Pescuit la pastrav (cu naluci pe lacuri de acumulare)

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Pescuit la pastrav (cu naluci pe lacuri de acumulare)

Mesaj de AlexFI » 14 Mai 2013, 08:59

Salutari tuturor!

Fiind pe la munte (Valea Prahovei) cu ocazia zilei de 1 Mai, intr-o zi am facut si o scurta vizita lacului Bolboci. Drumul cu peripetii, fiind prima oara cand mergeam aici am luat-o prin Moroieni, sanatoriul de TBC si apoi prin padure...multa padure si drum ingrozitor. Din fericire insa eram intr-o masina de teren asa ca am ajuns relativ ok. La intoarcere ne astepta insa un drum ireprosabil pe Saua Dichiului cu o priveliste pur si simplu incredibila. Insa am deviat de la subiect.
Ajuns pe lacul Bolboci, singurul lucru la care m-am putut gandi era daca are peste si cum ar fi o partida de pescuit in acest minunat loc. Asa ca am inceput incet incet sa ma interesez despre loc afland ulterior ca tine pastrav, si inca destul de mult.
Aici inchei scurta povestioara si as dori sa incep o discutie (din cate am vazut eu) putin dezbatuta pe acest forum. Mai exact, echipament, localizare, tehnici si alte detalii ale pescuitului la pastrav cu naluci.
Din cate am inteles, echipamentul principal se incadreaza in categoria UL sau L (aici vorbind de mulineta si lanseta), mulineta de 1000-1500, lanseta intre 1.85m si 2.40m cu o putere de aruncare intre 2-14gr. Avand in vedere ca (putinii) pastravii de la noi nu depasesc 1-1.5kg, echipamentul ar trebui sa faca fata cu succes. Naluci mici - rotative, oscilante (marimea 00, 0 si 1) si voblere mici (!maxim! 5 cm - 7 gr). Firul poate sa fie mono sau textil, fiecare avand avantajele si dezavantajele sale. Sunt si fire special concepute pentru pescuitul la pastrav (Trabucco, Varivas si multe altele), totul tinand de disponibilitatea pescarului de a investi mai mult sau nu in acest consumabil.
Cam astea ar fi informatiile (putine ce-i drept) pe care le-am putut acumula pana in acest punct si in baza acestor informatii mi-am achizitionat un mic "set" pentru pastrav compus din mulineta Daiwa Crossfire A 1500 FD, lanseta Okuma LureMania Spin 1.85m 3-12 gr putere de aruncare si fir Trabucco T-Force Trouter 0.16. Nalucile inca nu le-am achizitionat deoarece mai vreau sa ma informez putin in ceea ce tine de culoari si modele. Nu este un set dedicat strict pastravului, intentionez sa il folosesc si la biban.
Acestea fiind spuse, as dori sa ii rog pe colegii de forum mai experimentati in pescuitul pastravului la naluci sa isi impartaseasca si cu restul lumii experienta pe subiecte cum ar fi localizarea pastravului, alegerea nalucilor (culoare, dimensiune etc), echipamentul si orice alt detaliu care ar trebui stiut de un incepator.
Intentionez cam intr-o luna sa ma intorc pe lacul Bolboci sa arunc pentru prima data o lingurita si poate cine stie, sa iasa si vreun pastrav la soare, stam bem o bere si ne intoarcem fiecare la casele noastre :)) .
Sper sa nu fie considerat redundant acest post, dar consider ca informatiile de la oameni care chiar au fost pe balta sunt vitale pentru novici (precum sunt si eu).

Cu deosebita stima,
AlexFI

Avatar utilizator
pogonel
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 06 Ian 2013, 02:33

Re: Pescuit la pastrav (cu naluci pe lacuri de acumulare)

Mesaj de pogonel » 10 Iul 2014, 19:14

E f frumos lacul, are un timbru aparte intr-o zona salbatica unde nu e amenajat niciun loc ptr pescuit. Este ff important sa spuneti locul unde a-ti pescuit si ce rezultate a-ti avut!?

Avatar utilizator
atu_targoviste
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 26 Iul 2012, 13:51

Re: Pescuit la pastrav (cu naluci pe lacuri de acumulare)

Mesaj de atu_targoviste » 13 Iul 2014, 20:52

Pentru pescuit pe Bolboci , Scropoasa , obligatoriu autorizatie de la Romsilva , sunt dese controalele in zona. In zona Padina si Politia si Romsilva au locatii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”