Viza permise frontiera 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 26 Feb 2009, 20:52

Alexandru scrie:Repet, cum am mai spus(scris) nu am avut nevoie de nici o autorizatie de la ANPA pt pescuit pe frontiera. Nu ma intereseaza ce lege incalc sau ce lege se aplica, ma intereseaza numai sa pot pescui in siguranta. Am observat ca pe forumul acesta se pune baza( se discuta) mai mult de partea scrisa(legi) decat de partea practica.
Nu-s politist de frontiera nici eu nici tata si nici n-am neamuri d-astea si n-am nici "merite de genul asta" in podul casii !Spune-mi ce sa fac? Da nu ma aburi cu "du-te numai ca vei vedea ca n-ai nimic" din moment ce legea scrie "negru pe alb" ca nu suntem orbi noi toti !Frate asta numai siguranta nu mai e cand pescuiesti stiind ca "legea aia stramba cum e ea" zice altceva !Te ascunzi printre salcii si papuris?Si apoi:"verba volant cripta manent" nu ?
Pana la urma pe mine personal nu ma "dor" asa tare cei 50 lei cat "cretinitatea legii respective" si in principiu asta as fi preferat sa discutam,ca ma doare cand vad aceste tot mai dese tentative "de a ne ciupi "cu astfel de gainarii !
Numai in vremile alea comuniste "ne descurcam fiecare cum puteam"(stim noi cum fiecare) si nu cred ca este cazul sa revenim acolo !Pai da-i naibii de "belitori de..."(stim noi ce!) de aceea sunt alesi si platiti atat de bine ca sa faca "legi cretine"?
E ca si eu ti-as spune ca am fost 1 zi la pescuit in Bangladesh la pescuit fara permis si nu m-a intrebat nimic toata ziua !(io nu untelegeam ce zic ei ier ei nici n-au apucat macar sa ma vada!)Tu ai apoi curaj sa mergi la pescuit acolo mai ales daca vezi negru pe alb ca n-ai voie? Si te mai si simti protejat? De ce ? De vorbele mele?

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Alexandru » 26 Feb 2009, 21:11

Eu am incercat 3(trei) saptamani la rand sa platesc taxa de 30 lei pt ANPA si nu am reusit din cauza celor de la trezorerie. Am platit pana la urma 50 lei pt PG si 81 lei pt viza la AJVPS si astfel am fost la pescuit pe Prut(frontiera), am fost verificat si controlat de graniceri si am fost OK. Vreau sa spun ca nu ma intrebat nimeni de nici o taxa sau chitanta de la ANPA. La acest aspect m-am referit in siguranta.

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Adrian Toader » 26 Feb 2009, 21:13

tavimai scrie:
Adrian Toader scrie:
tavimai scrie:Poate cineva sa ne indrume sau sa ne arate legea care te obliga sa-ti "pui viza viza asta de prostie"?
Intra aici: http://www.politiadefrontiera.ro/ ! Vezi ca in stanga ecranului ai un panou intitulat "Meniu". Clic stanga pe "informatii generale" si gasesti ce te intereseaza. Pentru mai multe informatii, apasa pe "informatii utile" in acelasi "Meniu"! :-h
Pai da !Numai ca daca te uiti mai bine si ai desfundate narile constati ca legea aia pute ca e taman de aproape 8 ani!Si cu libertatea cum ramane!Ca doar fiind pescar legal(anpa-ul asta zice daca ti-ai platit permisul) al acestei tari prin aceasta lege ti se ingradeste abuziv un drept!DE CE NU SE CERE VIZA DE FRONTIERE SI PE PERMISUL DE CONDUCERE CA E CAM ACELASI LUCRU ?Sa tragem concluzia ca avem in tara si un anpa de frontiera?Nu ti se pare ca suna ca o mare tampenie?Si apoi daca omul locuieste intr-un judet de frontiera si nu plateste taxa aia fantoma ii mai ramane sa pescuiasca "prin munti pe la izvoare" numai sa fie la 30 km de frontiera?Este clar ca ceva nu este in regula cu aceasta lege din moment ce eu am dreptul sa-mi traiesc viata pe acolo dar n-am voie sa pescuiesc !(vezi aia cu tractoristu de mai sus de nu-i dete niciunul de cap!)Da o poti mesteca si invers ! Fratele meu,pescarul din Brasov, poate veni in vizita la mine in zona de frontiera,la o cafea si un sprit de 4 ceasuri da este "infractor" daca scoate batul p-acilea ? Aci vad ca matale nu m-ai inteles sau n-ai vrut sa ma intelegi ca io la asta voiam sa-i "prind spilu" !Ce "creier de greier" a mai putut s-o mai gandeasca si pe asta?Nu le putea fi destul sa-ti ceara sa anunti in scris intentia de a pescui,zona si perioada cand vrei s-o faci, inainte ,si bineinteles fara taxa aia care in afara de faptul ca ingradeste financiar omu de rand doar ca infunda niste "conturi de muls" facute pe spinarea prostilor care o platesc, (pentru ca vezi matale ,si p-aci mai fu cate unul care zise ca "se mai poate !)Da, daca este "lege facuta si pentru pescari" ,in mod sigur ca este nascuta din "LOGICA LU PESTE" CA MULTE ALTELE ! -DE CE SA FIM NOI TRATATI DIFERIT IN ACEASTA TARA IN RAPORT CU SOFERII DE EXEMPLU(chiar daca sunt si pescari soferi)? Sau sa fim nevoiti sa "fim smecheri" si, fiind la pescuit,cand vine "frontieristu" sa zicem ca suntem soferi si sa ne lase in pace? NU-I ASA CA E BESTIALA PROSTIA DIN TARA ASTA?Sau esti cumva unul dintre "beneficiarii umpluturii "facute de pescari? Lamureste daca ai un pic de bunavointa si "neamuri destepte"(Freud ala vreau sa zic ca io n-apucai sa fac armata cu el !) !"Nu vrei face jigneaza !" zise omu nevinovat ca mine da macar nitica limpezeala merge ,nu ? Fara suparare cer "luminare " (nu d-aia de la bisericaaa!)si :-Fir intins!

PS.
Cred eu ca viza asta se poate numi:"VIZA DE POTENTIAL INFRACTOR DE FRONTIERA" (ca pestele te poate trage dupa el in tara vecina cu bat cu tot pana la 30 de km cat este "zona",asa ca pestele devine marele dusman al pescarului pentru ca-l poate impinge sau "trage" spre incalcari ale legilor)
:O @-) Scuza-ma dar nu-nteleg cu ce te-am suparat! :-?? " Buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat". Eu am incercat sa-ti dau o mana de ajutor si m-am trezit luat la palme. Cred ca ai gresit adresa. Daca esti nemultumit, nu-ti varsa nervii pe mine pentru ca nu am nici-o treaba nici cu politia de frontiera nici cu aia care fac porcariile astea de legi tembele. Eu nu am ajuns inca sa pescuiesc pe zona de granita asa ca legea respectiva nu o cunosc. Chiar daca nu pescuiesc in zona de frontiera am fost insa indignat de cuantumul taxei care se cere si a conditiilor de eliberare a vizei si de aceea am si semnat o petitie care protesteaza impotriva taxelor aberante stabilite fara nicio logica de catre fomistii astia care ne conduc. D-ta ai solicitat sa-ti arate cineva legea de care aveai nevoie, eu doar am incercat sa te ajut dandu-ti adresa unde o gaseti. Nu am avut nicio contributie la elaborarea ei si sunt in aceeasi masura contrariat de prevederile care le contine referitoare la obtinerea avizului de frontiera privind practicarea pescuitului sportiv. Nu eu sunt in masura sa-ti dau lamuriri legate de respectiva lege ci cei care au conceput si cei care sunt pusi sa aplice respectiva lege. Daca o respecti sau nu este o optiune personala. Daca 'te descurci" cu politistul de frontiera este tot o problema de libera optiune! Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu intrebarea referitoare la faptul ca as fi "beneficiarul umpluturii facute de pescari" dar stai linistit. Nu beneficiez de absolut nimic ci, dimpotriva, sunt platitor de taxe,impozite si accize ca toti cetatenii cinstiti si onesti din tara asta.

P.S. In legatura cu motto-ul pe care-l folosesc la semnatura nu inteleg cu ce te deranjeaza! E o maxima care nu-mi apartine dar care demonstreaza cu varf si indesat ca Freud avea mare dreptate! Chiar d-ta spui "NU-I ASA CA E BESTIALA PROSTIA DIN TARA ASTA?" Fir intins.
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 26 Feb 2009, 23:00

:O @-) Scuza-ma dar nu-nteleg cu ce te-am suparat! :-?? " Buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat". Eu am incercat sa-ti dau o mana de ajutor si m-am trezit luat la palme. Cred ca ai gresit adresa. Daca esti nemultumit, nu-ti varsa nervii pe mine pentru ca nu am nici-o treaba nici cu politia de frontiera nici cu aia care fac porcariile astea de legi tembele. Eu nu am ajuns inca sa pescuiesc pe zona de granita asa ca legea respectiva nu o cunosc. Chiar daca nu pescuiesc in zona de frontiera am fost insa indignat de cuantumul taxei care se cere si a conditiilor de eliberare a vizei si de aceea am si semnat o petitie care protesteaza impotriva taxelor aberante stabilite fara nicio logica de catre fomistii astia care ne conduc. D-ta ai solicitat sa-ti arate cineva legea de care aveai nevoie, eu doar am incercat sa te ajut dandu-ti adresa unde o gaseti. Nu am avut nicio contributie la elaborarea ei si sunt in aceeasi masura contrariat de prevederile care le contine referitoare la obtinerea avizului de frontiera privind practicarea pescuitului sportiv. Nu eu sunt in masura sa-ti dau lamuriri legate de respectiva lege ci cei care au conceput si cei care sunt pusi sa aplice respectiva lege. Daca o respecti sau nu este o optiune personala. Daca 'te descurci" cu politistul de frontiera este tot o problema de libera optiune! Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu intrebarea referitoare la faptul ca as fi "beneficiarul umpluturii facute de pescari" dar stai linistit. Nu beneficiez de absolut nimic ci, dimpotriva, sunt platitor de taxe,impozite si accize ca toti cetatenii cinstiti si onesti din tara asta.

P.S. In legatura cu motto-ul pe care-l folosesc la semnatura nu inteleg cu ce te deranjeaza! E o maxima care nu-mi apartine dar care demonstreaza cu varf si indesat ca Freud avea mare dreptate! Chiar d-ta spui "NU-I ASA CA E BESTIALA PROSTIA DIN TARA ASTA?" Fir intins.[/quote]



Eram un pic dezamagit ca ma trimiteai la ceva stiut si neinteles.Astfel cred ca a iesit pe dos fara sa vreau.
Chestia cu prostia nu-ti era adresata deloc si ai scos-o din context !Realizez ca l-am bagat acolo pe Freud ,poate eronat, vrand sa sugerez un eventual nepotisn.Chestia "cu umplutura" este ca in general,beneficiarii acestor fonduri, in cazul de fata frontieristii sau mai stie naiba cine sunt interesati si se exprima intotdeauna in favoarea unor taxe care cica "le-ar face munca mau usoara"!(direct sau indirect).Am apreciat gestul tau,iti multumesc si-mi cer scuze daca a iesit pe dos !Chiar sa nu fie "pe ulita asta " nimeni care sa-mi poata arata o logica dreapta in favoarea acestei legi ? Ca asta voiam eu sa inteleg si poate daca citeai mai "adanc" pricepeai ca acolo bateam eu .Cat despre moto-ul tau sa stii ca si mie-mi place tipu da daca se poate sa nu-i fiu eu "pacient"!Fir intins!

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de eugen » 27 Feb 2009, 00:01

Domnilor, parerea mea este ca, atat timp cat nu exista "semnatura", iar ceea ce pentru noi este subiect de disputa(mult trambitatul proiect de ordin sau ordonanta sau ce o fi sa fie), nu cred ca trebuie sa ne facem griji, deocamdata. Daca o lege nu este votata si intrata in drepturi depline se merge pana una alta pe vechea lege ceea ce inseamna ca nu cred sa se ia cineva de mine pe balta daca am doar ce aveam si pana acum anul trecut, mai putin PG-ul care este singurul lucru cert in momentul de fata ca perioada de eliberare si taxare.
Deci cine este in stare sa-si impuna punctul de vedere in fata organului de control si sa-i dea cu legea in fata poate sa pescuiasca(deocamdata la albitura). Parerea mea.

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de ROSCA MIREL » 27 Feb 2009, 22:30

azi am trimis la pol. de fron. o intrebare ;ce fac cu bani primiti din taxa ; astept raspuns . ar fi bine sa trimita si mai multi pescari diferite intrebari ? daca nu le punem unde trebuie degeaba le punem pe forum / va tin la curent

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mircea13 » 28 Feb 2009, 15:53

Salut. Banii incasati din taxa nu merg la Politia de frontiera ci in bugetul statului pentru simplul motiv ca ii platim la Trezorerie si nu la politie.Politia nu beneficiaza de nimic si pentru acest motiv nici nu ii prea intereseaza pe ei. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 28 Feb 2009, 20:10

taxa pg. se plateste la pf. atunci cum ajung la buget ?
la ce foloseste pf. acesti bani ? :-??
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de eugen » 28 Feb 2009, 23:28

Ca sa angajeze mai multi politisti de frontiera si astfel la anul sa platim in loc de 50 Ron, dublu, ca asa merg treburile in tara.

Daca oamenii vad ca zona de frontiera este "solicitata", maresc taxa.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 01 Mar 2009, 02:55

Poate voi fi acuzat de instigare , dar eu zic sa nu mai plateasca nimeni . Ce-o sa se-ntimple oare ? ne aresteaza pe toti ? 8->
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de eugen » 01 Mar 2009, 12:17

Platirea acestei taxa nu se opreste doar la o simpla taxa. Aceasta reprezinta autorizarea din partea politiei de frontiera a desfasurarii unor activitati in aria ei de competenta( este ca si cum ne-am duce sa facem un gratar in curtea politiei capitalei. Merge daca ei nu-si dau acordul?).
Daca nu o sa platim taxa, deci nu suntem autorizati de ei sa desfasuram activitatea, aceasta constituie infractiune, si orice activitate care se desfasoara in aria de competenta a politiei de frontiera fara autorizarea acesteia, este infractiune si intra sub incidenta penala.
Cel putin asa stiam eu.
Acum nu stiu cat de buna sau nu este si plata unei taxe pentru aceasta autorizare dar mi se pare totusi normala aceasta taxa pentru ca reprezinta contravaloarea unei prestatii catre populatie.

Cu stima.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 01 Mar 2009, 16:43

si cel care se plimba pur si simplu in acea zona ce taxa trebuie sa plateasca ? :-??
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 01 Mar 2009, 17:30

eugen scrie:Platirea acestei taxa nu se opreste doar la o simpla taxa. Aceasta reprezinta autorizarea din partea politiei de frontiera a desfasurarii unor activitati in aria ei de competenta( este ca si cum ne-am duce sa facem un gratar in curtea politiei capitalei. Merge daca ei nu-si dau acordul?).
Daca nu o sa platim taxa, deci nu suntem autorizati de ei sa desfasuram activitatea, aceasta constituie infractiune, si orice activitate care se desfasoara in aria de competenta a politiei de frontiera fara autorizarea acesteia, este infractiune si intra sub incidenta penala.
Cel putin asa stiam eu.
Acum nu stiu cat de buna sau nu este si plata unei taxe pentru aceasta autorizare dar mi se pare totusi normala aceasta taxa pentru ca reprezinta contravaloarea unei prestatii catre populatie.

Cu stima.
"NORMALA " zici ? Nu-ti miroase a discriminare ?Dupa ce am platit-o eu beneficiez de ceva ? Sau platesc doar ca sa nu mai am banii ?Nu este normal ca daca platesti ceva sa si obtii ceva,in plus fata de cei care nu o platesc, care sa si fie "palpabil" ?Cati isi desfasoara activitatea "in aria lor de competenta" fara sa plateasca ? Soferul,tractoristul,taranul,chiar si politistul civil ,frizerul,pantofarul,brutarul, etc . sa nu plateasca aceasta taxa dar "prostul" de pescar si inca cativa dar putini, da ? Dar pescarul are doua perechi de oua in fata vanatorului care plateste mai putin ? Unde naiba mai este libertate de miscare pe teitoriul tarii dar si echitabila? Pai daca o luam asa se poate ajunge ca politia Bacau sa instituie taxa "de judet" ca sa-ti poti desfasura activitatea in "aria lor de competenta" SPRE EXEMPLU !Primarul comunei "STRAMBENII DIN VALE" poate face si el una ,asa mai mica (taxa vreau sa zic ! ), pentru comuna sa !Iar prefectul judetului se va trezi si el sa puna "comunei respective" o "taxa pe taxa" de toata frumusetea dupa care, "guvernul abia asteapta" sa faca la fel "la nivel de tara " ! Care va sa zica, in final "AVEM LIBERTATE DEPLINA IN TARA NOASTRA", cu conditia sa "platim taxe tembele" la fiecare "istet la care-i puiaza mintea cate una " . CORECT "COANE IANCULE" ? Fie ! Dar atunci "institutia respectiva ", oricare ar fi ea ,sa nu mai capete bani de la bugetul tarii si sa se autofinanteze din taxa aia !De ce din banii unuia care nu "calca pe langa frontiera" sa mai mearga bani la ei sau de ce celalalt contribuabil sa contribuie "de doua ori" ? Sau matale ii sustii numai de dragul de a fi "Gica-Contra " ? ADICA TRE SA STAM NOI "STRAMB" NUMAI CA SA VEDEM LEGEA STRAMBA CA ESTE "DREAPTA" ? RUSINICAAAA !
PS
Daca acceptam pana la urma totusi ideea ,care este totusi o utopie,trebuie acceptat si ca inspectoratele de politie au eficacitati diferite in functie de "realitatile din teren"(de la caz la caz)si prin urmare "prestatiile" sunt si ele diferite ceea ce ar trebui sa determine TAXE DIFERITE la inspectorate diferite .Oricum ai privi nu poti accepta !Iar resemnarea nu este o solutie buna !

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de eugen » 01 Mar 2009, 19:58

Cei din aria de competenta a politiei de frontiera, cei care locuiesc in acele zone, tractoristul, vacarul, si alte categorii de locuitori ai acelei zone cred ca stiu destul de bine pana la ce punct isi pot desfacurasi ce activitati se pot desfasura in acele zone. Asta ca fiind una la mana.
A doua la mana, politistii de frontiera sunt vecini sau oricum , concitadini cu acestiasi, sa fim seriosi, una este sa veniti de nu stiu unde sa pescuiti acolo si alta este sa fiti vecinul meu. Corect?
A treia la mana, cei din zona de competenta a politiei de frontiera platesc niste impozite statului roman ca de fapt si noi. Daca in cazul nostru , cota parte din impozite se varsa in bugetul politiei locale, in cazul celor din aria de competenta a politiei de frontiera, in bugetul cui se poate varsa? In bugetul politiei de frontiera, normal, iar aceasta le faciliteaza desfasurarea activitatilor in acea zona.

Deci sa fie clar, nu pun partea politiei de frontiera, dar aceasta este tara in care traim. Logic sau ilogic, ne conformam sau nu, avem dreptul sau nu, fiecare este liber sa aleaga.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 01 Mar 2009, 21:09

eu renunt la aceste discutii , oricum n-am inteles nimic !!! sint cam greu de cap de cind am placa !!! :-??
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”