Coltul Rusinii - pescuit in Romania

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de Qnyx » 26 Iul 2013, 20:14

Acest topic este special construit pentru a prezenta elementele negative din cadrul pescuitului din Romania. Daca aveti cunostinta de orice fapta necorespunzatoare statului de pescar sportiv si mai mult decat atat aveti dovezi (poze, filme, etc..), va rog sa le postati in cadrul acestui topic.

Mi-a fost adus la cunostinta astazi :

Acest individ impreuna cu inca doi, a furat doi pesti (11 kg si 7kg) din proprietatea lacului Sulimanu. In momentul de fata exista o plangere la politia din Sarulesti (parca) pentru furt.
cainaru.jpg
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Ahab
senior
senior
Mesaje: 294
Membru din: 26 Apr 2013, 14:42

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de Ahab » 28 Iul 2013, 10:35

Va salut.
Precizez de la bun inceput ca nu doresc sa dau lectii de etica ci doar constat ca se poate creea un precedent periculos.
NU cred,repet este parerea mea personala, nu cred ca este corect si nici legal sa apara fotografia cuiva fara acordul acelei persoane si nici nu putem acuza fara dovezi.Sa lasam forurile abilitate sa decida daca cineva este vinovat si apoi putem sa comentam cat dorim.Simpla plangere impotriva cuiva nu dovedeste ca persoana respectiva a si comis fapta.Precizez ca nu cunosc persoana care apare in fotografie ci doar ma gandesc ca vreodata ar putea cineva sa publice fotografia unuia dintre noi si un text aferent in care sa fim acuzati de orice.Macar sa-i dam dreptul la replica.
Stima.
Sa fiti destepti si fara frica!
Io va salut...Matei Cosmin

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de Qnyx » 28 Iul 2013, 13:48

Aveti perfecta dreptate referitor la dreptul la replica cat si referitor la datele personale. Dar eu va intreb: de unde credeti ca am imaginea respectiva ? Si de ce credeti ca mi-as putea compromite imaginea personala aducand acuzatii de calomnie asa pur si simplu la adresa unei persoane asa cum spuneti "prezumtiv" vinovata ? Ei bine raspunsul este evident: sub nici o forma nu as face asa ceva public decat daca intr-adevar exista o baza solida pentru aceste afirmatii. Ia ganditi-va, la televizor sau in presa scrisa vedeti astfel de fotografii zi de zi si culmea, unele afirmatii facute de diversi reporteri sunt intr-adevar calomnioase.
Revenind la subiect, toate informatiile pe care le voi face publice sunt super verificate si verificabile, exista martori, fotografii, materiale video, etc. Informatiile provin de la administratorul baltii. Nu in ultimul rand va rog sa nu uitati ca denumirea acestui site este infopescar si reprezentam un instrument de presa. Adica noi informam pescarii; indiferent de convingerile noastre vom cauta mereu sa fim obiectivi.

P.S. Daca noi nu facem ceva, atunci cine ?
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Ahab
senior
senior
Mesaje: 294
Membru din: 26 Apr 2013, 14:42

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de Ahab » 28 Iul 2013, 14:30

Eu am alte convingeri despre fondul acestei probleme.Nu le voi expune deoarece nu doresc sa initiez o polemica inutila.Raman la parerea ca putem numi pe civeva hot doar dupa ce o instanta competenta se va pronunta.

Stima.
Matei Cosmin
Pescar ocazional.
Sa fiti destepti si fara frica!
Io va salut...Matei Cosmin

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de Qnyx » 28 Iul 2013, 14:47

Ahab scrie:Eu am alte convingeri despre fondul acestei probleme.Nu le voi expune deoarece nu doresc sa initiez o polemica inutila.Raman la parerea ca putem numi pe civeva hot doar dupa ce o instanta competenta se va pronunta.

Stima.
Matei Cosmin
Pescar ocazional.
Deci sa inteleg ca daca il prindeti pe unu in casa la dvs cu televizorul in brate el nu se poate numi hot ci numai dupa ce o instanta a pronuntat sentinta. Hai sa fim seriosi......
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Ahab
senior
senior
Mesaje: 294
Membru din: 26 Apr 2013, 14:42

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de Ahab » 28 Iul 2013, 15:18

Probabil ca-l poti numi hot,dar sunt destui hoti care te pot chema in instanta pentru calomnie daca nu poti dovedi fara cusur ca se incadreaza la categoria mai sus mentionata.
Sa nu ma intelegeti gresit,initiativa civica e bine venita,dar atunci cand informatia devine publica e bine sa aducem dovezi fara echivoc atunci cand in joc e imaginea cuiva(chiar si numai pentru imaginea site-ului).Precedentul e periculos deoarece oricine va putea publica o fotografie cu oricine la sectiunea aceasta si sa-l acuze de orice,fara a prezenta vreo dovada ...doar pentru ca poate.
Un filmulet cu braconieri in actiune...e altceva.O poza cu titlul de hot e cam...putin atunci cand vorbim de informatie facuta public.
Cred ca are noima ce spun.
Sa fiti destepti si fara frica!
Io va salut...Matei Cosmin

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de gogu steriade » 28 Iul 2013, 17:06

avem voie si cu poze cu hoti da la guvern ? :-B ca sa stim o treaba , ca astia da fura un peste doi ei prosti si prafu da pa toba fata da bulangi aia da la parlamente si ministere ! :-q

psssss

jos Basesxu :-q , jos Ponta :-q , sus cu Funar si cu mine ! >:D<
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de mircea62 » 29 Iul 2013, 13:19

Ar fi bone Gogule, da' cred ca n-avem suficient spatiu aici

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de timer » 20 Sep 2013, 10:21

gogu steriade scrie:avem voie si cu poze cu hoti da la guvern ? :-B ca sa stim o treaba , ca astia da fura un peste doi ei prosti si prafu da pa toba fata da bulangi aia da la parlamente si ministere ! :-q

psssss

jos Basesxu :-q , jos Ponta :-q , sus cu Funar si cu mine ! >:D<
Daca te-apuci de facut poze cu ei ,se inroseste ..diafragma, Gogule! :-*..."cu mine!"Rosia Montana? :)


Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de viorelb73 » 04 Dec 2013, 19:51

Urât pescuitul la japcă, dar cel mai groaznic este pescuitul electric. Aş dori ca poliţia / jandarmeria şi orice alte foruri abilitate să stârpească braconajul electric - visul oricărui pescar de lansetă !!!

Cosmin, ia legătura şi cu patronul de la Corbu2 pentru material al acestui topic (s-ar putea să ai material de discuţii pentru toată iarna)!!!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!


Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de osc1or » 05 Dec 2013, 12:52

Pe mine unul, singurul lucru care ma mira e ca Politia l-a perchezitionat pe marele sef al garzii de mediu... Ce a facut seful garzii de mediu e ceva normal in Romania...


Astfel de actiuni/controale nu ar trebui facute anual si anuntate cu surle si trambite in presa, ar trebui facute PERMANENT!! cu pedepse aspre pt toata lumea! Noi nu avem legi de care sa ne fie frica..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de Bogdan Melu » 05 Dec 2013, 17:04

osc1or scrie:
Pe mine unul, singurul lucru care ma mira e ca Politia l-a perchezitionat pe marele sef al garzii de mediu... Ce a facut seful garzii de mediu e ceva normal in Romania...


Astfel de actiuni/controale nu ar trebui facute anual si anuntate cu surle si trambite in presa, ar trebui facute PERMANENT!! cu pedepse aspre pt toata lumea! Noi nu avem legi de care sa ne fie frica..
Nu are de ce sa te mire.
Controlul a fost facut la pont.
Atata vreme cat nu se sesizeaza nimeni cand sunt postate poze cu "populari" cu "dulapi" pe mai toate forumurile si paginile oficiale ale diferitelor balti,cum crezi ca din senin politia s-a decis sa controleze masina de servici a unui mare sef.
Clar omul a deranjat si ca atare i-a fost dat un avertisment.
Sunt sigur ca nu va pati nimic de natura penala si ca probali va fi mutat din pozitia de sef in cea de adjunct.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Coltul Rusinii - pescuit in Romania

Mesaj de viorelb73 » 07 Dec 2013, 11:39

Şi ne mai mirăm că nu mai este peşte care să tragă la lansetă !!! Cu asemenea specimene de nesimţiţi nu mai ajungem noi să vedem Delta plină de peşte cum era până prin '98 - '99 !!!

:-q :-q :-q :-q :-q , măi, nea Petrovici !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”