o parere despre aceste lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de gogu steriade » 26 Feb 2009, 09:35

Vedeti domle Gor .eu intreb la subiect si ce mi se raspunde de uzer?Eu nu icalc regulile forum alti fac si de aici incepe. :-w cu respect!
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Law
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 07 Noi 2008, 20:20

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de Law » 02 Mar 2009, 18:31

Cateva pareri personale legate de intrbarea ta:
am avut master carp de 3,60 dar de3,5 lbs.
Pentru inceput sunt ok betele, am pescuit cu ele un sezon. Pot sa iti spun ca sunt ceva mai " tari " decat Sert Harlow de 3,60 cu 3,00 lbs( cu care am pescuit 2 sezoane) devanind mai "moi" la inceputul celui de-al treilea sezon. Parerea mea este ca master carp de 3,60 dar de3,5 lbs au o actiune progresiva, spre deosebire de Serturi care au o actiune semi-progresiva.( daca gresesc, va rog sa scuzati ).
In acelasi timp, mai pot sa iti spun ca am pescuit si cu supreme carp de 3,9m/3.5lbs si mi-au placut mai mult decat master carp.
La inceput nu eram in bune relatii cu tot ce insemna 3,90m, dar pescuind cu supreme carp de 3,9m/3.5lbs am inceput sa fac " casa buna " cu aceasta lungime, motiv pentru care acum am bete de 3,90m/3,5 lbs.
Sfatul meu este sa le incerci pe balta pe amandoua si dupa aceea sa te decizi asupra lungimii, altfel exista riscul sa achizitionezi ceva care iti va creea un anumit disconfort.

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de jila pitis » 18 Mar 2009, 23:02

george-alexandru scrie:in regimul in care le/am folosit noi dupa un sezon nu am mai fost multumiti de ele deoarece cum am mai spus au devenit prea moi,stateau arcuite chiar si pe rod pod.nu am avut probleme cu mufarea de tip spigot,dar personal ma feresc de acest sistem.
si care este diferenta intre mufarea spigot si ce folosesti tu sau mai bine zis cum recunosti mufarea de tip spigot.eu fiind incepator nu prea stiu care cum sunt mufarile.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de gor965 » 18 Mar 2009, 23:44

Pe spigot , diametrul blankului in zona de mufare este acelasi. In segmentul de baza se introduce si se fixeaza un cui din carbon (spigotul) iar segmentul de varf se mufeaza pe acest spigot .
MUFARE PE SPIGOT-sus este segmentul de varf ,iar jos cotorul cu spigot
MUFARE PE SPIGOT-sus este segmentul de varf ,iar jos cotorul cu spigot
Mufarea inversa presupune ca diametrul la baza segmentului de varf sa fie mai mare decat diamentrul la varful segmentului de baza ...mufarea efectiva constand in introducerea cotorului in segmentul de varf !
T10DETAIL.jpg
Mufare Inversa - sus este segmentul de baza iar jos segmentul de varf (a carui zona de mufare este mai mare in diametru)
(17.79 KiB) Descărcat de 389 ori
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de jila pitis » 18 Mar 2009, 23:48

mersi mult.cateva poze ar fi de mare ajutor
=D>

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de jila pitis » 19 Mar 2009, 01:20

m-am lamurit multumesc mult!

Avatar utilizator
remi
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 20 Aug 2008, 11:21

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de remi » 22 Mar 2009, 11:18

Respecte domnului Gor, pt. rabdare fata de incepatori si promtitudine in raspunsuri =D>

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de jila pitis » 24 Mar 2009, 23:47

CINE POATE DA RELATII DESPRE LANSETELE PRODUSE DE "FL"EXCELLENCE CARP DE 3,9 M DIN 2 SI DIN 3 BUC DE 4,25 LB.INEL DE PLECARE DE 50

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: o parere despre aceste lansete

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Mar 2009, 01:08

jila pitis scrie:CINE POATE DA RELATII DESPRE LANSETELE PRODUSE DE "FL"EXCELLENCE CARP DE 3,9 M DIN 2 SI DIN 3 BUC DE 4,25 LB.INEL DE PLECARE DE 50
Au actiune parabolica ,sunt foarte moi pentru 4,25 lb ... am rupt doua la concursul din primavara trecuta de la MV2 incercand sa arunc 130m cu momitorul ...dupa care le-am schimbat ...Cam atat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”