cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adriani
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 07 Apr 2012, 10:23
Localitate: Calarasi

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de adriani » 21 Iun 2013, 21:29

sorin1362 scrie:
adriani scrie:
Daca ploua la noi, da, chiar e o problema. Mai ales in Moldova ale carei rauri se varsa foarte aproape. Aceste viituri chiar se simt in Delta comparativ cu cele din vest care sunt la sute de km. Si marea problema pentru pescuit a viiturilor de la noi, nu e ca umfla apa, ci ca o tulbura foarte rau.
Pai mai draga, asta e ingrijorarea autoritatilor. Eu am postat un link pentru cei care se ostenesc macar sa-l deschida.
Or fi venind ele, viiturile, de la sute de kilometri, da' nu se evapora pana in Delta. Vom vedea, deci, dupa 14 iunie ca ce si cum.
E drept ca viiturile din Moldova, de pe Siret si Prut, doar fac apa cacao, fara variatii importante de nivel. Dar despre asta am mai scris.
Nea Sorine, se pare ca "marea viitura" atat de mediatizata de mass-media, "s-a evaporat" pana la noi. Sau, mai corect, s-a oprit la Portile de Fier. Referitor la autoritati, chiar nu inteleg, d-ta om batran mai crezi in ce spun autoritatile ? :)) . Si chiar m-ai suparat >:) . Eu incerc sa fiu optimist ca plec in Delta pe 4 iulie si d-ta o tot dai cu viitura. Se pare ca tii cu ursu. =))

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 22 Iun 2013, 17:22

adriani scrie:... ca plec in Delta pe 4 iulie si d-ta o tot dai cu viitura. Se pare ca tii cu ursu. =))
Acuma va trebui sa specifici cu care urs. Hmmm? O fi vorba de ursul de plush cu care inca obisnuiesti sa faci nani? :-? Naaaa, cu ala tii tu, ca prea e plin de saliva.
Auzi bre adriani ? Ia fi atent la baciu, care te poate pastori aplicandu-ti cate o bata noduroasa la tartacutza : noi mergem in Delta Dunarii de demult ...foarte de demult ...si stam cate o luna de zile, nu doar in “Independence day 4th of july”. Tu nu stiu cam ce faceai sau inca nu faceai in acele vremuri. Sa zicem ca faceai sau inca nu faceai pipi in nisip ... sau sa zicem ca-ti atarnau sau inca nu-ti atarnau mucii pana-n gura ...
Hai sa-ti mai explic o data ca sa bagi la bostan : eu incerc sa furnizez aici informatii pe care le culeg din mass media sau, mai ales, direct de la sursa, … din sufletul Deltei.
Crezi ca bag aici strambe ca sa nu mearga lumea in Delta. Departe de mine gandul, … chiar dimpotriva, astept povesti si imagini din partea celor care revin din Delta.
Si ca sa-ti dau o informatie de ultim moment: la Chilia nivelul Dunarii e cam cu un metru jumate mai sus si in crestere. Apa este murdara. Cica varful de forma ar fi undeva prin 26 iunie. Acuma, de consideri ca de ziua USA totul va fi OK, apai du-te. Or fi americanii tari, da’ apa Dunarii nu cred ca o pot “face”.
Iata un reper. Pontonul de care se sprijinea Cosmin in vara trecuta, acum e sub apa … ;)
Fişiere ataşate
DSCF3237.JPG
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de oliver » 24 Iun 2013, 18:05

Aviz amatorilor.
se lucreaza intens la diguri.
se lucreaza intens la diguri.
Apa creste incet dar sigur,in zona murighiol malurile sunt inundate.Eu am pescuit la undita pe canalul din poza si m-am distrat foarte tare,pana pot sa dau in dunare mai dureaza asa ca nu ma plictisesc.Daca nu mai ploua in doua luni se poate pescui la dunare(sper). **== **== **== **==
RESPECT!
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
pescarhoinar81
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2013, 14:52

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pescarhoinar81 » 25 Iun 2013, 01:38

Fratilor ,eu am iesit de aici pana in septembrie ,incepe sezonul la prut in 2 sapt ,nea Sorine las o mai moale ca noi astia tineri suntem mai neexperimentati asa cu crapi de astia mici de 13 ,14 kg ,pana la 50 ani avem si noi timp sa mai invatam .
Cu toate ca asta e forum de delta in maxim o luna promit ca o sa atasez niste poze cu cteni peste 10 kg ,daca o sa am permisiunea d voastra.Fire intinse :)lol

Avatar utilizator
pescarhoinar81
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2013, 14:52

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pescarhoinar81 » 25 Iun 2013, 01:44

Am impresia ca a stat cam mult la soare :)e cam bronzat:)
Fişiere ataşate
humm.jpg

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 25 Iun 2013, 03:02

pescarhoinar81 scrie:...,nea Sorine las o mai moale ca noi astia tineri ...
Hai mai Mariuse, trebuie sa fiti si voi ciomagitzi, ashtia mai tineri, ca prea-i mushcatzi de cur pa "batrani". ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 25 Iun 2013, 08:37

Pai nu trebuie sa va luam locul? =)) abia pe 1 cota ajunge la 300..plus ce mai scade pana pe 10..cred ca merge de-o ieseala dupa 15 sigur !

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 25 Iun 2013, 17:48

Si eu tot asa sper tzu ,poate ca pana la urma ,vom iesi si noi .
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 25 Iun 2013, 17:50

Crapanul asta acum a fost capturat mai Hoinarule ...super fain ,cat a avut si in ce zona ai pescuit ,(daca nu sunt indiscret ).??
MERCEDES S

Avatar utilizator
pescarhoinar81
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 11 Apr 2013, 14:52

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pescarhoinar81 » 26 Iun 2013, 22:11

A fost capturat in 2009 pe dunarea veche cam aceleasi cote ca si acum la porumb uscat pe fir de par cu momitor.Un singur peste in 6 zile :)15 kg

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Iul 2013, 22:17

Ei, de acum asteptam, vorba lu' ala care vindea bere pe Marte (... and now we wait!) ... asteptam sa scada si sa se limpezeasca Dunarea. Se zvoneste ca urmeaza doua luni de seceta crancena.
Cei care vor sa umble hai-hui ( sau teleleu ) cu barcile pe canale, sa aiba grija ca multe sunt blocate de arbori doborati de furtuna.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de oliver » 01 Iul 2013, 23:00

La cat a ploat in tara si la Tulcea sper ca macar in august sa scada Dunarea,oricum pescarii au rabdare si iar rabdare de asta ne place pescuitul.Malurile Dunarii sunt oricum foarte mizerabile de la gunoaiele aduse de apa.La Murighiol s-au strans 3 remorci de gunoi zilele trecut,pentru inceput.
Pana atunci m-am delectat cu o caraseala la Somova.
cu prietenii pe balta.
cu prietenii pe balta.
la o sueta.
la o sueta.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 04 Iul 2013, 08:20

Dunarea scade vertiginos iar la Galati Siretul manca-l-ar mama, vine cafea cu lapte ! De pe faleza superioara se observa ca jumate din Dunare e curata iar juma` e neagra..ma intreb cum o fi in Delta.

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de armandcristi » 04 Iul 2013, 09:10

tzu_tzu_rel scrie:Dunarea scade vertiginos iar la Galati Siretul manca-l-ar mama, vine cafea cu lapte ! De pe faleza superioara se observa ca jumate din Dunare e curata iar juma` e neagra..ma intreb cum o fi in Delta.

Lapte cu cafea...... ~x( ~x( ~x(
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 06 Iul 2013, 09:18

Salutare fratilor.
La Chilia, Dunarea are inca un metru peste nivelul optim si e murdara. Se prind somotei pe canalele care dau in Dunare.
Cursurile superioare si mijlocii ale raurilor sunt in cote normale, asa ca nutrim speranta ca in doua - trei saptamani si Dunarea sa arate bine.
P.S. : We'll still wait ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”