nelamurire plantare !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

nelamurire plantare !

Mesaj de turboslider » 01 Iul 2013, 19:40

salutare intrebarea mea este urmatoarea. am observat la emisiunile de pescuit ca majoritatea pescarilor cand planteaza se duc cu lanseta pana la locul nadit lasa plumbu si revine cu lanseta la mal. care este avantajul ? mie mi se pare mai simplu sa las lanseta pe mal si sa plec cu firul spre locul de plantat !

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de darthfather » 02 Iul 2013, 08:45

Parerea mea este ca,se procedeaza astfel cand merg la pescuit singuri,fara partener.Dealtfel,au un control mai bun asupra firului,asupra nadirii,si cel mai important a asezarii monturii pe substrat.Se evita bineinteles perucile.Gandeste-te ca plantezi o montura la cca 250m de mal,si la jumatatea distantei sare pick-up-ul instantaneu,ce te faci?(lucru dealtfel des intalnit,si esti si singur)
Cred ca fiecare procedeaza cum crede ca-i mai bine.Asta a fost parerea mea.Te salut si fire intinse!!!

Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de turboslider » 02 Iul 2013, 10:06

pai eu le plantez din baitrunner sau daca nu am slabesc frana dupa conditiile de vant sa stea cat mai tensionat si nu am probleme !fiecare cu tehnica lui dar daca nu are un avantaj raman tot la ideea de a pleca cu firul nu cu lanseta

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de mih_IL » 02 Iul 2013, 11:33

Daca le plantezi din baitrunner se rasuceste firul si se uzeza mult mai repede.
I love carp!

Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de turboslider » 02 Iul 2013, 11:50

pai din ce cauza se rasuceste ca nu imi dau seama ?

Avatar utilizator
roana
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 08 Iun 2010, 09:55
Localitate: Bucuresti

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de roana » 02 Iul 2013, 13:04

Exact, din cauza asta se rasuceste firul, si eu faceam la fel, pana cand mi a zis cineva. Se rasuceste deoarece firul nu iese in mod natural de pe mulineta, ca la o aruncare. Cel mai recomandat este cu pickup-ul ridicat si controlat din tambur. Eu unul asa fac ..

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Iul 2013, 00:57

turboslider scrie:salutare intrebarea mea este urmatoarea. am observat la emisiunile de pescuit ca majoritatea pescarilor cand planteaza se duc cu lanseta pana la locul nadit lasa plumbu si revine cu lanseta la mal. care este avantajul ? mie mi se pare mai simplu sa las lanseta pe mal si sa plec cu firul spre locul de plantat !
Eu ma distrez de ceva vreme pe aceasta tema. Nu am comentat ca poate nu stiu eu ceva ... :)
"Metoda" cred ca este preluata din concursurile de afara , ca la noi nu am vazut asa ceva la "vechii baltilor" .
Ba mai mult ,planteaza cate doi in barca . Unul cu lanseta si altul la vasle :!: ! :)

Pe langa "deranjul" lansetei in barca intervine si problema reala : orice blocare a firului pe tambur, inele , intre lanseta si balonul barcii , ... , duce la miscarea monturii deja plasate si chiar la agatarea acului de elemente din substrat.
Nu mai pun ca atunci cand plecam direct cu montura putem sa ducem mai multe fire . In schimb cu doua lansete in barca este deja circ total . :)

Am sa intreb si eu ceva din aceasta "serie" : de ce se intra cu lanseta dupa pestele agatat sau dupa montura agatata ?
Am intalnit des si acest obicei. Cand intra doi pe barca este ceva mai usor ( desi nu stiu cat pot sa fie de mari emotiile ca sa nu iti dai seama ca o barca cu doi se deplaseaza mult mai greu decat atunci cand este un singur pescar ... ) unul mulineaza si altul vasleste . Ce se fac totusi cand intra singuri cu lanseta . Se trag din fir ( deplasarea este inceata si pestele poate sa rupa ) , vaslesc -mulineaza - vaslesc - mulineaza ( timp pierdut si daca bate vantul este o reala problema ) .
Peste toate acestea cand ajunge la locul faptei cum scoate firul din agatatura ? Tragand cu lanseta ?! Niciodata ! ( sper ) Atunci de ce o mai ia ?

Singura solutie o gasesc in regulamentul international CIPS FIPS care prevede ca monturile sa fie plasate doar cu ajutorul lansetelor ( implica o anumita etica ) . Totusi acest regulament nu include pescuitul plantat . Asa ca ... poate gaseste cineva o explicatie !

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de corsaru » 03 Iul 2013, 10:02

Singura solutie o gasesc in regulamentul international CIPS FIPS care prevede ca monturile sa fie plasate doar cu ajutorul lansetelor ( implica o anumita etica ) . Totusi acest regulament nu include pescuitul plantat . Asa ca ... poate gaseste cineva o explicatie ![/quote]

Salut,

Fara a avea intentia de a supara pe cineva, spun din start ca nu sunt de acord cu pescuitul plantat, din barca sau cu navomodelul. Un pescuit adevarat este acela in care se arunca cu lansetele. Intervine aici intrebarea de ce practicam noi acest minunat sport, daca nada si monturile sunt transportate pana la botul pestelui. Eu arunc nada cu ajutorul spodului si a spombului, fac acest lucru de cca. 2 ori pe zi, cca. 10 aruncari de fiecare data. Mai arunc si monturile de cateva ori si va dati seama cat efort se depune. Pescuitul plantat il compar cu un atacant de fotbal care sta tot timpul in fata portii adverse ( la ''pomana'' i se spunea candva ), deci este tot timpul in ofsaid. Mergem la pescuit din mai multe motive: sa pescuim, sa facem sport, sa admiram natura, sa cunoastem alti pescari, sa ne imbunatatim cunostintele, intr-un cuvant sa ne relaxam.
Se planteaza nada si monturile, dupa care pescarul in cauza se aseaza comod in scaun, isi aprinde linistit o tigara, deschide o cutie de bere si asteapta marea trasatura, deci face sport. Nu mai spun ca sunt multi, din cei care planteaza, care se uita ciudat la noi cei cu aruncatul si de multe ori se supara ca facem galagie cu spombul nostru sau, si mai rau, ne numesc ''saracii'' ca nu suntem in stare sa avem o barca sau un navomodel, fara sa stie ca de fapt nu vrem acest lucru. Sunt multe de discutat pe acest subiect, dar consider ca este unul delicat care va isca multe polemici, asa ca ma opresc aici. Scuze daca am suparat pe cineva.
Numai bine!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de gor965 » 03 Iul 2013, 10:22

corsaru scrie:........Mergem la pescuit din mai multe motive: sa pescuim, sa facem sport, sa admiram natura, sa cunoastem alti pescari, sa ne imbunatatim cunostintele, intr-un cuvant sa ne relaxam.
Se planteaza nada si monturile, dupa care pescarul in cauza se aseaza comod in scaun, isi aprinde linistit o tigara, deschide o cutie de bere si asteapta marea trasatura, deci face sport. ..........
Ca in orice domeniu, dualismul se manifesta si in pescuit...respectiv, sunt pescari care se duc sa pescuiasca si sunt pescari care se duc sa prinda peste ! Ptr. acestia din urma, plantatul e o medota mult mai productiva...fie ca vor sa prinda mai mult (acolo unde e peste mai putin) fie ca vor sa prinda mai mare (acolo unde e mai mult peste mic) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Iul 2013, 12:12

corsaru scrie: Salut,

Fara a avea intentia de a supara pe cineva, spun din start ca nu sunt de acord cu pescuitul plantat, din barca sau cu navomodelul. Un pescuit adevarat este acela in care se arunca cu lansetele. Intervine aici intrebarea de ce practicam noi acest minunat sport, daca nada si monturile sunt transportate pana la botul pestelui. Eu arunc nada cu ajutorul spodului si a spombului, fac acest lucru de cca. 2 ori pe zi, cca. 10 aruncari de fiecare data. Mai arunc si monturile de cateva ori si va dati seama cat efort se depune. Pescuitul plantat il compar cu un atacant de fotbal care sta tot timpul in fata portii adverse ( la ''pomana'' i se spunea candva ), deci este tot timpul in ofsaid. Mergem la pescuit din mai multe motive: sa pescuim, sa facem sport, sa admiram natura, sa cunoastem alti pescari, sa ne imbunatatim cunostintele, intr-un cuvant sa ne relaxam.
Se planteaza nada si monturile, dupa care pescarul in cauza se aseaza comod in scaun, isi aprinde linistit o tigara, deschide o cutie de bere si asteapta marea trasatura, deci face sport. Nu mai spun ca sunt multi, din cei care planteaza, care se uita ciudat la noi cei cu aruncatul si de multe ori se supara ca facem galagie cu spombul nostru sau, si mai rau, ne numesc ''saracii'' ca nu suntem in stare sa avem o barca sau un navomodel, fara sa stie ca de fapt nu vrem acest lucru. Sunt multe de discutat pe acest subiect, dar consider ca este unul delicat care va isca multe polemici, asa ca ma opresc aici. Scuze daca am suparat pe cineva.
Numai bine!
Cunosc ambele stiluri de pescuit , plantat si din mana .
Sunt adeptul pescuitului din mana . Este mai comod , se poate practica fara partener , ofera avantaje prin schimbarea usoara si reimprospatarea momelilor . Daca reusesti sa ajungi in locurile bune atunci pescuitul din mana este mult mai productiv.
In schimb , daca nu ajungi , pescuitul plantat are avantaj.
De exemplu oamenii in varsta sau pescari fara posibilitati financiare necesare unui echipament de aruncat la distanta nu pot pescui avand sansa sa ajunga in locurile bune , care de obicei sunt la distanta . Astfel se indreapta catre pescuitul plantat.
Am concursuri de plantat in care am vaslit peste 100km ( plantam pe Sarulesti la 300m , 6 lansete , 4 zile ) . Deci ca sport , fizic vorbind , plantatul nu se compara cu pescuitul de pe mal .
Din punct de vedere ecologic , eliminand ideea braconajului ( daca bagi la portbagaj 50kg de pe mal este fix la fel ca atunci cand bagi 100kg din barca ... si poate sa fie si invers ... ) , pescuitul din mana nu se compara cu plantatul .
Pescuitul din mana lasa de zeci de ori mai multe fire si monturi ( de multe ori active ) in apa decat plantatul .
Pestii agatati se scot la plantat intr-un procent mult mai mare decat cei care raman agatati cu inaintasul in diferite obstacole submerse.
Cele mai mari competitii de crap din lume Campionatul Mondial si Cupa Mondiala se desfasoara de pe mal si respectiv plantat .

Asa ca nu se poate face o diferentiere a celor doua stiluri din punct de vedere ecologic sau sportiv .

P.S. In mod normal trebuia sa recomand pescuitul din mana : lansete bune la preturi pe masura , fire subtiri ce se uzeaza repede , monturi care se pierd usor ... :) , dar am fost luat de val si am uitat . :)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Iul 2013, 12:17

Cu lanseta in barca la plantat cum ramane ?
Stie cineva avantajele acestui procedeu ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de gor965 » 03 Iul 2013, 13:31

Dan Mitranescu scrie:Cu lanseta in barca la plantat cum ramane ?
Stie cineva avantajele acestui procedeu ?
Nu ma pricep la plantat, dar probabil ca daca pescarul e singur si nu vrea sa aiba probleme cu lanseta lasata pe rod-pod, ia lanseta dupa el si planteaza cu ea in barca. La probleme ma refer la desfasurarea firului, care daca bate vantul, face burta, peruci, se mai agata de cine stie ce , etc...zic si eu ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de turboslider » 03 Iul 2013, 14:25

eu raman la parerea mea , de ce sa ma duc cu tot sacul de porumb daca io nadesc doar o galeata?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Iul 2013, 17:53

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Cu lanseta in barca la plantat cum ramane ?
Stie cineva avantajele acestui procedeu ?
Nu ma pricep la plantat, dar probabil ca daca pescarul e singur si nu vrea sa aiba probleme cu lanseta lasata pe rod-pod, ia lanseta dupa el si planteaza cu ea in barca. La probleme ma refer la desfasurarea firului, care daca bate vantul, face burta, peruci, se mai agata de cine stie ce , etc...zic si eu ! :D
Chiar si in situatia plantatului de unul singur riscurile de incurcare sunt cel putin aceleasi . Repercursiunile sunt identice : de pe mal trebuie sa ne intoarcem la lanseta , iar din barca trebuie sa ne intoarcem la montura.
Exista insa varianta des intalnita de intepenire a firului pe tambur ( se intampla cand fortam firul in agataturi sau cu peste : intra spira in spira ) . In aceasta situatie lanseta tinuta pe mal , in suport, poate sa fie fortata pentru a continua drumul , pe cand daca acest lucru se intampla cu lanseta in barca montura pleaca pe substrat .

P.S. Ca sa elimin toate aceste probleme eu pescuiesc de foarte mult timp din mana, plantat . Adica pescuiesc direct din barca . :D

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de adrian1 » 08 Dec 2014, 10:57

la pescuitul plantat pe balti private pot folosite la montura plumb hexagonal de 120g sau trebuie neaparat plumb plat,grippa ? este vorba despre o montura cu plumb pierdut...
Fişiere ataşate
2.jpg
2.jpg (7.75 KiB) Vizualizat de 8381 ori
1.jpg
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”