mulinete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

mulinete

Mesaj de dragan claudiu » 02 Mar 2009, 00:28

ce mulineta ati alege intre oryx ,spector,longitudine,synex,axeon de la okuma?astept sfaturile dumneavoastra. :-?

Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: mulinete

Mesaj de freeman2008 » 02 Mar 2009, 00:52

dragan claudiu scrie:ce mulineta ati alege intre oryx ,spector,longitudine,synex,axeon de la okuma?astept sfaturile dumneavoastra. :-?

Doar o parere pur personala...nu ma incanta bait runnerul asa ca eu merg pe oryx, axeon ( acestea nu se mai fabrica si deci se gasesc greu sau chiar deloc)....synex si spector sunt super calitate pret numa ca sta putin cam slab la recuperare , in rest e totul ok

P.S. am vazut ca mai exista si okuma spectar care are mai multi rulmenti fata de spector, totusi nu stiu exact ce recuperare are ...pe mai toate siteurile okuma spector se prezinta cu 4:5 recuperarea insa din ce am vazut raportul e undeva la 3:8

fir intins

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: mulinete

Mesaj de bufu » 02 Mar 2009, 01:13

spectorul e varf de gama la okuma si eu sincer nu as da 400/buc in banii in loc de 3 okuma iti iei 2 shimano :D
spor !

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de dragan claudiu » 02 Mar 2009, 01:21

dar synex si longitudine are cineva care sa-mi poata da citeva detalii? :-?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2009, 02:44

dragan claudiu scrie:ce mulineta ati alege intre oryx ,spector,longitudine,synex,axeon de la okuma?astept sfaturile dumneavoastra. :-?
1. Axeon
2. Spector (e cam scumpa de ceva vreme)
3. Oryx (daca gasesti undeva IA-LE !!!)
4. Synex (inlocuieste Oryx ...cu plusuri si minusuri)
5. Longitude (n-am inteles niciodata de ce au pus un tambur de plastic nichelat pe o mulineta de marimea asta !)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: mulinete

Mesaj de freeman2008 » 02 Mar 2009, 03:55

gor965 scrie:
dragan claudiu scrie:ce mulineta ati alege intre oryx ,spector,longitudine,synex,axeon de la okuma?astept sfaturile dumneavoastra. :-?
1. Axeon
2. Spector (e cam scumpa de ceva vreme)
3. Oryx (daca gasesti undeva IA-LE !!!)
4. Synex (inlocuieste Oryx ...cu plusuri si minusuri)
5. Longitude (n-am inteles niciodata de ce au pus un tambur de plastic nichelat pe o mulineta de marimea asta !)

S ar putea sa fiu off topic dar totusi ma intreb cand o sa ajunga iar preturile cum au fost in 2008...un spector era 250...270 roni...un synex 150...170 roni.....tot ce pot sa sper este ca POATE POATE or sa revina la loc...oricum sa dai 4 sute si ceva de roni pe un okuma spector gandindu ma ca nu cu mult timp in urma era 270 roni max e putin cam deplasat....dar ca sa i raspund colegului de forum care zicea mai sus ca in loc de 3 okuma ar lua 2 shimano, tin sa i raspund ca (si e o parere pur personala care totusi e impartasita de mai multa lume) eu in loc de 2 shimano bbrlc as luat 3 okuma spector oricand

fir intins

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de dragan claudiu » 02 Mar 2009, 14:18

gor965 scrie:
dragan claudiu scrie:ce mulineta ati alege intre oryx ,spector,longitudine,synex,axeon de la okuma?astept sfaturile dumneavoastra. :-?
1. Axeon
2. Spector (e cam scumpa de ceva vreme)
3. Oryx (daca gasesti undeva IA-LE !!!)
4. Synex (inlocuieste Oryx ...cu plusuri si minusuri)
5. Longitude (n-am inteles niciodata de ce au pus un tambur de plastic nichelat pe o mulineta de marimea asta !)
am cautat oryx prin magazine si pe net dar n-am gasit decit una si una axeon mai caut poate gasesc 3 buc sau 4. gor te rog spune-mi ce mulineta ti-ai lua tu pina in 500 ron ? :-?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2009, 18:24

dragan claudiu scrie:.........gor te rog spune-mi ce mulineta ti-ai lua tu pina in 500 ron ? :-?
Daiwa Emblem Pro !...era cam 515 inainte sa sara euro in sus...acum e 595 (cel mai mic pret) ! Dar daca am 500 ptr. mulineta ,fac pe draq si dau 600 pe Emblem Pro...am eu ceva cu astea ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: mulinete

Mesaj de marian_popescu » 02 Mar 2009, 21:46

arunca un ochi si pe la tica, daca nu vrei cu baitrunner (abyss sunt super) vezi ca mai au unele misto, vezi modelele scepter sau dolphin. scepter parca vazusem cam in 350 de lei si imi placeau mult de tot, vroiam pt crap/somn, dar ma orientez catre abyss. vezi ca in 5 bulioane te iancadrezi in modele bunicele de la shimano (navy 390 del lei, biomaster e cam 500), dar esti cam la limita dintre cele scumpe si cele de clasa de mijloc. parerea mea...ori mai strangi putin cureaua si in 600 de lei gasesti super scule, ori tica. okuma sunt bune si ele, dar oryx si axeon nu mai gasesti noi, restul parca prea scumpe, in banii de spector intri deja pe alt taram
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de dragan claudiu » 03 Mar 2009, 01:50

ok. vreau sa-mi iau 3 buc ar trebui sa mai string pentru daiwa vreo 3 mil. asa ca am sa fac pe dracu in patru si o sa-mi iau. oricum va multumesc pentru sfaturi si o sa va anunt cind mi le iau. fir intins si sanatate multa ca-i mai buna decit toate. ;)

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: mulinete

Mesaj de bufu » 03 Mar 2009, 23:50

asa e cel mai bine ..strange cureaua :D si ia daiwa sau shimano, sunt cu mult peste okuma care mai nou s-au scumpit mult de tot si parca nu mai merita banii astia.....la preturile de anul trecut erau foarte ok dar acum.. :-S sa ne anunti ce ti-ai luat :D
spor !

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de gor965 » 04 Mar 2009, 00:17

bufu scrie:asa e cel mai bine ..strange cureaua :D si ia daiwa sau shimano, sunt cu mult peste okuma care mai nou s-au scumpit mult de tot si parca nu mai merita banii astia.....la preturile de anul trecut erau foarte ok dar acum.. :-S sa ne anunti ce ti-ai luat :D
spor !
Okuma sunt nr.1 mondial la capitolul vanzari ! Nu ei au ridicat pretul ci scaderea leului in raport cu euro si dolarul ! In afara pretul la Okuma e la fel ...chiar mai mic pe alocuri (lichidari de stocuri din 2008 ...criza..)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de dragan claudiu » 04 Mar 2009, 00:35

mersi gore pentru sfaturi si poate ne vom intilni pe balta ca adversari, in viitorul apropiat........cine stie.... :-B :-B #:-S

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de gor965 » 04 Mar 2009, 00:45

dragan claudiu scrie:mersi gore pentru sfaturi si poate ne vom intilni pe balta ca adversari, in viitorul apropiat........cine stie.... :-B :-B #:-S
Cand ma veti vedea pe mine la vre-un concurs (ca si concurent) ...sa stiti c-a secat Dunarea ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: mulinete

Mesaj de bmjean » 04 Mar 2009, 00:57

@gor965 scrie : 5. Longitude (n-am inteles niciodata de ce au pus un tambur de plastic nichelat pe o mulineta de marimea asta !)

Nu am gasit pe net despre "tamburul de plastic nichelat" ptr. Okuma Longitude (cel putin la englezi cu 2 tambururi din grafit) ? Am citit numai despre tambur din aluminiu + tambur din grafit, cel mult la noi. Diferentele mari fata de okuma Synex sau Onyx consta mai mult in nr. de rulmenti. Ar trebui sa-si exprime parearea si cei care o au.
Daca-mi oferi argumente, i-mi cer scuze!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”