Saltea receptie

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Saltea receptie

Mesaj de OvidiuBV » 01 Iul 2013, 22:27

Salutare,
As vrea sa imi cumpar o saltea de receptie crap dar am vazut mai multe modele si nu stiu care este mai buna.Am auzit ca deja pe unele balti este interzis pescuitul fara saltea cu picioare,dar nu stiu ce sa cred.Acum nu stiu de care sa imi iau.Cu picioare sau fara.
Ma gandeam la una din urmatoarele:
http://www.totalfishing.ro/saltea-recep ... -4798.html

http://www.totalfishing.ro/saltea-primi ... 30722.html

Sunt ok sau nu se merita?

Multumesc
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
iulian_ionita
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 11 Iun 2009, 01:38

Re: Saltea receptie

Mesaj de iulian_ionita » 02 Iul 2013, 00:38

pai daca iti permite spatiul de uscare/depozitare de acasa si masina pe care o folosesti la pescuit, e ok cred...eu nu mi-as lua asa ceva, o saltea normala mi se pare indeajuns...eu nu stiu vreo balta unde modelul asta e obligatoriu (desi, parca auzisem ceva odata despre Tancabesti 1)...dar, daca pe balta mea preferata s-ar baga aberatia asta, schimb balta, nu salteaua

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Saltea receptie

Mesaj de OvidiuBV » 02 Iul 2013, 07:12

Ideea este ca acum nu am nici o saltea si as vrea sa imi iau una care sa fie buna oriunde daca tot dau bani acum.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
Larry82
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Feb 2008, 19:29

Re: Saltea receptie

Mesaj de Larry82 » 02 Iul 2013, 11:12

Eu o am pe cea de la Senzor si e super buna. Cu siguranta nu vei avea probleme cu ea pe nicio balta.

Daca ai spatiu de transport si depozitare eu zic ca e o alegere buna.
"Mergi plin de încredere în direcţia pe care ai stabilit-o. Sigur, realizările vor veni."
Anghel Saligny

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Saltea receptie

Mesaj de OvidiuBV » 05 Iul 2013, 22:26

Stie cineva vreun regulament in care este prevazut ca nu mai ai voie cu saltea normala decat cea cu picioare?sau este doar o poveste?
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
Office Tancabesti
Partener
Partener
Mesaje: 63
Membru din: 24 Aug 2011, 03:28

Re: Saltea receptie

Mesaj de Office Tancabesti » 09 Iul 2013, 02:19

Pe lacul Tancabesti 1 - lacul din spate - pista de competitii sau pescuit doar Catch & Release, este obligatoriu din acest an (2013) salteaua cu picioare, copaia cu pioare, etc cu picioare!

Pe lacul Tancabesti 2, lacul din fata de la DN, cu retinere de peste, nu este obligatoriu.

Am vazut, ca si multi dintre Dv., diferentele dintre saltelele normale (pe pamant/ponton, etc - fara picioare) si cele pe picioare si concluzia este una singura. Pestii , mai ales cei peste 10 kg se pot mutila cand se zbat in salteaua chiar groasa dar fara picioare, greutatea propriului corp le asigura din pacate forta ca loviturile din zbatere sa aibe efecte dintre cele mai grave, si nu vorbesc despre sensibilul ten, ci despre crapul comun.

Chiar si saltelele mari si generoase in grosime dar fara picioare de multe ori "pierd" pestele .. acesta se zbate si daca nu fuge / aluneca de pe saltea direct pe pamant, pietris, lemnul pontonului, etc., unde se raneste grav, la greutatile crapilor peste 10 kg, crapii efectiv se automutileaza si prin saltelele groase.

Puneti o perne groasa pe un perete sau pe podea si lasati-va cu greutatea propriului corp lovind ca si cum ati dori sa loviti o mingie de fotbal cu capul !!!.... Aceasta este imaginea pe care o lasa o captura mare care se zbate furibund si necontrolat pe salteaua fara picioare, direct pe pamant.

Multi pescari, doar folosind modelul de saltea cu picioare, au inteles ce se intampla (mecanica situatiei) si care sunt diferentele (i m e n s e zic eu!)

Din copaia (salteaua) pe picioare, automutilarile au devenit istorie, lucru pentru care Vlad Parfene a hotarat obligativitatea saltelei cu picioare.

Personal, nu ca reprezentant al Complexului Tancabesti, nu am intervenit ca sa inventez apa calda, ci sa imi spun parerea despre ce vad cu ochii mei, pe malul lacului, fie in competitii cand intru la cantar in standurile competitorilor, fie cand pescuiesc si eu , etc. Ca nu doriti din n motive modelul de saltea cu picioare, aceasta sigur nu este problema mea.

Daca informatiile de mai sus va ajuta, eu ma bucur si va multumesc ca ati citit . Sanatate si Fir Intins.
http://www.tancabesti.ro/
Romanian Carp & Catfish Land
office@tancabesti.ro

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Saltea receptie

Mesaj de mihneaBV » 09 Iul 2013, 15:57

urmatoare saltea indeplineste toate conditiile enumerate de dumneavoastra mai putin partea cu picioarele. e conforma??
Fişiere ataşate
unhooking-mat-anaconda-canou-z-607-60751.jpg

Avatar utilizator
Office Tancabesti
Partener
Partener
Mesaje: 63
Membru din: 24 Aug 2011, 03:28

Re: Saltea receptie

Mesaj de Office Tancabesti » 10 Iul 2013, 13:06

Inainte de toate :

Sunt aici sa ajut cu informatii si sa aveti contactul direct cu administratia pe problemele supuse discutiei de dv.

Sunt abonat la topicurile legate de lacurile Tancabesti, si primesc si vad mesajele dv. destul de repede fiind mai toata ziua in mediul online.


Salteaua de receptie:

Personal , legat de problema saltelelor, cea din imagine (saltea de receptie gonflabila, generoasa) ar asigura o foarte buna protejare a pestelui despartindu-l pe peste de pamant printr-o perna de aer destul de mare....

... exceptand faptul ca daca pescarul nu este atent o secunda, sa se intinda dupa spray-ul antiseptic, dupa aparatul foto, etc, (lucruri care stiti ca se intampla in real la pescuit) .. crapul va sari si din aceasta saltea, iar zbatutul pe pietris, pe ponton, chiar si pe iarba, adica lucrul dorit de evitat sa se intample , indica raspunsul negativ pentru salteaua gonflabila din imagine.

Salteaua din care sunt sanse destul de mici (deci si aici sunt sanse!!!) sa sara pestele este salteaua de receptie cu picioare, si acest lucru s-a observat direct pe malul lacului probandu-le in partide de pescuit si in competitii .

Acesta este motivul pentru care salteaua de receptie cu picioare se doreste obligatorie de catre administratie (din 2013 pe lacul Tancabesti 1) : pescarul si daca are atentia scazuta din diverse motive, salteaua va compensa aceasta - pestele se poate zbate fara probleme fiind suspendat iar forma de copaie a saltelei impiedica pestele sa sara cand se zbate.

PS : de la competitia Help for Children editia a 8-a in care am arbitrat si cantarit (inclusiv fotografiat TOT de la cel mai mic pana la cel mai mare peste) , absolut toti pescarii au semnalat si pot confirma o nervozitate nemaivazuta la toate capturile puse pe saltea .... se zbat de zici ca au pe drakul in ei... poate o fi un semn ca au mancare buna, ca sunt pentru a doua oara in bataie ... nu stiu ... ( in fiecare zi din luna iulie s-au semnalat lupte intre crapi in stuful sau in malul cu vegetetie al lacului Tancabesti 1) .
http://www.tancabesti.ro/
Romanian Carp & Catfish Land
office@tancabesti.ro

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Saltea receptie

Mesaj de mihneaBV » 10 Iul 2013, 13:39

Multumesc.

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Saltea receptie

Mesaj de corsaru » 10 Iul 2013, 17:55

Office Tancabesti scrie:Inainte de toate :

Sunt aici sa ajut cu informatii si sa aveti contactul direct cu administratia pe problemele supuse discutiei de dv.

Sunt abonat la topicurile legate de lacurile Tancabesti, si primesc si vad mesajele dv. destul de repede fiind mai toata ziua in mediul online.


Salteaua de receptie:

Personal , legat de problema saltelelor, cea din imagine (saltea de receptie gonflabila, generoasa) ar asigura o foarte buna protejare a pestelui despartindu-l pe peste de pamant printr-o perna de aer destul de mare....

... exceptand faptul ca daca pescarul nu este atent o secunda, sa se intinda dupa spray-ul antiseptic, dupa aparatul foto, etc, (lucruri care stiti ca se intampla in real la pescuit) .. crapul va sari si din aceasta saltea, iar zbatutul pe pietris, pe ponton, chiar si pe iarba, adica lucrul dorit de evitat sa se intample , indica raspunsul negativ pentru salteaua gonflabila din imagine.

Salteaua din care sunt sanse destul de mici (deci si aici sunt sanse!!!) sa sara pestele este salteaua de receptie cu picioare, si acest lucru s-a observat direct pe malul lacului probandu-le in partide de pescuit si in competitii .

Acesta este motivul pentru care salteaua de receptie cu picioare se doreste obligatorie de catre administratie (din 2013 pe lacul Tancabesti 1) : pescarul si daca are atentia scazuta din diverse motive, salteaua va compensa aceasta - pestele se poate zbate fara probleme fiind suspendat iar forma de copaie a saltelei impiedica pestele sa sara cand se zbate.

PS : de la competitia Help for Children editia a 8-a in care am arbitrat si cantarit (inclusiv fotografiat TOT de la cel mai mic pana la cel mai mare peste) , absolut toti pescarii au semnalat si pot confirma o nervozitate nemaivazuta la toate capturile puse pe saltea .... se zbat de zici ca au pe drakul in ei... poate o fi un semn ca au mancare buna, ca sunt pentru a doua oara in bataie ... nu stiu ... ( in fiecare zi din luna iulie s-au semnalat lupte intre crapi in stuful sau in malul cu vegetetie al lacului Tancabesti 1) .

Salut,
Asa este, Lucian are perfecta dreptate!
Intrebarea mea este daca imi construiesc singur o astfel de saltea, este acceptata?
Multumesc

Avatar utilizator
Office Tancabesti
Partener
Partener
Mesaje: 63
Membru din: 24 Aug 2011, 03:28

Re: Saltea receptie

Mesaj de Office Tancabesti » 10 Iul 2013, 23:31

corsaru scrie: Salut,
Asa este, Lucian are perfecta dreptate!
Intrebarea mea este daca imi construiesc singur o astfel de saltea, este acceptata?
Multumesc
Daca are picioare si are forma de copaie (din motivele enumarate mai sus), mi se pare corect sa fie acceptata de Vlad Parfene **== .

Desigur, aici Vlad ar sublinia cu un zambet (indreptatit) :-t (cred) ... ca materialul din care va fi confectionata salteaua de receptie sa nu fie din tabla o:-) .

---<><
http://www.tancabesti.ro/
Romanian Carp & Catfish Land
office@tancabesti.ro

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Saltea receptie

Mesaj de corsaru » 12 Iul 2013, 09:07

Desigur, aici Vlad ar sublinia cu un zambet (indreptatit) :-t (cred) ... ca materialul din care va fi confectionata salteaua de receptie sa nu fie din tabla o:-) .

---<><[/quote]



Cand e vorba de misto-uri nu ne intrece nimeni!
Pentru cineva care nu a tinut in viata lui o scula sau un aparat in mana, confectionarea unui lucru pare de domeniul SF.
Nu uita ca romanul este un om inventiv. Nimic nu este imposibil daca ai vointa.
Nu sunt dispus sa dau cateva sute de lei pe o ''copaie''!

Avatar utilizator
Office Tancabesti
Partener
Partener
Mesaje: 63
Membru din: 24 Aug 2011, 03:28

Re: Saltea receptie

Mesaj de Office Tancabesti » 14 Iul 2013, 03:45

Consider ca informatiile date pana acum au avut darul doar sa ajute.

Daca mi-am permis (eu, aici pe forum) o gluma, o sa evit sa mai fac asta. Nu a fost misto sub nici o forma iar cei care au experienta la ce se intampla pe lac cu materialele de pescuit si cu pestii stiu foarte bine ce vreau sa spun mai jos :

Sunt inca saci de crap care sunt si mari si ecologici, mincioguri confectionate dupa standarde, insa exista un material (sau mai multe) ale acestor produse chiar ale unor firme de renume care, avand ochiurile mari (7 - 10 mm) si o duritate a firului din care este construit astfel incat :

- crapul tinut in acel sac in apa efectiv ii sunt smulsi solzii din zbatut

- cu minciogul se intampla la fel.

Cineva care a vazut ce se intampla direct pe lac cu acei pesti in minciogul sau in sacul de crap cu ochiuri mari si materialul in cauza va simti cuvantul "tabla" la adevarata lui valoare, cea reala si nu ca pe un misto care nu ma reprezinta.

Nu oblig pe nimeni sa isi confectioneze salteaua de receptie din puf sau din atlas in situatia in care cineva vrea sa si-o faca acasa.

Cu tinutul sculelor in mana sau cu domeniul SF sunt sigur ca fiecare are legatura lui proprie si intima... care nu are de ce sa intereseze o terta persoana.
http://www.tancabesti.ro/
Romanian Carp & Catfish Land
office@tancabesti.ro

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”