Intrebare?!!

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
chinaman
Veteran
Veteran
Mesaje: 1370
Membru din: 18 Ian 2012, 17:02
Localitate: Bucuresti Ghencea
Contact:

Intrebare?!!

Mesaj de chinaman » 09 Iul 2013, 19:42

Vad din ce in ce mai multe anunturi de vanzare cu un anume feeder DomeGabor!
De ce se vand? Au ceva probleme? Sunt unele noi aproape nefolosite!
De ce le mai cumpara lumea ca dupa aceea sa se chinuiasca sa le vanda?
Stie cineva ce este cu betele astea? Doar o mica curiozitate deoarece nu am vazut personal batul.
Stima!
NIMENI NU E DESTUL DE INTELIGENT CA SA-L POATA CONVINGE PE UN PROST CA E PROST!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare?!!

Mesaj de florentiniuga » 10 Iul 2013, 02:01

Nu cred ca se vand chiar asa. Sunt vreo doua anunturi imprastiate pe mai multe forumuri, de aceea par multe si mai are efect si numele rezonant care sare in ochi. Daca ar fi fost un Energo, probabil nu ai fi observat.
Nici eu nu le-am pipait, asa ca e doar o presupunere.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
chinaman
Veteran
Veteran
Mesaje: 1370
Membru din: 18 Ian 2012, 17:02
Localitate: Bucuresti Ghencea
Contact:

Re: Intrebare?!!

Mesaj de chinaman » 10 Iul 2013, 08:35

Treaba cu 'saritul in ochi' al numelui s-ar putea sa fie intr-adevar un motiv!!!
Multumesc pentru refresh!!!
NIMENI NU E DESTUL DE INTELIGENT CA SA-L POATA CONVINGE PE UN PROST CA E PROST!

Avatar utilizator
pescar72
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 19 Apr 2013, 11:19

Re: Intrebare?!!

Mesaj de pescar72 » 12 Iul 2013, 15:14

Un sambure de adevar este , dar nu lansetele sunt problema, acestea sunt OK , ele sunt pentru pescuitul crapului mare si pentru pescuitul pe rauri unde este curent puternic dar tot la crap,mreana sau platica mare ,zic eu.
Majoritatea celor care-si vand lansetele ''Special Pellete Feeder by Dome Gabor'' la scurt timp de la achizitionare sunt incepatori in ale feederului,acelasi lucru l-am patit si eu. Multi incepatori la feeder fac greseala sa-si cumpere lansete heavy de frica ''sa nu li se rupa batul in mana'',dar mai apoi ,dupa cateva partide, respectivii(si subsemnatul) isi dau seama ca lanseta este prea rigida pentru ceea ce pescuiesc ei ,pesti medii si mici(caras,platica,ciortan,scobar pe rau ,etc.), si atunci se indreapta( si dupa consultarea unor feeder-isti cu experinta)spre lansetele medium si chiar light ,mai potrivite pescuitului pe care-l fac. In filmuletele lui Dome Gabor , acesta pescuieste cu lansetele 'Special Pellete Feeder' numai la crap mare(daca dai in carpodroame sunt OK, daca nu... ),iar la celalalte specii de pesti foloseste lansetele ''spro royal senzitive'',care au un blanc mult mai permisiv.
Pescuitul la feeder este unul destul de specializat pe pesti mici,medii, mari si pestii made ''Dome Gabor'' ;) ,adica foarte mari,demni de sculele crapistilor. De aceea si lansetele feeder sunt clasificate in light, medium, heavy si chiar extra heavy (plaja cea mai larga o acopera lansetele medium). In concluzie ,toate lansetele sunt bune, dar pentru pestele pe care-l vizezi.Daca-ti permiti acoperi toata sau aproape toata plaja de puteri, daca nu, te gandesti la ce fel peste dai in mod frecvent si alegi lanseta. C-am asta ar fi ... din partea mea.
Ovidiu

Avatar utilizator
chinaman
Veteran
Veteran
Mesaje: 1370
Membru din: 18 Ian 2012, 17:02
Localitate: Bucuresti Ghencea
Contact:

Re: Intrebare?!!

Mesaj de chinaman » 12 Iul 2013, 19:04

Multumesc pentru raspuns!
Eu as pastra lanseta si mi-as cumpara alta mai light!!!
In alte situatii vor avea din nou nevoie de ceva heavy si tot asa @-)
Stima!
NIMENI NU E DESTUL DE INTELIGENT CA SA-L POATA CONVINGE PE UN PROST CA E PROST!

Avatar utilizator
pescar72
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 19 Apr 2013, 11:19

Re: Intrebare?!!

Mesaj de pescar72 » 13 Iul 2013, 15:39

Daca poti face asta este foarte bine, oricum sunt situatii cand ai nevoie de o lanseta heavy.
Ovidiu

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”