cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 03 Iun 2013, 20:12

Fratilor, cei care vreti sa prindeti deschiderea prin Delta, ... ori sa va prinda ea pe voi acolo, ma tem ca vestile sunt execrabile. Cica vine apa multa cu iz de schengen. Deci vorba cuiva : pa, pa Delta, ... pa, pa Dunare. :-h Si se pare ca va mai dura ceva timp, ca nici Busu nu ne incurajeaza.
Asta este ... macar prin august sa fie bine.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de oliver » 03 Iun 2013, 21:30

Vin viiturileeeeeeee!Apa murdara,capturi f.putine.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
nikalai
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 15 Feb 2009, 19:00

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de nikalai » 03 Iun 2013, 21:38

:-? cred ca si eu mai mult ca sigur o sa plk prin septembrie, daca apele nu se retrag pana la jumatatea lui august,asta ramane de vazut cum o sa fie urmatoarele 2 luni :-??

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de oliver » 03 Iun 2013, 21:52

:-?? poate se retrag mai repede =D>
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
pescarhoinar81
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2013, 14:52

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pescarhoinar81 » 03 Iun 2013, 22:45

http://www.gds.ro/International/2013-06 ... in+Ungaria!
Adio cu tot sezonul !In septembrie e fix p..a!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 04 Iun 2013, 03:41

pescarhoinar81 scrie: ...
Adio cu tot sezonul !In septembrie e fix p..a!
N-as zice Marius. Poate ca esti tu obisnuit sa pescuiesti in iunie la gurile de iesire spre Dunare. E perioada in care crapul se reantoarce in fluviu. Poate ca de aia prindeai tu in aval de 36, iar amicul tau din amonte nu. Poate ca se probeaza una din "pietrele" filosofiei : "panta rei". ;) Desi nu mi s-a parut mare filosofie cand am auzit din gura profesoarei ca "totul curge".
In fine, asta era raspunsul pe care-l asteptam (coroborat cu lipsa pescarilor din septembrie) si atunci obtineam o confirmare. Deocamdata ramane o ipoteza personala.
Dupa multi confrati sezonul la crap incepe in septembrie (deci nu e fix p..a).
Dati-mi voie sa va citez din Atlasul pestilor, editie 1971: "In timpul iernii, in apele ospitaliere ale Dunarii, ierneaza multi crapi varstnici. La vremea imperecherii, cand prinde sa bata vant de primavara, ii furnica dor de duca spre covorul de iarba verde al pajistilor proaspat inundate de unda viiturilor fluviului. Aici, la mica adancime, in apa calduta si curata, are loc bataia crapului care se declanseaza succesiv, in mai multe etape, din aprilie pana in septembrie ..." Efectiv minunata prezentarea autorului, care parca nu-si are locul intr-o carte dominata de termeni stiintifici si tehnici ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 04 Iun 2013, 08:15

Nu prea as zice ca in septembrie te poti duce in Delta.. se poate si mai devreme..apa vine, apa trece, asta poate dura maxim o luna sa-si revina. Dar sa zicem ca vine iulie, cote bune dar e canicula..tot nu-i bine ! Iunie deja e pierdut.. August spre sfarsit pana la sf lui octombrie mi se pare perioada cea mai buna de crap..inclusiv noiembrie daca este o iarna blanda.
Dunarea e mare..automat Siretul e mare, Prutul la fel..o sa fie mai dificil de pescuit, nu mai gasesc cioatele de anul trecut si iar am sa pierd vreo 10 plumbi pana invat locul..iar trebuie sa caut crapul, azi e aici maine dincolo...apa scade, apa creste..iar e tulbure, apoi limpede si tot asa..

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorelb73 » 04 Iun 2013, 20:14

Cei mai mari şi mai frumoşi crapi i-am luat pe Dunăre în luna octombrie (pe Dunărea Veche, mila 8,5), aşa că să aşteptăm să vedem ce-o fi anul acesta!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 05 Iun 2013, 22:40

Ma ,eu stiu ca tu esti asa mai tomnatec 8-> , da ' nu tre' sa fii asa cumva invidios >:) pe "estia" care merge asa mai de sumer,eu unu ,nu te supara Sorine asa te vad parca bucuros ,ca nu putem sa merem .... acuma la deschidere ...... "Multe fire intinse sa aveti".... :)) :)) :))
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 06 Iun 2013, 01:07

cosmin mihut scrie:Ma ,eu stiu ca tu esti asa mai tomnatec 8-> , da ' nu tre' sa fii asa cumva invidios >:) pe "estia" care merge asa mai de sumer,eu unu ,nu te supara Sorine asa te vad parca bucuros ,ca nu putem sa merem .... acuma la deschidere ...... "Multe fire intinse sa aveti".... :)) :)) :))
Bre Cosmine, nici tu nu esti mult mai primavaratec, dar daca ai fi mai activ pe aci, ai observa (citind) ca nu ma bucur, si nici n-am motiv. Chiar ma zbat sa aduc informatii "la cald".
Da' ia zi tu ... cam ce noutati ne furnizezi ? Ce-ti mai fac prietenii ... aia, stii tu care? :))
P.S. : Ar mai fi ceva, ... ai folosit pe undeva cuvantul "sumer" ... banuiesc ca nu te-ai referit la vechii mesopotamieni. :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pescarhoinar81
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2013, 14:52

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pescarhoinar81 » 06 Iun 2013, 14:33

Nea Sorine cred ca e sortit sa ne intalnim si anul acesta ,eu cu vinul, matale cu tuica ,in ce perioada mergeti?

Avatar utilizator
adriani
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 07 Apr 2012, 10:23
Localitate: Calarasi

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de adriani » 06 Iun 2013, 18:38

Eu cred ca viitura din vest nu ne va afecta foarte mult. Acolo debitul de apa este foarte mic si orice ploaie mai serioasa scoate Dunarea din matca si produce inundatii. Ceva de genul raurilor noastre din Moldova. Probabil cotele vor fi in crestere, insa nu foarte brusc si nici foarte mult. Asa ca fire-ntinse in Delta.

Avatar utilizator
pescarhoinar81
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2013, 14:52

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pescarhoinar81 » 06 Iun 2013, 18:42

Asa au zis si meterologii ,dar nah sunt unii cel putin aici cu expirenta mai mare in delta si nah ,asa cum e firesc ii ascult pe ei:)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 06 Iun 2013, 22:00

pescarhoinar81 scrie: ... in ce perioada mergeti?
Pai ne-am gandit ca undeva dupa jumatatea lunii august
adriani scrie:Eu cred ca viitura din vest nu ne va afecta foarte mult. Acolo debitul de apa este foarte mic si orice ploaie mai serioasa scoate Dunarea din matca si produce inundatii. Ceva de genul raurilor noastre din Moldova. Probabil cotele vor fi in crestere, insa nu foarte brusc si nici foarte mult. Asa ca fire-ntinse in Delta.
Ia uite ce se vorbeste prin sat :
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14 ... ilenta.htm
Ar mai fi ceva : prin partile noastre cam ploua zilnic. Chiar acuma ii trage una d'aia cu bulbuci si spectacol de sunet si lumina. Apa din ploile astea tot inspre Dunare se scurge.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 07 Iun 2013, 13:12

Ai dreptate ,ploua zilnic si pe la noi .
MERCEDES S

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”