Parlita... Frumusani

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Parlita... Frumusani

Mesaj de dani » 08 Iun 2010, 17:33

Stie cineva ceva despre aceasta balta? taxa... cum merge...?
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de LARY » 09 Iun 2010, 00:15

Taxa 30 ron 24\h.
numar de scule ?????
cantitate peste retinut ????????
regulament??????
Anul trecut am fost de 4\5 ori, mam axat pe pescuitul la crap cu 4 lansete dar mai bagam o lanseta si o undita pe caras.
REZULTAT cam 4-5 carasi, 400-500 gr bucate (partida) crapul nu sia facut prezenta absolut de loc.

Anul asta am iesit o data, duminica trecuta 5-06-2010. ansotit de doi prieteni 24 de ore.
am platit 75 de lei 3 persoane (nea facut reducere fara sa ceram lucrul asta)
am dat cu doua lansete la crap, o lanseta si un match la caras. nu am prins nimic, nici un carasel in 24 de ore,
cu exceptia a unei rosioare si doi guvizi cu ochiu langa coada.
Detali despre balta
la inceputul balti (partea dinspre sosea) exista o livada scufundata,pe o suprafata de cam 50 de metri patrati copaci ies din apa in mislocul balti, distanta pina la ei cam 60-70 de metri, in zona asta substratul este, cocioc cocioc si iar cocioc, adincimea apei cam 3-4 metri. cam la 150 de metri de creci incepe un substrat namolos si o adincime a apei de 2-2,5 metri.
in coada lacului (spre calugar) dupa ce cobori o vale, adincimea apei 4,5-5 metri, substrat nisipos, nu exista praguri, agataturi, diferente de nivel sau ceva de genul. pe partea opusa cam la 100-150 de metri (unde am dat duminica) (nu cunosteam zona) adincimea maxima 130 centimetri la o distanta de 100 de metri pina aproape de mal dupa care exista o diferenta de nivel (adincimea de 160 cm cam la 15 metri de mal) substrat, stepi coicoc, fara praguri fara agataturi.

Traset recomandat, cum iesi din frumusani dupa ce treci de balta care se vede din sosea pe stinga mai mergi in fata cam 3Km pe stinga o sa se faca cam 3-4 drumuri dupa care este o livada are o poarta mare de fier chiar din sosea, o iei pe linga livada cam 2 km si se vede balta pe stinga, la primul drum dupa ce ai vazut balta daca cobori si faci stinga pe linga balta cam in 400-500 de metri ajungi la livada scufundata, daca o ti tot in fata ajungi in capatul balti.
E o balta care nu are multi pesti si e greu de abordat in 24 de ore. da e o balta care se merita sa stai 3-4 zile dupa o bucata din povesti care sar putea sa te surprinda cu o greutate record.
Am auzit ca sa loat pina la 36 de kg
si am vazut de 24 kg acum 2 ani si 21kg acum 3 ani.
eu cam peste o luna o sa stau in concediu 3-4 zile cu unu sau doi prieteni, poate poate cine stie ce pica.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
dimastel
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 14 Apr 2012, 19:00

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de dimastel » 14 Apr 2012, 19:04

taxa 30 ron bete si 40 lansete,restu teapa doi pesti
nu se merita parerea mea

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de valentin... » 14 Apr 2012, 23:45

cred ca numele balti spune totu despre aceasta balta

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 18 Apr 2012, 20:28

dimastel scrie:taxa 30 ron bete si 40 lansete,restu teapa doi pesti
nu se merita parerea mea
interesant CUM UNELE PERSOANE ISI FAC CONT DOAR CA SA COMENTEZE NEGATIV! adica isi fac un cont pe 14 aprilie, posteaza un singur mesaj tot pe 14 aprilie ( ce coincidenta! :)) ) si gata! sau probabil va continua gherila online anti-Parlita!

Consider ca am fost corect cu ai nostrii clienti si am incercat sa le oferim cele mai bune conditii. In masura in care s-a reusit, atunci cand au sosit pe balta, au fost directionati in zonele cele mai bune.

Multi cunoscatori ai baltii o recunosc ca fiind una "hoață", unde pestele nu se prinde foarte usor din varii motive: este "rar" datorita braconarii din anii trecuti, este un peste "salbaticit" si poate fi dibuit numai in zone dosite.

Nu puteti avea asteptari de capturi dese si mari de la o balta SALBATICA!

Asa cum am mai "povestit" intr-un alt subiect dedicat acestor balti, urmeaza si o repopulare.

Abia dupa aceea va pot invita garantandu-va capturi. Insa pana atunci, am fixat o taxa modica de 30ron (caras, crap) 50ron (rapitor) in care este inclusa si retinerea capturii. Consider ca sunt niste sume de bun-simt si care implica si un risc al lipsei unor capturi nesatisfacatoare. In schimb, pot garanta frumusetea baltii si a afaunei existente, ce poata fi admirata si pe situl baltii http://www.LaCrap.ro

fir intins!

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de LARY » 18 Apr 2012, 22:31

Ma simt nevoit sa intervin :-B
Eu nu tin cu nimeni si nu am nici-un interes sa fac reclama nimanui. Balta asta asa ne populata si braconata cum a fost, are loc intr-un TOP 10 al celor mai capabile balti din Romania.
Are bucati ce depasesc 20 Kg si cu siguranta sunt si cativa de peste 30 Kg, inportant de precizat ca sunt salbatici, crescuti natural :D
Sa va spun despre caras, sunt carasi de colectie care pe alte balti sunt pe cale de disparitie, exemplare de 500-800gr sunt fregvente si mai intra si bucati la 1-1,5 kg.
Peste are dar pacat ca e acoperit cu apa :D
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
pescarul200461
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 13 Mai 2009, 17:04

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de pescarul200461 » 19 Apr 2012, 07:50

La rapitor am inteles de la paznici ca se da drumul in octombrie sau am inventat-o si pe asta .Ca asa se pare daca spui ce ti s-a intamplat cand ai fost pe balta te face patronul mioncinos.

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 20 Apr 2012, 09:54

LARY scrie:Ma simt nevoit sa intervin :-B
Eu nu tin cu nimeni si nu am nici-un interes sa fac reclama nimanui. Balta asta asa ne populata si braconata cum a fost, are loc intr-un TOP 10 al celor mai capabile balti din Romania.
Are bucati ce depasesc 20 Kg si cu siguranta sunt si cativa de peste 30 Kg, inportant de precizat ca sunt salbatici, crescuti natural :D
Sa va spun despre caras, sunt carasi de colectie care pe alte balti sunt pe cale de disparitie, exemplare de 500-800gr sunt fregvente si mai intra si bucati la 1-1,5 kg.
Peste are dar pacat ca e acoperit cu apa :D
Ma bucur sa descopar, pe zi ce trece, tot mai multi pescari veterani ce au amintiri frumoase sau aprecieri la adresa baltii Parlitei Mari.
Incepand din toamna (oct-nov 2011) si pana in urma cu cca 1 saptamana aveam mari indoieli asupra cantitatii si a exemplarelor existente in aceasta balta. M-au "contrazis" pescarii prezenti pe balta, in urma cu 2 week-end-uri, cand au prins fiecare peste 5-6 kg de caras, intr-un canal al baltii, in care apa nu avea mai mult de 40 cm! :D Iar asta intr-un intreval de 3 h ( 8.00-11.00) dupa care, NIMIC! :-S
Imagine

Multe sfaturi am primit si in sensul dezvoltarii populatiei de peste prin autoregenerare. Dar asta insemna doar C&R si o perioada de cca 2-3 ani de asteptare.
Imagine

Cred ca si faptul ca balta ofera FOARTE MULTA hrana naturala, face ca pestele sa fie mai pretentios. La care adaugam stresul de peste ani datorat braconajului si densitatea acestuia. Tot un pescar vechi al baltii imi spunea: "Taica, pestele e ascuns in jungla asta! L-au fugarit astia cu plasele si s-a ascuns in marea asta de stuf!"
Pentru cei care nu cunosc balta, ii informez ca cca 15ha sunt puternic stufizate, plus papura si rachita, din cele 50ha ale baltii.

Imagine
Imagine
parlita mica
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 20 Apr 2012, 10:01

pescarul200461 scrie:La rapitor am inteles de la paznici ca se da drumul in octombrie sau am inventat-o si pe asta .Ca asa se pare daca spui ce ti s-a intamplat cand ai fost pe balta te face patronul mioncinos.
ce va recomand eu este sa consultati acest link: http://lacrap.ro/servicii-si-tarife-percepute/

Nu va face nimeni mincinos, nu mi-as permite fara sa va cunosc. Sigur, undeva este o neintelegere, atat timp cat pe site ul oficial al baltii sunt trecute si tarifele ptr rapitor.
E adevarat ca pana la inceputul lunii aprilie nu a fost permis pescuitul la rapitor, dar deja suntem spre sfarsitul acestei luni si nu mai este valabila aceasta restrictie.

Pescuit la undiţă:
Taxă: 30 RON / 12h
Taxă gratar: 10 ron
Cantitate reținută: 4 kg
Număr undițe: 4

Pescuit cu lansete:
Taxă: 50 RON / 12h
Taxă gratar: 10 ron
Cantitate reținută: 3 kg
Număr lansete: 4

Pescuit la răpitor:
Taxă: 50 RON / 12h
Taxă gratar: 10 ron
Cantitate reținută: 2 kg

Pentru informatii suplimentare sau rezervari, il puteti apela pe Marius, administatorul bălții:

vodafone: 0721-084.192

cosmote: 0766-235.018

Avatar utilizator
gabyzoz
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 13 Mai 2013, 09:50

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de gabyzoz » 13 Mai 2013, 09:53

Balta Frumusani, cea de langa sat.
Nu va duceti pe balta asta niciodata in viata voastra .. am fost la o partida de pescuit sambata 11.05.2013 si nu am prins decat 8 carasei.
Am folosit 4 lansete si 2 undite si am schimbat si incercat majoritatea momelilor si nadei in intervalul 04:30 – 16:00.
Apa pentru undita este f mica, la mal este maxim de 30 cm si plin de bradis si alege.
Ce m-a intrigat este ca la lanseta am agatat si scos la mal un obiect artizanal facut din 2 tevi conectate intre ele cu fire si legate la niste baterii. Nu inteleg la ce ar fi putut fi folosit si ce cauta pe mijlocul baltii, nu as vrea sa ma gandesc la ar fi putut fi folosit sa sperie pestii si sa nu manance, acum judecati si voi …. Fir intins !!
Ps: Nu va duceti pe balta asta, incurajati patronul sa isi bata joc de pescari !

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: Parlita... Frumusani

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 17 Mai 2013, 00:21

@ gabyzoz
Stimate domn,
Cred ca ca aflati intr-o mare eroare: balta de langa sat se numeste PASAREA 1. :P

Primul bazin al baltii noastre se numeste PASAREA 5 si nu se afla langa sat! Deci ne despart de PASAREA 1 alte 3 bazine, cca 40 ha si vreo 2 km!!!

IAr ca sa va convingeti, mai jos va fac cunoscuta harta cu indicatii precise catre balta noastra:
http://alturl.com/c5r9p


o zi buna! Fir intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”