Balta Valea Mare

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Balta Valea Mare

Mesaj de sece4u20 » 07 Iul 2013, 18:42

Salut dragi pescari brasoveni si nu numai.
De o saptamana sa deschis balta Valea Mare
O balta de aproximativ 7 ha de apa populata cu crap comun, amur, caras si somn pitic. A fost populata cu aproximativ 6 tone de peste cu greutate per peste intre 1 si 5 kg la crap si 7 kg la amur.
Substratul este relativ malos, grosimea malului fiind de maxim 2 cm, fara agataturi ascunse in apa. Adancimea apei avand intre 220 cm si 280 cm. se poate pescui pe toate cele 4 laturi.
Orarul baltii este : 07:00-19:00 se poate pescui cu 3 bete plus una la pluta, taxa fiind de 20 ron C&R. cei care doresc si peste il pot cumpara cu 15 ron crapul si 7 ron carasul.
Se cere ca salteaua, minciogul si sprayul antiseptic sa se afle in trusa.
Balta dispune de parcare proprie monitorizata video ca si incinta. Deci cei care doresc sa prinda si sa doseasca pestele nu vor avea sanse.
balta este inca in constructie: in cel mult doua saptamani va avea un magazin in incinta baltii, si se vor construii foisoare si umbrare. momentan locul este amenajat cu pontoane. se vor numerota in curand si se vor putea inchiria.
Locatie : pe gps +45° 44' 32.88", +26° 2' 20.03" sau se merge spre Intorsura buzaului pe DN 10 pana la petrom se face stanga pe 13E apoi iar stanga pe 121 A si se merge inainte pana o sa vedeti balta pe partea dreapta. drumul in satul Saramas este putin rau dar incet se poate ajunge cu bine sau daca nu se poate merge pe la Chichis, Ozun, Santionlunca, Reci, Borosneul Mare, Borosneul Mic , Valea Mare.
Eu am fost astazi si balta are potential din cele vazute pentru ca nu am avut sculele la mine dar sambata viitoare merg si o sa iau pulsul baltii in direct.

date de contact si rezervari : 0744308499 Dl Nelu Oprea.
PS: se poate vizita si Manastirea Valea Mare http://www.crestinortodox.ro/biserici-m ... 67847.html care se afla la 200 m de balta.
Si la urma ceva poze facute astazi :
Fişiere ataşate
CAM00025[1].jpg
CAM00022[1].jpg
CAM00021[1].jpg
CAM00020[1].jpg
CAM00019[1].jpg

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de Madalin Dirla » 07 Iul 2013, 19:47

Felicitari pt. preturile decente pe care le practicati,ca sugestie incercati sa scapati de somnul pitic(cancerul baltii)
Spor la treaba!!!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 08 Iul 2013, 14:55

In sfarsit se vede si pe net balta asta!
Am auzit despre ea,si nu am putut ajunge,dar au fost colegii de munca!
Ma bucur ca avem in sfarsit o balta aici aproape,noi fiind din Nehoiu,Buzau e relativ aproape de noi!
Chiar daca ieri capturile s-au aratat a fi cam mofturoase,totusi relatarile colegilor au fost ca e foarte frumos acolo,au stat de vorba si cu D-l administrator al baltii si se pare ca balta are potential!
Inca odata felicitari si sa speram ca va fi o balta pe placul nostru al pescarilor(atat pentru cei ce vor peste cat si pentru C&R)
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Marian Tomescu
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 24 Iun 2012, 13:50
Localitate: Brasov

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de Marian Tomescu » 08 Iul 2013, 15:53

ai voie cu masina pe balta ca sa iti poti duce sculele, dupa care sa o scoti sau trebuie sa cari sculele in spate pana la stand?
o sugestie: poate se face si un program de 24 de ore ca sa poti pescui la crap in regula ca la 12 ore e cam scurt!
I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 08 Iul 2013, 16:45

tomBV scrie:ai voie cu masina pe balta ca sa iti poti duce sculele, dupa care sa o scoti sau trebuie sa cari sculele in spate pana la stand?
o sugestie: poate se face si un program de 24 de ore ca sa poti pescui la crap in regula ca la 12 ore e cam scurt!
Am luat legatura cu administratia baltii,cat de curand o sa merg acolo si promit sa va ofer cat mai multe detalii!
Momentan,cum se spunea si mai sus,balta este in dezvoltare,nu prea se poate ajunge cu masina la standuri,din mai multe considerente,insa din ce am inteles nu e o distanta prea mare de la baza/parcare pana la standuri!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de sece4u20 » 08 Iul 2013, 17:29

balta este construita '' tip dig'' deci trebuie sa urci pe dig ca sa ai acces la apa, masina se lasa in parcarea din incinta baltii si sculele se cara in spate insa nu este distanta foarte mare .
in legatura cu 24 de ore deocamdata nu se poate. insa in viitorul apropiat se va construi niste casute si implicit sa speram ca se va permite si 24 de ore.

Avatar utilizator
Marian Tomescu
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 24 Iun 2012, 13:50
Localitate: Brasov

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de Marian Tomescu » 08 Iul 2013, 18:30

daca nu se face la 24 de ore o sa aiba acelasi succes printre pescarii de crap cum a avut si balta de la budila. se duce lumea o data si atat. sper sa nu am dreptate si sa se daca treaba buna!
spor la amenajari administratiei!
I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 08 Iul 2013, 18:36

tomBV scrie:daca nu se face la 24 de ore o sa aiba acelasi succes printre pescarii de crap cum a avut si balta de la budila. se duce lumea o data si atat. sper sa nu am dreptate si sa se daca treaba buna!
spor la amenajari administratiei!
Cum spuneam mai devreme,din ce am vorbit cu D-l Nelu,fiind in faza incipienta,dansul doreste sa ofere conditiile cele mai bune pentru pescuitul de 24/48 ore ,de aceea dupa ce se vor amenaja pontoane,casute,umbrare,se va putea pescui si astfel in conditii optime!
Cu precizarea ca trebuie sa "studieze" in prealabil pescarii dornici de pescuit nocturn,pentru a se asigura ca nu va avea surprize gen "catch&portbagaj" !
Eu zic ca e un semn bun,pentru a nu claca si a se mai pierde inca o balta din cauza celor mai putin bineintentionati!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 09 Iul 2013, 18:43

Am fost in vizita azi pe aceasta balta,impresia fiind una foarte buna!
Incadrata de o zona mirifica,un peisaj desprins parca din RAI,liniste,aer tare si curat de munte,zona nu e circulata asadar...relaxare la superlativ!
Drumul,pe unde am ajuns eu,adica din DN10,8km pe strada Libertatii,care pleaca chiar din fata petrom,este jumatate astfaltat,cealalta parte neasfaltat dar e practicabil pe orice fel de vreme,pietruit,nu se vor intampina probleme!
Balta,care are o suprafata de 6,2 ha, este in apropierea Manastirii "Ioan Botezatorul" toata ingradita,facand imposibila orice tentativa de furt!
Suplimentar,4 camere video inregistreaza activitatea pe balta!
Administratia nota 10+ ,D-l Nelu fiind deschis la dorintele pescarilor,promit ca in cel mai scurt timp...maxim o saptamana,pietruieste digul care imprejmuieste toata balta,aceasta fiind construita prin indiguire totala,pe toate laturile!
Apa are in prezent 1,5m,dar va mai fi crescuta cu 80cm,pentru a facilita pescuitul de pe pontoanele amenajate 19 la numar !
In momentul discutiei avute cu D-l Nelu,in spatele nostru se lucra la crearea conditiilor pentru pescuit,mai precis se finalizeaza lucrarile de amenajare a toilettelor,sunt cosuri de gunoi pe dig,urmeaza a veni cat de curand si racordarea la curent electric!
Am remarcat facand un tur al baltii ca iesisera pestii la "rontait"...cativa teni frumusei serveau in suprafata apei stuf si alte vegetale!
Ca si populatie,peste declarat ar fi in prezent in jur de 6 tone de la 1 la 5 kilograme mai precis caras,crap 70% salonta,restul comun,de la 1 la 5kg bucata,ten de la 1 la 7 chiar 8 kg!
balta are ca latime in jur de 200 de metri,lungime 300 si ceva,insa latimea e putin mai mica fiind pe o latura ocupata de vegetatie specifica din abundenta,unde am vazut misunand arippioare si codite !
Ca si capacitate,spatiul dintre pontoane fiind destul de mare,in afara de cele 18 care le-am reperat eu a fi practicabile,sunt destule spatii si pentru stationar sau un feeder ceva ajungand aproape de 30 de locuri!
Balta este populata recent,si are nici 3 saptamani de cand a fost deschisa pentru pescuit!
Urmeaza cat de curand o serie de amenajari,mai precis umbrare,spatiu pentru un gratar,o masa...
Masinile pot da inconjur balti pe 2 laturi,la distanta de 5 pana la maxim 10m,urci bagajul pe dig si lasi masina in parcare ,la intrare!
De asemenea sunt necesare saltea de receptie,spray antiseptic!
Am sa pun mai jos cateva poze realizate duminica 7 iulie de colegii mei Marius Marian si Florin cat si de mine azi,cei interesati pot adresa intrebari si incerc sa le raspund!
Fişiere ataşate
DSCN1787.JPG
Lucrari de amenajare
Lucrari de amenajare
Ochi electronici
Ochi electronici
Balta vazuta de  la drum
Balta vazuta de la drum
DSCN1778.JPG
DSCN1775.JPG
DSCN1774.JPG
DSCN1772.JPG
DSCN1771.JPG
DSCN1770.JPG
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de dragan claudiu » 09 Iul 2013, 19:44

frumoasa zona,cit mai multe balti de genul asta sa avem si noi brasovenii.....
am sa fac o partida saptamina asta sigur... **==

Avatar utilizator
MARIUS M
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 08 Iul 2013, 19:39

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de MARIUS M » 09 Iul 2013, 19:51

Intradevar Iulian,ai dreptate. Eu am fost duminica si am ramas impresionat. Era si timpul ca cineva sa se gandeasca si la noi,cei din zona aceasta,sa faca ceva frumos. Tot respectul administratiei!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 09 Iul 2013, 19:54

dragan claudiu scrie:frumoasa zona,cit mai multe balti de genul asta sa avem si noi brasovenii.....
am sa fac o partida saptamina asta sigur... **==
In zona noastra,stimate coleg,e aici langa mine Lacul Siriu,insa foarte greu se gaseste cate un crap,in rest....mai nimic!
Nu pot afirma ca e cea mai "cea" balta pentru ca n-am mintit niciodata si nici n-am s-o fac in legatura cu asta,insa cadrul splendid,acces destul de facil si deschiderea administratorului catre noi,pescarii mi se par a fi niste premise destul de atractive!
Azi am fost doar in recunoastere,poate saptamana viitoare ii iau si pulsul !
Fişiere ataşate
DSCN1808.JPG
DSCN1804.JPG
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
MARIUS M
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 08 Iul 2013, 19:39

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de MARIUS M » 09 Iul 2013, 19:59

Eu abia astept ziua de duminica sa merg din nou

Avatar utilizator
bike2maniac
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 24 Apr 2013, 22:36
Localitate: Brasov

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de bike2maniac » 10 Iul 2013, 19:17

Interesant...cred ca ma bag si eu in week-end...
Catch & release ... rulez

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Balta Valea Mare

Mesaj de IULIAN C » 11 Iul 2013, 13:41

Fişiere ataşate
DSCN1784.JPG
DSCN1791.JPG
DSCN1789.JPG
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”