Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de mdl82 » 12 Apr 2013, 17:53

Salut! Vin cu propunerea aceasta in vederea prevenirii furturilor echipamentelor pescarilor sportivi, in urma unei intamplari neplacute traite de 2 vecini si prieteni pe balta Hagiesti.Titlul poate fi denumit si sub alta formulare a administratorilor insa intelesul lui, zic eu sa fie cat mai subiectiv, iar "patitilor" sa nu le fie jena sa ne previna.
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de gor965 » 12 Apr 2013, 20:16

mdl82 scrie:Salut! Vin cu propunerea aceasta in vederea prevenirii furturilor echipamentelor pescarilor sportivi, in urma unei intamplari neplacute traite de 2 vecini si prieteni pe balta Hagiesti.Titlul poate fi denumit si sub alta formulare a administratorilor insa intelesul lui, zic eu sa fie cat mai subiectiv, iar "patitilor" sa nu le fie jena sa ne previna.
Dumneata propui un subiect de forum sau unul de emisiune Tv ?! :-??
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de mdl82 » 13 Apr 2013, 07:34

Subiect de forum.
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de mdl82 » 20 Mai 2013, 17:50

Se pare ca nimeni nu a patit-o pe nici o balta....Am totusi o intrebare : pe data de 17 spre 18 mai 2013 (vineri spre sambata) am fost la Hagiesti am pescuit vis a vis de nuc, pe la ora 2.30 dimineata a trecut o "masina" pe malul opus circuland spre capatul baltii,a oprit la un moment dat pt circa 20 secunde si a plecat. Oprirea a fost facuta la aproximativ 200 de metri de o dubita alba (datorita distantei si a faptului ca am uitat binoclul acasa nu am vazut marca masinii) ai carei pasageri au facut focul care a ars pana pe la ora 01.30 dupa care s-a stins. Pe la ora 03.00 a reaparut "masina" a oprit de data aceasta la aproximativ 100 de metri de dubita, a demarat si nu a mai aparut pana am plecat noi. Dupa plecarea "masinii", pasagerii dubitei s-au trezit si au inceput sa lumineze agitati inspre spatele dubitei, in lanul de grau care se pare ca este camuflajul perfect al hotilor, si au tot cautat ceva cu lanternele timp de aproximativ 30 min.Am incercat sa ascult ce discutau dar nu am prea inteles nimic decat la un moment dat cineva a spus "ASTA E".In schimb in fata mea erau alti pescari, in dreapta nucului care au spus la un moment dat : "cum ma nu ai vazut ca a trecut o masina acum o jumatate de ora">nu stiu la ce s-au referit nu stiu nici ce s-a intamplat, dar fiind un forum foarte cunoscut si cu foarte multi utilizatori sper ca si aceia cu dubita si cei din fata sa faca parte din aceasta comunitate si sa ne explice si noua despre ce afost vorba.Daca nu, poate altcineva care a fost pe balta atunci poate confirma spusele mele.Astept cu nerabdare un raspuns. Precizez ca nu am dormit nici o secunda pt ca pe aceasta balta au fost furati niste prieteni si pur si simplu mi-a fost teama sa nu patesc la fel.
P.S.: Ideea de a crea un subiect de forum cu tema "Balti pe care se fura" sau "Balti sigure" ramane in picioare si vad in ea un subiect necesar. Ne place tuturor sa pescuim, dar totusi daca stam pe o balta 3-4 zile oboseala isi spune cuvantul si atunci, cel putin eu, imi doresc sa ma pot odihni linistit fara teama ca ma trezesc furat.
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de osc1or » 20 Mai 2013, 20:51

eu din fericire am avut sansa sa nu fiu pradat niciodata pe balta...
un alt motiv pt a nu frecventa baltile dubioase gen Hagiesti...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de florentiniuga » 21 Mai 2013, 03:22

In mod sigur daca cineva din comunitatea Infopescar o pateste, va posta, insa pana acum sper ca nu s-a intamplat (cel putin de cand s-a deschis acest topic).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de Sebastian » 21 Mai 2013, 07:27

Balta de la Adrian[Satu Mare]se intampla frecvent.Cunosc un caz,care a fost si mediatizat,cind a fost furat un politist,ziua in amiaza mare.
Balta de la Salatig[Salaj]cazuri cunoscute,multe chiar rezolvate,pt ca majoritatea faptasilor erau din zona,si de o anumita,,culoare'',ce isi ,,valorificau''rapid, prada, la bufetul din localitate.
Si ,ce ma doare cel mai mult pe mine,sunt furturile din DELTA DUNARII-eu am avut personal aceasta neplacuta experienta ,pe bratul SF.Gheorghe,din fericire doar in ceea ce priveste capturile mai mari de somn,ancorate in mal,insa stiu multe cazuri cind de la paine si lichide pina la scule de pescuit,hotii nu au iertat nimic.
ps.nu exista an in care sa nu vina la mine la magazin ,cel putin doi pescari ,trecuti prin astfel de experiente urate,si care ,data fiind conjunctura ,sunt nevoiti sa isi reinnoiasca arsenalul destinat pescuitului.

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de zaky » 21 Mai 2013, 19:51

mdl82 scrie:Se pare ca nimeni nu a patit-o pe nici o balta....Am totusi o intrebare : pe data de 17 spre 18 mai 2013 (vineri spre sambata) am fost la Hagiesti am pescuit vis a vis de nuc, pe la ora 2.30 dimineata a trecut o "masina" pe malul opus circuland spre capatul baltii,a oprit la un moment dat pt circa 20 secunde si a plecat. Oprirea a fost facuta la aproximativ 200 de metri de o dubita alba (datorita distantei si a faptului ca am uitat binoclul acasa nu am vazut marca masinii) ai carei pasageri au facut focul care a ars pana pe la ora 01.30 dupa care s-a stins. Pe la ora 03.00 a reaparut "masina" a oprit de data aceasta la aproximativ 100 de metri de dubita, a demarat si nu a mai aparut pana am plecat noi. Dupa plecarea "masinii", pasagerii dubitei s-au trezit si au inceput sa lumineze agitati inspre spatele dubitei, in lanul de grau care se pare ca este camuflajul perfect al hotilor, si au tot cautat ceva cu lanternele timp de aproximativ 30 min.Am incercat sa ascult ce discutau dar nu am prea inteles nimic decat la un moment dat cineva a spus "ASTA E".In schimb in fata mea erau alti pescari, in dreapta nucului care au spus la un moment dat : "cum ma nu ai vazut ca a trecut o masina acum o jumatate de ora">nu stiu la ce s-au referit nu stiu nici ce s-a intamplat, dar fiind un forum foarte cunoscut si cu foarte multi utilizatori sper ca si aceia cu dubita si cei din fata sa faca parte din aceasta comunitate si sa ne explice si noua despre ce afost vorba.Daca nu, poate altcineva care a fost pe balta atunci poate confirma spusele mele.Astept cu nerabdare un raspuns. Precizez ca nu am dormit nici o secunda pt ca pe aceasta balta au fost furati niste prieteni si pur si simplu mi-a fost teama sa nu patesc la fel.
P.S.: Ideea de a crea un subiect de forum cu tema "Balti pe care se fura" sau "Balti sigure" ramane in picioare si vad in ea un subiect necesar. Ne place tuturor sa pescuim, dar totusi daca stam pe o balta 3-4 zile oboseala isi spune cuvantul si atunci, cel putin eu, imi doresc sa ma pot odihni linistit fara teama ca ma trezesc furat.
treaba cu furatul pe hagiesti e veche era sa o patesc si eu anul trecut si sunt destui cei care au fost usurati de anumite bunuri pe aceasta balta

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de mdl82 » 22 Mai 2013, 11:12

zaky, ne poti spune cum era sa o patesti si cum ai scapat ? Ai vazut pe cineva, vre-o masina ?
sebastian, daca mai vin pescari "patiti" la magazin poate afli pe unde au patit-o.Spune-mi te rog unde pe Sf. Gheorghe s-a intamplat?Am fost anul trecut la Mahmudia ,am trecut cu bacul si am stat mai sus de bucla,undeva unde era parca o statie de pompare.Nu am avut nici un eveniment neplacut si vreau sa revin si anul asta, iar informatiile tale imi pot fi de ajutor.
Daca suntem avertizati in prealabil vom putea lua masuri de preintampinare a unor situatii neplacute si nu vom fi expusi sa ne transformam o placere intr-o NEplacere.
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de Sebastian » 22 Mai 2013, 11:31

mdl82 scrie:zaky, ne poti spune cum era sa o patesti si cum ai scapat ? Ai vazut pe cineva, vre-o masina ?
sebastian, daca mai vin pescari "patiti" la magazin poate afli pe unde au patit-o.Spune-mi te rog unde pe Sf. Gheorghe s-a intamplat?Am fost anul trecut la Mahmudia ,am trecut cu bacul si am stat mai sus de bucla,undeva unde era parca o statie de pompare.Nu am avut nici un eveniment neplacut si vreau sa revin si anul asta, iar informatiile tale imi pot fi de ajutor.
Daca suntem avertizati in prealabil vom putea lua masuri de preintampinare a unor situatii neplacute si nu vom fi expusi sa ne transformam o placere intr-o NEplacere.
km48-49 ~x( [acum ,acolo, este interzisa camparea]si mai stiu cazuri de pe SF.GHEORGHE,citeste in topicul destinat deltei,si ai sa vezi ca mai sunt ,membrii ai acestui forum, care au patit-o ,inclusiv in zona amintita de tine. :-q

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de mdl82 » 23 Mai 2013, 14:26

multumesc de informatie, voi fi vigilent in cazul asta cand voi merge iar in delta, cand am fost acolo uitasem ca ma aflu tot in romania...se pare ca mi-ai amintit tu ca traim in patria hotilor....
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
florin_chiculita
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2013, 12:23
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere subiect "Balti pe care se fura sculele"

Mesaj de florin_chiculita » 01 Iul 2013, 22:08

se fura si pe raul Prut. cam la orice ora, mai ales pe inserate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”