donatiile pescarilor...un nou inceput...

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: donatiile pescarilor...un nou inceput...

Mesaj de arinlupascu » 27 Feb 2009, 12:45

noi din dorinta de a face bine am discutat 1000 de variante si posibilitati...dar in final am cedat...sunt multe de zis si de facut...cel mai bine e sa ne alaturam unei organizatii care se ocupa de asa ceva cu profiecte adevarate...www.salvatidelta.ro...aici cred k o sa gasiti ceva mai concret si mai bine pus la punct
;)Arin

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: donatiile pescarilor...un nou inceput...

Mesaj de profenster carp » 02 Mar 2009, 19:16

apropos mi-am adus aminte anul trecut merg la BELCIUGATELE (primul lac) inpreuna cu 2 prieteni si ca de obicei ajuns de fiecare data in jur de 5-6 asteptam lumina sa incep sa pescuiesc,dar in acea dimineata le-am cam stricat planurile paznicilor care ne-au pus sa strangem si sa asteptam in parcare la restaurant.Dar binenteles nu aveam stare si eram suparat si am vazut cum alti 2 trageau din apa plasa pe care au puso pe un ATV si dusi au fost nu am putut filma ca era intuneric. cand a venit taxa pe la ora 1 le-am zis ce s-a intamplat si am vrut sa vb cu un administrator ceva si au zis ca nu crede ca le-am zis si pot spune ca acea zi a fost GRATIS au [plecat si nu au mai zis nimic. Va du cuvantul meu di 11 pescari in acea zi eu am prins un crap la 4kg si cel de langa mine 2 carasi 800g/buc atat. asa sta treaba inca in romania. Taxa era 50 lei
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: donatiile pescarilor...un nou inceput...

Mesaj de arinlupascu » 03 Mar 2009, 02:14

ca sa reusim sa facem schimbari in ceea ce priveste pescuitul si natura terbuie sa ne schimbam noi...sa nu lasam gunoaie de nicun fel pe mal sau sa le aruncam in apa...sa eliberam totusi o parte din pestii prinsi ... sau macar sa adunam noi dupa altii chiar daca nu e corect...dar asa poate altii se simt si vor face la fel...inca ceva...cei mici trebuie educati din timp...altfel vor creste cu idei si concepte diferite...+ ca lipovenii traiesc din peste pe ei nu ai cum sa ii faci sa renunte la plase...pestele e sursa lor...lor nu ai ce sa le condamni...de comdamnat ii condamni pe cei care au surse de trai din altceva decat peste...si care bineinteles braconeaza...e o diferenta intre a bracona si a traii din peste...trebuie sa intelegem si pe cei care au nevoi si pe cei care practica braconajul...pt ca sa le deschidem mintile in ceea ce privesc actiuniile lor...
;)Arin

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”