Recomandare bete incepator

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ithanium2
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iul 2013, 15:33

Recomandare bete incepator

Mesaj de ithanium2 » 07 Iul 2013, 15:42

Buna ziua,
Sunt un pescar incepator si am nevoie de o trusa completa de pescuit. In principiu sunt pescar ocazional, pescuiesc in sistem catch & release pe balti nu foarte mari si uneori pe rau, pe balti caras si crap si pe rau, ce o fi, dar in principiu nu pesti foarte mari (in ambele cazuri).

Ma intereseaza 2 bete universale, telescopice de preferinta cu unul as vrea sa pescuiesc la pluta si cu altul la fund (in sistem clasic cu plumb si un carlig). Ca momeala folosesc porumb, mamaliga, viermi si rame.

Mulinete am doua mai vechi una care s-ar preta pentru pluta Okuma Galaxy GXF20 si una pentru fund DAM Quick SE150. In principiu nu le-as schimba pentru ca doresc investitia minima.

As dori si un minciog nu foarte mare si cat de ieftin posibil si o husa care sa ofere protectie pentru 2 lansete+mulinete.

Ma intereseaza si fir o rola pentru pluta si una pentru fund, vreo 2-3 plute si eventual un set de plumbi. Carlige am ceva ramase nr. 4 parca.
Multumesc.

Avatar utilizator
involver
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iun 2013, 09:40

Re: Recomandare bete incepator

Mesaj de involver » 14 Aug 2013, 22:14

"Sunt prea sarac pentru a-mi cumpara lucruri ieftine " . Ai auzit expresia asta ? In plus , de ce sa te chinui ca incepator , cu ieftinituri . Ia-ti ceva calumea de la inceput si stii o treaba . Daca iti place la pluta , incearca pescuitul la match , s-ar putea sa nu mai pescuiesti la altceva dupa ce te inveti cu el .

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”