braconaj pe dunare

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

braconaj pe dunare

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 21:11

Domnule Florentin va rog faceti apel la un pescar din Galati sa faca o filmare(ca sa nu va deplasati pana acolo) peste dunare (LA COCUTA) chiar la trecerea cu bacul sa vada ravagiile pe care le fac "pescarii "(napatca si prostovorul fac legea acolo).cum trec spre Galati cu sacii de peste si mai ales cum trec cei de la filiala si aduna cativa pesti mai mari din fiecare traista si pleaca ca si cum nimic nu s-a intamplat ,iar toate astea se intampla numai in prohibitie cand teoretic pestele trebuie lasat sa depuna.Va rog sa dati un material ca sa vada lumea la ce presiune este supusa dunarea si cam ce fac cei carora noi le platim permise de pescuit si poate cei care permit genocidul acesta se vor speria si vor lua ceva masuri si nu inpotriva pescarilor care pescuiesc cu o undita(desi prohibitie este pentru toti) ci inpotriva celor care scot sute de kg zilnic.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de krammar » 24 Feb 2009, 23:01

Noroc Toadere. Iaca ne intalnim din nou, da' de data asta nu vreau sa arunc "vorbe in vant" :D
Vezi site-ul www.realitatea.net si du-te la "martor ocular". Scrie acolo, poate merg si filmeaza ei. Astia au echipe de filmare aproape in toate marile orase. Sau poate ai tu o camera de luat vederi, stai ascuns undeva si-i filmezi. Trimiti la martorocular@realitatea.net si-i faci vedete de televiziune.

PS Mari excroci X-( X-( X-(

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 00:48

Krammer(TE ROG SA-MI VORBESTI SI TU LA PER TU ,daca te deranjeaza ma conformez) din pacate eu nu mai stau in Galati de cativa ani si genocidul acesta incepe cam la 15 februarie si tine cam pana la sfarsitul lui mai cand eu sunt in plina activitate asa ca nu prea am timp s-ai filmez.Dupa ,poti sta pana anul urmator sa mai prinzi un caras in zona aceea.Este o zona cu pietre si se strange pestele numai cand depune icrele.Ca sa ai o idee despre cat peste este vorba in zona iti spun ca un pescar cu o undita poate prinde pana la 30-40 de kg de caras fara sa socotim si un eventual crap care cu siguranta sare de 4-5 kg deoarece crapul depune prima data dupa 3-4 ani de viata ,asa ca ciortanii nu prea au ce cauta in zona,iar napatca(halaul) are minim 5x5 metri(25 de metri patrati minim).Sunt dati cand scot si 4-5 kg o data cu halaul(carasul este de la 0.5 kg in sus).

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de krammar » 28 Feb 2009, 20:34

Am inteles care este situatia. E mare pacat ca nu se sesizeaza nimeni. Totusi revin la idea de a scrie la Realitatea Tv. Sa le descrii in amanuntime care este situatia, sa le spui exact unde-i gaseste pe nenoricitii astia si in ce perioada si mai mult ca sigur ca-i vor prinde in flagrant.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de krammar » 28 Feb 2009, 20:44

Vis-a-vis de propunerea ta facuta d-nului Iuga, sa sti ca sunt intru totul de acord cu tine. Toti producatorii de emisiuni cu profil de pescuit ar trebui sa umble si dupa braconierii astia. Eu chiar o sa iau camera de filmat cu mine de fiecare data cand ies la pescuit. Chiar am fost martorul unei operatiuni de prins peste cu prostovolul pe raul Crisu Repede in zona Vadu Crisului in jud. Bihor da' nu am avut nici macar un aparat de fotografiat la mine.
Este de-a dreptul groaznic ce se intampla. Parca traim in tara "FLAMANZI"

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de toader nicolae » 01 Mar 2009, 01:46

Toata lumea din Galati stie ca se intampla asta,implicit si cel putin un reporter de la REALITATEA(daca nu s-o duce si el pe acolo ca e moca).Deaceia am apelat la infopescar,pentru ca aici sunt sigur ca nimeni nu se duce la braconat pe dunare,dar domnul Iuga este suparat pe mine asa ca probabil nu-mi va raspunde.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de toader nicolae » 01 Mar 2009, 01:55

Probabil ca braconajul.co plasa nu ar afecta nicicum dunarea daca nu s-ar produce cand pestele trebuie sa depuna.pescuitul la undita nici atat.Problema cea mai mare este curentul.deoarece nu ataca pestii cu solzi doar ii sterilizeaza si astfel pestii care trebuie sa perpetueze traiesc practi degeaba.Si cea mai mare problema este sugrumarea dunarii,desecarea baltilor, care primavara vine mare,pestii apuca sa depuna si icrele raman pe mal.Astea sunt problemele cu care autoritatile se confrunta si nu vreun pensionar care are o undita in mana si nu are permis.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de toader nicolae » 01 Mar 2009, 01:58

vis-a-vis de camera eu nu te sfatuiesc,deoarece pot fi foarte violenti si cu siguranta sunt foarte uniti.trebuie o televiziune cu camera ascunsa caci altfel e riscant.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de florentiniuga » 03 Mar 2009, 03:50

Pana cand nu vad dosare penale finalizate si braconieri pedepsiti, nu am de gand sa mai misc un deget. Am mai facut-o si m-am ales doar cu amenintari. Merita? Simtul meu civic a devenit mai slab decat instinctul de conservare in conditiile in care traim intr-o tara condusa de infractori.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de toader nicolae » 03 Mar 2009, 04:18

Ce trebuie sa facem noi pescarii ca sa primim o lege decenta a pescuitului.Sincer eu nu condamn pe cei care baga plasele pentru ca asta este sursa lor de venit,desi este o sursa relativa.Spun ca este relativa deoarece pestele se vinde cu 2-3 lei kg(exclusa inbogatirea)si toata debandada asta dureaza cam 2-3 luni pe an.Condamn pe cei care trebuie sa protejeze potentialul piscicol si care in schimb aduna 2-3 pesti de la fiecare si pleaca ca si cand nimic nu s-a intamplat.
Trebuie sa putem face ceva,este inposibil ca intr-o tara europeana sa nu avem nici un drept atata timp cat platim permise depescuit,taxe de granita.etc.
Putem intreba ce se face cu banii de pe permisele noastre????

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de Butaru Gabriel » 05 Mar 2009, 16:18

toader nicolae scrie:vis-a-vis de camera eu nu te sfatuiesc,deoarece pot fi foarte violenti si cu siguranta sunt foarte uniti.trebuie o televiziune cu camera ascunsa caci altfel e riscant.
M-am gandit foarte bine ce mi-a spus un domn de-la politia de frontiera si cred ca-i mai bine asa.
1-Daca vrei sa-ti fie bine te faci ca nui vezi,ca oricum nu ai ce sa le faci
2.Le faci poze pe ascuns,filmezi pe ascuns,si ce faci ca nu te baga nimeni in seama si nu rezolvi nimic
3.Anul trecut dupa un asemenea eveniment,cand am spus la cei de-la politia de frontiera ( cei cu salupa) cele vazute seara au spus ca avem strabism ca nu am vazut nimic,ca avem vedenii,ca riscam sa ajungem in apa fara camera foto de gat
4.In concluzie mai baeti daca vreti sa-va fie bine cand mai veniti pe aici,nu vedeti nu auziti
5.Mai multe nu-va pot spune decat atat,adjunctul politiei de frontiera ....... incepand de anul acesta,face parte din conducerea noi infiintate APS fir intins ........,care domn adjunct nu este nimeni altul decat ginerele comandantului politiei de frontiera .........
6.Intelege fiecare ce vrea si face cum crede,dar ganditiva bine inainte de-a reactiona inpotriva celor care braconeaza ilegal

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de toader nicolae » 05 Mar 2009, 19:08

Din pacate tu ai perfecta dreptate si noi nu prea avem ce face.Trebuie sa mai curga multa apa pe Dunare pana sa intelegem ca resursele piscicole nu sunt infinite.Doar 5 ani daca ar fi posibil sa lasam apele noastre sa respire si nu le-am mai exploata haotic probabil ca populatia piscicola s-ar reface.Luminatii nostrii conducatori nu pot sa faca ceva ca doar 5 ani sa incetam genocidul?

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de Alexandru » 05 Mar 2009, 19:21

Luminatii conducatori nu vor sa faca ceva (interesele primeaza) nu ca nu pot.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de sorin1362 » 21 Apr 2009, 21:08

DACA SCOATEM SECUREA PATIM CA GIGI...?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: braconaj pe dunare

Mesaj de nando » 21 Apr 2009, 21:32

parerea mea .poze si fotografii trimise peste tot politie, primarie, televiziune ,youtube pina la urma trebuie sa se intimple ceva
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”