BOTOSANI..

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

BOTOSANI..

Mesaj de cris71tian72 » 24 Aug 2011, 12:58

BOIA. :)) :)) ...se pare ca ar fi cea mai tare balta de crap din botosani...suprafata aproximativ 26ha....;imbracata cu perdele de stuf balta i-ti creaza impresia de salbaticie ...acest lucru il confirma crapi care fac niste driluri salbatice ..chiar daca marimea lor este intre 3-8 kg...balta compenseaza prin densitate tot aici se mai gasesc teni,[11,5kg prins de mine dar se spune ca ar fi si mai mari] stiuca salau somn platica si caras ..la greu.Dar spectacolulu aici il fac sariturile de morun si nisetru ,pe care cind le vezi prima oara ......te blochezi.Am pescuit aici de 3 ori partide scurte de 18-20 ore in prima partida am prins 4 crapi [4,-4,3-,2,6-,4]si un ten de 11,5 kg. In cea de a doua partida am prins 29 de crapi cel mai mic de 3 kg iar cel mai mare de 7,4 kg........ a fost de vis nu am mai patit sa imi traga la 3 lansete in acelasi timp.A treia partida am prins 18 crapi cel mai mic de 1,5 kg iar cel mai mare de 7,6kg.Din cate stiu eu e posibil ca in curind sa fie deschisa pescuitului sportiv ...prinde si elibereaza.....

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: BOTOSANI..

Mesaj de ingerasdefoc » 24 Aug 2011, 17:50

salut prietene!!Boia e de departe cel mai populat iaz din judetul bt.l-as putea numii chiar Carpodrom.pe tine te stiu de la paznicul de acolo ca mi-a zis omu ca prindeai si notai pe carnetel greutatea pestelui apoi ii eliberai.si nu cred ca a fost altcineva pt ca nu intra oricine acolo.am fost si eu de 2 ori.prima data in 12 ore cu un pat de nada bogat in seminte de toate felurile am luat 9 crapi de la 3 kg pana la 9,2kg cel mai mare iar la 4 dim un ten frumos de 15 kg.a doua oara 12 kg de caras plus 3 crapi de 3,5..4,2 si 6,8 kg.crapii trag ff bn la snowman si cu cat e bila mai mare cu atat mustaciosii sunt mai mari :).partidele au fost catch&release.cum ai zis si tu boia e visul oricarui pescar,mai ales de la noi din judet.dak vrei sa mai vb una alta eventual poate o partida pe boia ai aici adresa mea de mail. ingerasde_foc@yahoo.com
Numai bine!!!

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: BOTOSANI..

Mesaj de Nelutu » 24 Aug 2011, 20:52

Petre, unde-i balta asta?? Si... acu' spui de ea, dupa ce mi s-a terminat concediul??? X-( N-am apucat sa fac decat un Hanesti si cam atat in 3 saptamani, nici nr. tau de telefon nu l-am avut ... :-w

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: BOTOSANI..

Mesaj de ingerasdefoc » 25 Aug 2011, 11:18

Nelutule eu nu te-am mai vazu nici pe mess si nici pe facebook.dak stiam k vii faceam pe dracu in patru si mergeam la boia.faza e k se intra ff greu.telefoane si interventii peste interventii.....data viitoare o sa mergem sigur.de crap is satul.mai astept un pic si o sa incerc sa merg iar acolo dar la somn.are monstrii acolo:)))dak intrii pe mess da un buzz

Avatar utilizator
valetro
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 13 Oct 2008, 09:58

Re: BOTOSANI..

Mesaj de valetro » 06 Sep 2011, 11:20

In acest an mi-am propus impreuna cu partenerul de pescuit Cristi,un periplu prin judet,la pescuit,avand in vedere ca jud. Botosani este pe locul doi in tara la suprafata de luciu de apa dulce dupa Tulcea,care,sa nu uitam, are Delta Dunarii.Un aport important il are Barajul Stanca -Costesti impreuna cu Prutul,unde se prind frecvent exemplare mari de crap si cteno ,mai ales in perioada de toamna.Din pacate pestii nu sunt eliberati.Scopul a fost testatrea pe mai multe balti,si verificarea potentialului acestora.In luna iulie am ajuns pe aceasta balta,Boia-Frumusica,o balta de aprox.15 ha.care era o necunoscuta pentru mine ,informatiile lipsind cu desavarsire deoarece nu a fost deschisa pescuitului in nici un fel.Evident ca activitatile de pescuit erau completate de activitati de bucatarie beneficiind si de prezenta unui vechi prieten, Liviu Tarzioru un adevarat maestru in ciorba de peste si saramuri,lucru confirmat si de Prof.Dr.Cagea la o partida de pescuit la rapitor pe Lacul de linistire de la Stanca-Costesti.Sa revenim la Lacul Boia,am inceput activitatea de pescuit si cea culinara in jurul orelor 16,bineinteles ca au sosit si o parte din autoritatile locale,Primar,viceprimar,sefi DADR, intr-un tarziu a aparut si antreprenorul baltii d-nul Doru Baciu destul de nervos de prezenta prea numeroasa de pe balta,ulterior integrandu-se si participand la povestirile si dezbaterile,uneori aprinse.Se prindea caras,acesta fiind si targetul pentru Cristi,altfel nu aveam de ciorba.eu am dat la crap trei scule pe boiles de 20 cu pop-up de 14,destul de sceptic.Aud o saritura "grozava" ,ceva ce nu am mai auzit pe nicio balta in cei 25 de ani de cand pescuiesc,nu aveam explicatii si eram foarte nedumerit,mai tarziu am aflat de sturionii cu greutati intre 30 si 120 de kg.pe care ii gazduieste balta.De(s)gustand vinul si consumand tuica de Radeni(premiul pentru"constanta in consum acordat la Greaca a fost binemeritat)aproape uitase-m de scule,la 20,30 primul crap de 5,5 kg.,il scot,cantaresc si-l eliberez,asistenta cu ochii cat cepele ma intreaba ce am facut?le spun cu "candoare"-"i-am dat drumul",stupefiati se uitau unii la altii ceea ce ma face sa cred ca nu mai vazu-se-ra eliberari.Zambind arunc si dupa 10 min ,la alta scula ,un crap de 4,5,aceeasi procedura.Asistenta incepu-se licitatiile,"urmatorul al meu","ba al meu" dupa rangul si functia ocupata.Noroc de noaptea ce sa lasat pe nesimtite.Cristi a schimbat si el pe crap avand prezentari la jumatate de ora,crapii avand intre 4 si 7 kg.La ora 2 Cristi ia un ten de 11,5 la bob flotant."Asistenta" sa retras "greoi'pe la 1,reusind totusi cu acceptul antreprenorului sa ia un singur crap de 4kg.Crapii prinsi au muscat exclusiv la boiles,pe plumb pierdut,erau surprinzatori de luptatori,fara exceptie,luptau ca nebunii dupa intepare si la 10m de mal.Pana la 8 am prins 23 de crapi.
Au mai urmat trei partide(1.echipa de doi,2 solitari) ,in total in cele patru partide s-au prins aprox 110 buc.intre 3 si 8 kg.Am hotarat cu D-nul Baciu sa organizam un pescuit de control cu repartizare pe toata balta.Lacul avand stuf pe ambele maluri in proportie de 85%,a fost necesar cosirea si executare a doua fante pe malul opus fermei.
La pescuitul de control au participat 4 echipe,(doi pescari,unul experimentat unul incepator),din SV.echipa Lucian Radulescu,din BT:echipa Daniel Ghitun,echipa Cristi Sauca,si echipa subsemnatului.Am gatit un gulas excelent,bucatar fiind partenerul meu de echipa Florin Lutia,si pe la 16 am plecat pe locurile de pescuit.Din pacate pestele nu a mancat pana pe la 23,30,sporadic au fost prinsi cate unul.La miezul noptii a intrat la toti,fata mijloc si coada.Cei 110 pesti prinsi de la 23,30 pana la 09.00 dimineata,ma indreptatesc sa spun ca este o balta echilibrata,pestele mananca pe intregul luciu de apa.Forma baltii este a unui Ogar,Coordonate: 47.502881,26.93176.
Concluzii:
Accesul:
este mediocru, drumul a fost pietruit candva dar se poate,balta se afla la 2 km de soseaua Botosani- Iasi,la limita celor doua judete
Potential:
foarte ridicat,echilibrata,deocamdata pestii sunt nocturni dar cu un pat de nada intretinut poate fi convins si ziua.In cele 5 partide s-au prezentat la carlig dupa cum urmeaza: 20-10,16-10 plecat,20 -8,20-10 plecat,23.30-9plecat
Specii:
crap romanesc,salonta exemplare de 3-8 kg(sun informatii ca sunt si mai mari,ex.un crap adus din Prut de 22kg)cteno 10-17kg,stiuca,salau,moruni ,somn, caras(aprox 30t dar nu m-am simtit deranjat
Antreprenorul:
exigent dar corect
Taxe:
Intentioneaza sa o deschida pentru pescuit C&R,inclusiv concursuri cum aflu noutati va tin la curent.
Intentioneza sa faca pontoane 6-10
Furajare:
pestele nu este furajat,luptatori si rapizi(probabil goniti de moruni).
Spectacol deosebit cand sar morunii
Cu stima,Valentin Tanase (valetro@yahoo.com)

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: BOTOSANI..

Mesaj de ingerasdefoc » 11 Sep 2011, 14:18

o completare..boia are o suprafata de 26 de hectare...nu 15...

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: BOTOSANI..

Mesaj de crazy crap » 08 Iun 2013, 17:52

Boia este intradevar o balta foarte buna, cu o populatie de crap extraordinar de bine reprezentata de crap mediu spre mare, adica de la 5kg pana la 18 kg din ce am discutat cu Doru, administratorul lacului; si de ten foarte mare. De anul acesta este deschisa pentru pescuit sportiv, in special, dar este si o taxa pentru pescari care vor sa retina si peste. Patronul un om de nota 20, primitor si dispus sa te ajute cu sfaturi. Am fost impreuna cu colegul meu de pescuit (07.05.2013) la o partida de 12 ore si am plecat mai mult decat multumiti, partida finalizand-o cu un numar de 20 de pesti avand greutatea totala de 85-90 kg, deci cam o medie de 4,5 kg per bucata, iar captura a avut undeva la 8 kg. Este o balta cu potential enorm si cred ca va deveni una de referinta in judet daca ramane aceiasi conducere si acelasi efectiv de peste. O recomand cu incredere pentru cei care vor sa-si doboare recordurile sau pentru cei care vor sa simta un drill cu adevarat cu acei pesti bataiosi, dar au interdictie cei care au probleme cu inima si nu sufera run-urile chiar la 2 lansete consecutiv. numai bine si fire intinse la toti **==

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: BOTOSANI..

Mesaj de cris71tian72 » 04 Oct 2013, 17:53

27-09-2013 ora 22..........bippppppppppp @-) @-) ....... ma duc intep :O :O calorifer. :)) :)) ......
Fişiere ataşate
20130927_221534.jpg
20130927_221534.jpg (19.3 KiB) Vizualizat de 10604 ori

Avatar utilizator
toma bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 26 Mar 2011, 14:58

Re: BOTOSANI..

Mesaj de toma bv » 16 Apr 2014, 07:41

ce s-a intamplat cu aceasta balta?
nu incerca sa fii PESTE

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”