Concurs amical Magura 9

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Concurs amical Magura 9

Mesaj de William Joyce » 20 Mai 2013, 20:39

A venit si timpul primului meu concurs…chiar daca unul amical, am trait din plin aceasta experienta.
In primul rand ar trebui sa multumim organizatorilor, Magura 9, si tuturor participantilor care au dat dovada de un fair play extraordinar si au creat o atmosfera placuta de competitie.
Competita a durat 24 de ore si s-a desfasurat pe locurile 2-12, a inceput la ora 19 vineri seara.
Cum nu se putea altfel, nerabdatori, am ajuns pe balta in jur de ora 16.30 ; constatand ca nu suntem primi, o alta echipa era chiar mai nerabdatoare .
A urmat bine cunoscuta tragere la sorti cu intaritorul de riguare (initial am crezut ca am baut spirt ), dar am fost bucuros ca am extras standul 2.
Ne-am deplasat in stand ne-am instalat, ne-am pregatit nada astfel incat la ora 19 eram pregatiti de atac.
La ora 19 am nadit cu ceva bulgari de pastura (Amix de capsuna si scoica) am mai nadit cu ceva solubile SNZ si n-am pus pe asteptat.
Toate bune si frumoase cand, pe la ora 20- 20.30 a inceput o furtuna cum rar mi-a fost dat sa vad; incat tot ce nu era asigurat pe ponton zbura in apa. A urmat o ora in care am incercat sa facem tot ce am putut sa nu ne ajunga rodpodul in apa.
Exact asa cum a inceput furtuna exact asa s-a si terminat; doar tunetele si fulgerele ne mai aminteau de micul uragan .
Dupa asta a urmat o perioada in care am incercat sa “cumparam” o trasatura a crapului; schimband des, schimband aromele de pe firul de par sau saculet.
In cele din urma undeva la ora 23 avem prima trasatura un ten la vreo 3 kg, ne-ma bucurat pentru ca stiam ca, daca tenul intra pe patul de nada puteam sa avem mai multe trasaturi. Asa a si fost, la aproximativ o ora a urmat al 2-lea ten de vreo 5 kg si apoi liniste…..
Singurii care ne-au mai deranjat au fost 2 crapi veniti undeva in jurul orei 4 dimineata.
La primul cantar de dimineata nu am catarit decat 4 pesti, ceea ce ne-a taiat entuziasmul de la radacina. Toti considerau pontonul 2 ca fii unul dintre favorite la victorie si eram convinsi ca am dezamagit; dar am aflat ca nu se prinsese cine stie ce pe celelate locuri, nimic extraordinar, in afara de cei doi pesti de 8 kg veniti la pontonul 6 intr-o serie extraordinara.( unul dintre acesti pesti urma sa fie si captura)
Dupa acest cantar am mai nadit cu seminte si solubile in speranta ca vom mai reusi ceva capturi de ten, crapul nu prea dadea semne ca ar manca.
Dupa nadire a urmat aceeasi liniste intrerupta de sariturile pestilor si 2 prezentari cu pesti nepunctabili (se puncta de la 2 kg in sus).
Eram resemnati, macar am prins, fata de alte puntoane care nici macar nu ii vazusera coada , lupta pentru victorie se deadea intre pontonul 11 si 6.
Inainte cu 10 minute de ultimul cantar avem o trasatura violenta, un drill pe masura, rezultatul un peste de 8.10 kg la 800 de grame de captura.
Am strans in total putin peste 22 de kg, victoria revenind pontonului 11 cu aprox 35 de kg cu doar 1.5 kg fata de locul 2. La final am terminat undeva pe locul 5.

A fost o experieta extraordinara, am fost in preajma unor pescari experimentati si ne-am bucurat enorm de mult de simpla participare.
Surprinzator sau nu, acest concurs a deschis o sete de competite pe care nu stiam ca o am latenta in mine, si cu siguranta voi mai participa si la altele.
Dupa premiere, prima intrebare a fost “ Cand e urmatorul?” 

Indemn pe tota lumea, caruia ii place carp fishing-ul sa participle la un astfel de concurs, e altceva…

Inca odata multumiri tuturor participatilor pentru atmosfera creata si nu il ultimul rand coechipierului meu Dragne Dumitru Aka Mitu 

Fir intins si fum in frane
Will
PS: Dupa furtuna am avut parte si de cateva evenimante neplacute, un set de senzori stricat si o mulineta blocata; dar toate fac deliciul unei povesti pescaresti 
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de osc1or » 20 Mai 2013, 20:56

foarte misto povestea
bravo
p.s. ce senzori si ce mulineta ai folosit de te-a avariat o furtuna?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de William Joyce » 20 Mai 2013, 21:11

Din pacate e cam vina mea...am avut niste senzori baracuda care erau ai coechipierului...iar mulineta era SERT...numai iau in viata mea asa ceva :)
Dar asta e asa invatam :)
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de William Joyce » 20 Mai 2013, 21:12

2 lei dai 2 lei face...asta e...stim de acum incolo
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de osc1or » 20 Mai 2013, 21:13

ce sa zic... una din cerintele principale ale echipamentului de pescuit ar fi sa reziste la apa...
credeam ca orice scula rezista la apa...
eu am pescuit 6-7 ani cu niste chinezarii ordinare din dragon si nu mi-a crapat niciuna de la ploaie, bine nici nu am prins foarte multe ploi, dar am prisn...
ai avut ghinion
Critic echilibrat

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de William Joyce » 20 Mai 2013, 21:21

Asta e pe viitor stiu, o sa incerc sa cumpar chestii consacrate care au un feedback de la pescari...
Te afecteaza, sa stii cand incepe sa ti se strice echipamentul...
E o vorba: " Suntem prea saraci sa ne permitem chestii ieftine"
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de osc1or » 20 Mai 2013, 21:33

cu atat mai mult cand iti cedeaza echipamentul intr-o competitie...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de William Joyce » 20 Mai 2013, 21:37

Exact...
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de florentiniuga » 21 Mai 2013, 03:28

Felicitari pentru prima participare si ma bucur pentru senzatia pe care ai trait-o si pe care ne-ai impartasit-o si noua!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de William Joyce » 24 Mai 2013, 09:27

Va multumesc mult :)
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
ciprianradu
senior
senior
Mesaje: 181
Membru din: 17 Dec 2010, 23:17
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de ciprianradu » 10 Iul 2013, 17:12

William Joyce scrie:A fost o experieta extraordinara, am fost in preajma unor pescari experimentati si ne-am bucurat enorm de mult de simpla participare.
Surprinzator sau nu, acest concurs a deschis o sete de competite pe care nu stiam ca o am latenta in mine, si cu siguranta voi mai participa si la altele.
Indemn pe tota lumea, caruia ii place carp fishing-ul sa participle la un astfel de concurs, e altceva…


acelasi lucru l-am simtit si eu dupa primul concurs.pe sarulesti si fara prezente pe saltea.din aprilie, nu mai vad altceva in afara de concursuri, fapt pentru care zilele urmatoare particip la altul.costisitor, dar nimic nu se compara cu atmosfera dintr-un concurs
Imagine

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: Concurs amical Magura 9

Mesaj de William Joyce » 12 Iul 2013, 07:58

Este cat se poate de adevarat...
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”