Raul Arges Mihailesti Jud. Giurgiu TAXE ILEGALE

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
red86
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 16 Iun 2013, 18:59

Raul Arges Mihailesti Jud. Giurgiu TAXE ILEGALE

Mesaj de red86 » 16 Iun 2013, 19:27

Salutare ma poate lamuri si pe mine cineva, care cunoaste situatia raului arges pe partea mihailesti ?.mai exact daca imi pot face permis pescuit anpa? si de unde pana unde are acest domn Stefan gigi inchiriat deoarece acolo se face braconaj la greu si bineinteles taxe ilegale .
De curand am refuzat sa platesc acestui domn Bratu Marian taxa de 30 lei deoarece nu isi prezinta documente si ia bani fara sa justifice.. si bineinteles s-a dus la sectia de jandarmerie din mihailesti a luat 2 jandarmi ..specific.. la el in masina nici decum cu masina legi au venit la mine pe balta au cerut c.i. nu stiu pentru ce ca doar nu facusem nimic legi. nici suspect nu eram ,dar au tot dreptul ..au vrut sa imi dea amenda 1000 lei pt ca nu am vrut sa ma documentez intr-un final au vazut si c.i. ideea era ca nu au prezentat legitimatie si ca totul sa facut la ordinul Domnului Bratu Marian adica abuz in serviciu si altele ... Ca urmare am inteles ca se poate elibera permis anpa sa fiu in regula si la urmatoarea partida de pescuit cu astfel de incident , sa sun la 112 sa vedem daca pt. acest domn Bratu Marian exista lege ! De specificat ca sant din Mihailesti si vad tot timpul ce se petrece pe raul Arges VA MULTUMESC .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raul Arges Mihailesti Jud. Giurgiu TAXE ILEGALE

Mesaj de florentiniuga » 17 Iun 2013, 05:13

Din cate stiu eu si poti sa le spui asta, prin 2006 chiar Gigi Stefan a facut o interventie la primaria Cornetu, filmat in emisiunea Infopescar la care era moderator pe atunci, ca localnicii, care protestau impotriva taxelor abuzive, sa aiba dreptul de a pescui gratuit in perimetrul lacului si a si obtinut acest acord, impotriva opozitiei lui Lodi care gestiona in acea perioada. Acum se pare ca a uitat, insa modul in care practica acvacultura pe lac nu e ilegal. Are o ferma pe pontoane plutitoare si inafara de asta mai baga niste plase si scoate din pestele pe care tot el l-a populat. Totodata are si dreptul de taxare deoarece detine concesiunea pe administrarea piscicola. Nu stiu care sunt limitele in amonte (cred ca pana unde se termina Draganescu) dar in aval, sub baraj nu ar trebui sa aiba acces nici el dar nici pescarii, fiind zona de protectie, interzisa. Lacul nu stiu daca are mai mult sau mai putin peste ca pana acum doar ca Argesul nu mai are atat de mult de adus din amonte, din cauza braconajului si a carierelor care-l polueaza. Nu acvacultura lui Gigi Stefan il goleste.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Raul Arges Mihailesti Jud. Giurgiu TAXE ILEGALE

Mesaj de vioril » 18 Iun 2013, 07:35

destul de picant ce scrieti voi pe aici . de regula Marian Bratu da bon fiscal la orice taxa incaseaza , eu nu am vazut sa nu dea bon . putin deranjant puteti spune faptul ca pestele lipseste din peisaj ,dar este acolo ,credeti-ma .
un baraj sau o balta salbatica unde refuzul pestelui de a colabora cu pescarii se datoreaza urmatorilor factori : suspiciunea baboiului in momentul in care gaseste un loc nadit , nivelul argesului care intra in baraj (ba vine tulbure , repede si cu buturugi ) , plasele ce sunt insirate pentru recotare fitofag , escavarile din amonte si din baraj , etc .
Nu spun ca se prind zeci sau sute de kg intr-o partida de 12 ore , dar sunt momente in care poti prinde unul dupa altul (cam rare ce e drept ) ,momente in care nu prinzi nimic zile in sir si momente in care pacalesti doi trei baboi si gata .
Nu sunt in masura sa dau sfaturi despre care ,cum si unde sa pescuiti , dar ganditi-va ca totul este salbatic pe baraj , nu mergeti la pescuit pe baraj cu gandul la moara vlasiei (e unica in felul ei ).
Despre partea cu limitarea zonei concesionate , este greu de spus ,dar din cate am auzit si eu se termina la Draganescu .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raul Arges Mihailesti Jud. Giurgiu TAXE ILEGALE

Mesaj de florentiniuga » 18 Iun 2013, 15:04

Pai eu nu am scris nimic picant, am descris doar demersurile pe care le-a intreprins Gigi Stefan la solicitarea si revolta localnicilor de acum cativa ani (emisiunea inca mai ruleaza la infopescar.tv !). In rest suntem de acord cu pestele existent.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”