei de frontiera vor elibera la cererea dvstra un permis de frontiera cu achitarea taxelor corespunzatoare respectiv 5o lei sau 1oo lei. Mergeti si depuneti cerere pentru eliberare permisului la care anexati chitanta ca ati platit taxa . Sa auzim numai de bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 26 Feb 2009, 19:08

Adrian Toader scrie:
tavimai scrie:Poate cineva sa ne indrume sau sa ne arate legea care te obliga sa-ti "pui viza viza asta de prostie"?
Intra aici: http://www.politiadefrontiera.ro/ ! Vezi ca in stanga ecranului ai un panou intitulat "Meniu". Clic stanga pe "informatii generale" si gasesti ce te intereseaza. Pentru mai multe informatii, apasa pe "informatii utile" in acelasi "Meniu"! :-h
Pai da !Numai ca daca te uiti mai bine si ai desfundate narile constati ca legea aia pute ca e taman de aproape 8 ani!Si cu libertatea cum ramane!Ca doar fiind pescar legal(anpa-ul asta zice daca ti-ai platit permisul) al acestei tari prin aceasta lege ti se ingradeste abuziv un drept!DE CE NU SE CERE VIZA DE FRONTIERE SI PE PERMISUL DE CONDUCERE CA E CAM ACELASI LUCRU ?Sa tragem concluzia ca avem in tara si un anpa de frontiera?Nu ti se pare ca suna ca o mare tampenie?Si apoi daca omul locuieste intr-un judet de frontiera si nu plateste taxa aia fantoma ii mai ramane sa pescuiasca "prin munti pe la izvoare" numai sa fie la 30 km de frontiera?Este clar ca ceva nu este in regula cu aceasta lege din moment ce eu am dreptul sa-mi traiesc viata pe acolo dar n-am voie sa pescuiesc !(vezi aia cu tractoristu de mai sus de nu-i dete niciunul de cap!)Da o poti mesteca si invers ! Fratele meu,pescarul din Brasov, poate veni in vizita la mine in zona de frontiera,la o cafea si un sprit de 4 ceasuri da este "infractor" daca scoate batul p-acilea ? Aci vad ca matale nu m-ai inteles sau n-ai vrut sa ma intelegi ca io la asta voiam sa-i "prind spilu" !Ce "creier de greier" a mai putut s-o mai gandeasca si pe asta?Nu le putea fi destul sa-ti ceara sa anunti in scris intentia de a pescui,zona si perioada cand vrei s-o faci, inainte ,si bineinteles fara taxa aia care in afara de faptul ca ingradeste financiar omu de rand doar ca infunda niste "conturi de muls" facute pe spinarea prostilor care o platesc, (pentru ca vezi matale ,si p-aci mai fu cate unul care zise ca "se mai poate !)Da, daca este "lege facuta si pentru pescari" ,in mod sigur ca este nascuta din "LOGICA LU PESTE" CA MULTE ALTELE ! -DE CE SA FIM NOI TRATATI DIFERIT IN ACEASTA TARA IN RAPORT CU SOFERII DE EXEMPLU(chiar daca sunt si pescari soferi)? Sau sa fim nevoiti sa "fim smecheri" si, fiind la pescuit,cand vine "frontieristu" sa zicem ca suntem soferi si sa ne lase in pace? NU-I ASA CA E BESTIALA PROSTIA DIN TARA ASTA?Sau esti cumva unul dintre "beneficiarii umpluturii "facute de pescari? Lamureste daca ai un pic de bunavointa si "neamuri destepte"(Freud ala vreau sa zic ca io n-apucai sa fac armata cu el !) !"Nu vrei face jigneaza !" zise omu nevinovat ca mine da macar nitica limpezeala merge ,nu ? Fara suparare cer "luminare " (nu d-aia de la bisericaaa!)si :-Fir intins!

PS.
Cred eu ca viza asta se poate numi:"VIZA DE POTENTIAL INFRACTOR DE FRONTIERA" (ca pestele te poate trage dupa el in tara vecina cu bat cu tot pana la 30 de km cat este "zona",asa ca pestele devine marele dusman al pescarului pentru ca-l poate impinge sau "trage" spre incalcari ale legilor)
Ultima oară modificat 26 Feb 2009, 19:19 de către tavimai, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2009, 19:13

Salut. Intrati aici si cititi noul ordin privind pescuitul pe 2oo9
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=268
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Alexandru » 26 Feb 2009, 19:26

Repet, cum am mai spus(scris) nu am avut nevoie de nici o autorizatie de la ANPA pt pescuit pe frontiera. Nu ma intereseaza ce lege incalc sau ce lege se aplica, ma intereseaza numai sa pot pescui in siguranta. Am observat ca pe forumul acesta se pune baza( se discuta) mai mult de partea scrisa(legi) decat de partea practica.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”