Intrebare

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Intrebare

Mesaj de eugen » 28 Feb 2009, 16:49

Cate persoane pot merge la pescuit cu un singur permis?

Aduc, pentru a argumenta, urmatoarea situatie.
Intr-o masina sunt 4 persoane. Cum s-a justificat totul in fata controlului: unul era pescarul cu acte in regula, unul era soferul, unul era bucatarul(ca daca il puneau aia de la control la "proba de lucru", nu stia nici sa aprinda focul :), si ultimul era "la aer curat".
Deci?

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de LARY » 28 Feb 2009, 17:04

eugen scrie:Cate persoane pot merge la pescuit cu un singur permis?

Aduc, pentru a argumenta, urmatoarea situatie.
Intr-o masina sunt 4 persoane. Cum s-a justificat totul in fata controlului: unul era pescarul cu acte in regula, unul era soferul, unul era bucatarul(ca daca il puneau aia de la control la "proba de lucru", nu stia nici sa aprinda focul :), si ultimul era "la aer curat".
Deci?
Pe un permis de pescuit pot merge doi pescari la peste. Cu conditia ca al doilea pescar sa aiba 150 de lei, bani de amenda.
Da asta nu e cea mai mare problema, un pescar fara permis cu o undita nu aduce prejudiciu naturii.
Problema mare e braconatul, pastea cred ca ii vedem doar noi.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Intrebare

Mesaj de eugen » 28 Feb 2009, 17:14

Apropos de braconaj, aveti mare dreptate.

Am vazut un prost, pentru ca altfel nu pot sa-i zic, la Frunzaru.

Dupa ce ca isi pazea din barca, in mijlocul barajului, plasele, prost fiind , a luat-o "pe ulei' ca avea omul la el "intaritor" pentru o saptamana, l-a luat somnul si . nici una nici doua(ca de, alcool cu soare si cald afara nu prea face bine), baldabac in apa.
Norocului lui ca erau doi pe langa el ca altfel se ineca pe acolo(mare paguba, scapam de un braconier). Ti pul nici macar nu stia sa inoate.

Si iar norocul lui ca nu l-au scos pe malul unde eram eu ca sa fi vazut bataie ce-si lua, pentru ca, in dorinta de a-l face sa stranga beleaua si sa plece, am tot incercat sa dau "la greutate"dupa el, sau macar sa-i agat barca, dar nu sunt asa de meserias la "datul la prosti", doar la peste, asa ca....

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de LARY » 28 Feb 2009, 17:34

Apropo de prosti, eu am vazut doi.
In luna octombrie 2008 am fost cu un prieten la peste la dridu.
Ereau aproximativ 30 de pescari care mai de care, cu plase, cu japca, fiecare cum se descurca.
Doar doi fraieri stateau cu cite o undita si o lanseta in apa crezind ca vor prinde ceva. X-( X-(
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de dragan claudiu » 01 Mar 2009, 12:59

la fel am patit si eu,unde stau eu la 10 km de brasov avem doua balti ale fostei fabrici de caramida si tigla smith,cine sta in bv sau sacele stie despre ce vb. inainte era peste mult mai ales caras mare dar si crap foarte mare,(balta salbateca) cu timpul eu si niste prieteni am tot bagat puet de somn,biban,stiuca,rosioara etc. dar se baga plasa si asta am vazut cu ochii mei ,intr-o zi eram la pescuit pe balta cind au venit doi consateni d-ai mei si au inceput sa bage plasa tata si fiu niste jigodii de oameni,atunci eu si prietenul meu cu care eram ne-am luat de ei si le-am dat o frectie de au fugit lasind plasele,le-am scos si le-am taiat bucati.sint multi care baga plasa ,balta e a primariei si n-au grija de ea carasul e foarte putin crap foarte mare mai e si sint in jur de 20 exemplare,stiuca citeva bucati frumoase si biban mai mult,somn n-am vazut cred ca nu mai e.am vrut cu un prieten sa o luam in concesiune pe 50 de ani dar primarul nici n-a vrut sa auda.uitam de balta mai mica care e intr-un stadiu greu de exprimat in cuvinte mai ales ca se arunca gunoiele in ea ,de peste ce sa zic nu cred ca mai e.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de nagy victor » 03 Mar 2009, 20:36

Ai incercat sa mergi cu '' dreptul '' la primar ?
Daca n-ai dusmani o sa-ti faci daca le iei balta ! O sa ai nevoie de multa sustinere , oamenii dni zona te vor privi ca pe un jegmanitor care vrea sa se inbogateasca din avutia lor . Atita timp cit e al primariei e al tuturor , e greu sa inteleaga ca zona va fi vizitata de multa lume si s-ar putea dezvolta comertul si chiar agroturismul . Putini isi dau seama de avantajele unui lac administrat corect si civilizat , nu numai administratorului ci si comunitatii din zona . Primarul ar trebui sa se ocupe de problemele comunitatii care la ales si nu de '' DREPTURILE '' lui !!! X-(
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”