Varfuri feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Varfuri feeder

Mesaj de florentiniuga » 14 Iul 2013, 02:48

Majoritatea lansetelor se comercializeaza cu 2-3 varfuri suplimentare cu actiuni diferite.
Sunt curios cati dintre voi chiar le alternati la nevoie si cum va dati seama pe care si cand sa-l alegeti. Eu recunosc ca l-am montat de la bun inceput pe cel mai rigid si nici macar nu le mai iau pe celelalte cu mine, nu am simtit nevoia de a modifica actiunea lansetei niciodata, desi am un heavy dar sesizez si cel mai firav oblete cand trage. Poate gresesc, poate nu stiu ce pierd. De aceea va intreb cum procedati. Va rog sa-mi raspundeti numai din practica, teoria o stiu si eu... doar ca nu o aplic.

PS Nu am pescuit pana acum la feeder pe rauri, doar pe balti. Poate acolo se vede diferenta altfel?!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Varfuri feeder

Mesaj de c0r0nel » 14 Iul 2013, 13:45

La mine e simplu, cand merg pe balta la caras si pe rau dupa scobar si ce maruntis mai e prin Olt il folosesc pe cel mediu iar la crap pe cel mai rigid. Pe cel mai sensibil nu l-am folosit niciodata desi cred ca ar fi trebuit sa-l folosesc intr-o iarna cand am fost la scobar si am observat ca aveam una - doua trasaturi si o lasa, din cate am citit rezulta ca pestele simtea batul, el hranindu-se apatic. Din punctul meu de vedere varfurile le schimbi mai mult in functie de greutatea cosuletului/momitorului si mai putin din perspectiva sesizarii trasaturilor (aici se exclude pescuitul la scobar).

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Varfuri feeder

Mesaj de tache » 14 Iul 2013, 14:24

Din experienta mea daca pestele papa se vede si la varful de 3 oz fie ca este o rosioara ,caras in adevaratul sens al cuvantului(mai mari de 300gr.).Dar abordarea este diferita dai dupa crap si vezi o tresatura usoara de caras.Aceea tresatura usoara de caras daca mergeti pregatit numai pentru caras cu o montura fina si un varf 1-2oz ar putea sa va indoaie varful si aici sa observati senzatia/diferenta.Sunt doua tehnici diferite la acelasi stil de pescuit.
La pescuitul pe rau necesita o alta tehnica(pozitionalrea lansetei,lungime forfac,nada,etc) si priceperea fiecarui pescar.Eu prefer sa pescuiesc cu un varf de 2oz si un cosulet de 40gr pe Olt.Sunt mai precaut deoarece stiu ca are o sensibilitate mai mare dar am un avantaj la tresaturi.
Sper sa va ajute aceste informatii.
Varfuri cat mai indoite si asteptam poze :D.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
pescar72
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 19 Apr 2013, 11:19

Re: Varfuri feeder

Mesaj de pescar72 » 14 Iul 2013, 16:14

Daca folositi o montura cu autointepare ,si ''un oblete firav'' il simtiti in varful lansetei ,daca se ''sinucide'' si inghite ditamai carligul(banuiesc ca nu foloseati carlige prea mici),el ramanind in carlig.La o montura culisanta(libera) situatia se schimba, daca pestele este mai mofturos in hranire acesta este posibil sa scuipe carligul daca simte o opozitie prea mare din cauza varfului prea rigid si d-voastra sa aveti foarte multe rateuri in comparatie cu un pescar care foloseste un varf specializat pentru pestele tinta.De regula in ape salbatice vara,obletele sau pestele mic este o problema ,el hranindu-se frenetic in comparatie cu pestii vizati si chiar ne chinuim cu diferite tertipuri ca sa scapam de ei.
De asemenea ,daca folositi o lanseta heavy si varful cel mai tare nu cred ca puteti avea o montura prea finuta ( marime mica a carligului ,grosimea forfacului si o montura culisanta) cu care sa puteti pescui la pesti mici,medii si mai mari, daca intra, fara a avea rupturi ale forfacului din cauza rigiditatii lansetei cu care pescuiti sau a varfului prea rigid.
Da ,se pot prinde si pesti mai mici cu lansete heavy si varfuri mai rigide cand acestia se hranesc foarte bine si finetea sau nefinetea monturii nu conteaza, dar nu se poate face un pescuit dedicat pestilor mici si medii, parerea mea.
Pentru a vedea diferentele cel mai bine e sa pescuiti langa un feeder-ist,el cu ansamblul si montura lui , d-voastra cu lanseta si montura pe care le folositi de obicei la peste mic si mediu(caras,platica,ciortan,scobar pe rau). Ati putea sa faceti o emisiune in care sa invitati un feeder-ist cu experienta pentru a explica mult mai bine cand si cum folosim varfurile lansetelor de feeder si chiar clasificarea lansetelor feeder.
P.S. Nu aveti nici o emisiune dedicata Campionatului National de Feeder 2013? Am inteles ca a fost un concurs greu datorita cantitatii si marimii capturilor, punandu-i la grea incercare pe concurenti , nada castigatoare fiind larvele, carligele mici , forfac subtire si lung.
Ovidiu
Ultima oară modificat 14 Iul 2013, 17:01 de către pescar72, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varfuri feeder

Mesaj de florentiniuga » 14 Iul 2013, 16:58

pescar72 scrie:Daca folositi o montura cu autointepare ,si ''un oblete firav'' il simtiti in varful lansetei ,daca se ''sinucide'' si inghite ditamai carligul(banuiesc ca nu foloseati carlige prea mici),el ramanind in carlig.La o montura culisanta(libera) situatia se schimba, daca pestele este mai mofturos in hranire acesta este posibil sa scuipe carligul daca simte o opozitie prea mare din cauza varfului prea rigid si d-voastra sa aveti foarte multe rateuri in comparatie cu un pescar care foloseste un varf specializat pentru pestele tinta.De regula in ape salbatice vara,obletele sau pestele mic este o problema ,el hranindu-se frenetic in comparatie cu pestii vizati si chiar ne chinuim cu diferite tertipuri ca sa scapam de ei.
De asemenea ,daca folositi o lanseta heavy si varful cel mai tare nu cred ca puteti avea o montura prea finuta ( marime mica a carligului ,grosimea forfacului si o montura culisanta) cu care sa puteti pescui la pesti mici,medii si mai mari, daca intra, fara a avea rupturi ale forfacului din cauza rigiditatii lansetei cu care pescuiti sau a varfului prea rigid.
Da ,se pot prinde si pesti mai mici cu lansete heavy si varfuri mai rigide cand acestia se hranesc foarte bine si finetea sau nefinetea monturii nu conteaza, dar nu se poate face un pescuit dedicat pestilor mici si medii, parerea mea.
Pentru a vedea diferentele cel mai bine e sa pescuiti langa un feeder-ist,el cu ansamblul si montura lui , d-voastra cu lanseta si montura pe care le folositi de obicei la peste mic si mediu(caras,platica,ciortan,scobar pe rau). Ati putea sa faceti o emisiune in care sa invitati un feeder-ist cu experienta pentru a explica mult mai bine cand si cum folosim varfurile lansetelor de feeder si chiar clasificarea lansetelor feeder.
P.S. Nu aveti nici o emisiune dedicata Campionatului National de Feeder 2013? Am inteles ca a fost un concurs greu datorita cantitatii si marimii capturilor, punandu-i la grea incercare pe concurenti , nada castigatoare fiind larvele.
Ovidiu
Folosesc exclusiv monturi culisante si carlige de la 0,10 in sus, chiar daca dau la crap. Prefer pescuitul de finete. De maruntis am invatat sa scap pe parcursul unei partide modificand treptat tipul si consistenta nadei, de la groundabait-uri cu viermusi la pelete si porumb. Ideea emisiunilor cu "profesor" am inceput deja sa o pun in aplicare. Veti vedea saptamana viitoare. Am deja doi consultanti de talie la stationar si nu numai.
Din pacate la CN-ul de anul acesta nu am apucat sa ajung.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
pescar72
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 19 Apr 2013, 11:19

Re: Varfuri feeder

Mesaj de pescar72 » 14 Iul 2013, 17:56

Am inteles. Eu mai folosesc monturi cu autointepare,stil bucla (trei puncte),forfac lung pe rau si cand utilizez method feedere, forfac scurt cu fir de par, pe balta la peste mediu si mare.
Asteptam cu interes emisiunile ''cu profesor'' sa mai deslusim din tainele pescuitului de finete,eu si sotia mea. Nu ca ar fi o impatimita a pescuitului ci pentru ca televizoarele sunt programate pe emisiunile de specialitate, acum si calculatorul... aoleeeo ~x( ea , =D> eu. Pana la urma castiga copilul ,da pe desene animate :)) .
Ovidiu

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Varfuri feeder

Mesaj de mikcutu » 15 Iul 2013, 11:15

Initial, cand mi-am achizitionat primul feeder (un Emerald) m-a deranjat faptul ca avea numai 2 varfuri. Motivul care m-a facut sa il iau totusi, a fost finetea lui. Am zic ca poate nu va fi o problema asa de mare faptul ca nu am 3 varfuri, precum vazusem la celelalte bete din aceeasi categorie.

...surpriza sau nu, in acest moment, chiar nu imi trebuiesc mai multe varfuri, pentru ca nu doar varful face treaba; in detaliu, degeaba am un varf de 4 oz daca lanseta mea are actiune medium - slow.

Asadar, la acel feeder folosesc cu preponderenta varful verde pe balti cand pescuiesc cu 20-30g si rosu cand incarc 40-50g.
Pe rauri sau Dunare folosesc cu preponderenta varful rosu daca vreau sa aplic finete. Altfel am 2 x Power Picker care sunt putin mai rigide si la care folosesc varful mai flexibil. Pana acum nu am folosit niciodata varful rigid la pickere.

In concluzie, nu este nevoie de mai mult de 2 varfuri la un feeder.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varfuri feeder

Mesaj de florentiniuga » 15 Iul 2013, 21:15

Adevarul este ca inca nu am vizat exclusiv carasul, care intr-adevar trage ceva mai fin, in special cand nu se hraneste frenetic. Probabil atunci voi avea nevoie de un varf mai flexibil care va face diferenta.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Varfuri feeder

Mesaj de intef » 02 Mar 2014, 13:50

Când pescuiti dupa pesti de 10 kg(asa cum ati spus ca ati facut la Tancabesti),e normal sa-i puneti lansetei varful rigid.De asemenea,in curent puternic,daca doriti sa efectuati lanseuri la distanta sau afara e furtuna.Insa intr-o partida in care vizati pestii de talie mica-medie,vant moderat sau curent moderat,nu vad de ce ati folosi varful cel mai rigid.Sigur,sunt lansete ale caror varfuri rigide(vezi Preston) sunt si ele moi.In dril,varful lansetei preia socurile bruste cauzate de zmuciturile pestelui,deci cu cat mai fin cu atat mai bine.Rezerva de putere as zice ca sta in tronsonul urmator.Personal,am renuntat la varfurile rigide dupa ce am vazut cat de rigid este urmatorul tronson dupa varf.Am sondat substratul cu lanseta de feeder de la care am scos varful si astfel am vazut ca isi face treaba mai ceva decat o lanseta de rapitor(recunoscute pentru calitatile lor in sondarea substratului).Don experienta pot spune ca frecventa ruperilor sau pierdirile de pesti in mal creste odata cu milimetri varfului.Sigur,este doar parerea mea.

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: Varfuri feeder

Mesaj de tionis2000 » 02 Mar 2014, 15:36

varfurile se coreleaza cu finetea monturii,daca pescuiesti cu o greutate de incarcare de 30g nu poti pune un varf de 2 oz de exemplu.motivul e simplu- rigiditatea varfului trage montura pe substrat si in acest caz efectul feeder de a alimenta o zona cat mai mica se duce naibii.alta chestiune e ca nu conteaza daca un varf e subtire la peste mare,varful se curbeaza iar puterea este transmisa celorlalte tronsoane,folosim varfurile mici in perioada in care pestii se hranesc foarte slab.eu personal folosesc mai tot timpul pe balti varfuri de 0,5 oz sau maxim 1 oz, mai sus ma duc doar cand pescuiesc pe ape curgatoare unde greutatea cosuletului e mai mare si unde daca as folosi un varf fin as pierde actiunea lansetei deoarece se curbeaza foarte mult sub actiunea curentului.bineinteles vorbesc aici de feedere medium,cele heavy in general au actiunea diferita chiar daca sunt parabolice.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Varfuri feeder

Mesaj de intef » 02 Mar 2014, 21:15

Pe 90% din lacurile din jurul Bucurestiului,nu vad utilitatea echipamentului heavy.Nici macar medium-heavy.

Avatar utilizator
Daniel Dany
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 06 Noi 2017, 21:44

Re: Varfuri feeder

Mesaj de Daniel Dany » 08 Noi 2017, 23:47

Buna seara cine ami poate spune unde gasesc virfuri de rubin mach feeder?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varfuri feeder

Mesaj de florentiniuga » 14 Noi 2017, 16:30

Daniel Dany scrie:Buna seara cine ami poate spune unde gasesc virfuri de rubin mach feeder?
Ai incercat la energofish?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”