Belachan - Mussel si Belachan

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Belachan - Mussel si Belachan

Mesaj de Qnyx » 19 Aug 2013, 14:46

Am incercat de cateva ori sa pescuiesc cu boilies-uri Belachan si pentru mine personal rezultatele nu au fost atat de senzationale precum au fost pentru altii (vezi prezentari reviste, etc..). In momentul de fata sunt o gramada de firme care comercializeaza acest tip de boilies si mai mult decat atat unii il "aditiveaza" cu extracte diferite de scoica "mussel" dar parca tot nu sunt convins de eficacitatea lor. De aceea va rog sa postati in cadrul acestui topic punctul dvs de vedere referitor la acest subiect.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Belachan - Mussel si Belachan

Mesaj de pharaoh » 19 Aug 2013, 15:32

Cosmin, un articol foarte bun despre belachan-ul Select Baits a scris Vlad Pavlovici
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Belachan - Mussel si Belachan

Mesaj de iulian petre » 19 Aug 2013, 15:59

dupa ani de zile in care squidul a facut legea pe majoritatea baltilor de la noi crezi ca mai are vre-un adversar aceasta aroma in combinatii cu diferite fructe ?
Mai incearca unii sa reinventeze "roata" dar .......sunt `chestii pur comerciale ;)

ps. majoritatea pun doar aroma de belachan si zic ca pescuiesc cu bile belachan dar pudra(extract natural ) este `smecheria :-?....dar costa mult :(

Avatar utilizator
Dan Dorobantu
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 20 Noi 2007, 03:37
Localitate: pe balta

Re: Belachan - Mussel si Belachan

Mesaj de Dan Dorobantu » 19 Aug 2013, 20:24

Eu am fost acu doua saptamani la o partida de 48 de ore pe o balta (nu vreau sa-i fac reclama ca nu merita administratorul :-& ) si am avut la mine doua tipuri de bile, de la Dudi cu aroma squid si boilesuri cu belachan + mussel&belachan Select Baits. Acu sa vedeti ce-am patit. Am nadit cu solubile de la Dudi si cateva tari ca nu am avut prea multe din astea iar la carlig am pus tot tari cu squid dar dipuite de vreo cateva zile, nimic cu belachan. Pana seara, adica 4-5 ore pauza. Peste noapte 4 buc. de 2-3kg, dimineata pe la 6 a mai intrat unul mai rasarit de aproape 5kg si pina pe la 12 inca 7 buc. dar tot mici. Tot timpul am mai dat cate 20-30 bile solubile cu cobra si intrasera deja intr-un ritm. Pe la pranz m-a toropit caldura si m-am intins la umbra dar mai inainte am zis sa renunt la squid si sa fac un pat de bile tari cu belachan ca poate se activeaza pana spre seara si intra ceva mai mare. Deci in urmatoarele vreo 18 ore am dat pe belachan. Fratilor, daca aruncam toate coropisnitele si ramele care le am in gunoiul de grajd din spatele casii nu intra atita somn. Acu sa nu credeti ca din ala de se numeste chiar somn, numa moace si somotei pana in 2kg dar nici un solz de crap. Stiam ca a intrat si somn acolo de la inundatii dar nici asa mult. Pe final am trecut pe momitoare cu benzar si plastice si asa am mai luat inca doi ciortani da m-am jurat ca nu mai iau bile de fite de la Select Baits asa ca nu stiu daca Iulian are dreptate ca nu se mai poate inventa ceva nou care sa mearga mai bine, cum nu stiu daca firma scoate bile anapoda sau numai de la belachan e efectul asta, va spun doar ce am patit eu punand boilies belachan de la Select Baits. O mai avut cineva intamplare din asta?

Avatar utilizator
ovidiuabalasei
Veteran
Veteran
Mesaje: 554
Membru din: 06 Mar 2010, 18:27

Re: Belachan - Mussel si Belachan

Mesaj de ovidiuabalasei » 21 Aug 2013, 19:27

salut

-am folosit bile de 20mm de belachan de la selectbaits fierte si dipuite cu un dip facut din belachan calup de la CCMOORE dat prin razatoare, dizolvat in CSL si la care am adaugat cateva picaturi de ulei de piper negru si am avut rezultate chiar pe o balta in care exista si somn

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Belachan - Mussel si Belachan

Mesaj de florentiniuga » 27 Aug 2013, 23:41

Poate ca faina de belachan e mai eficienta in boiliesuri fiind o proteina animala imputita, fermentata. Efectul este o atractie mai puternica pentru crapii mari care, in multe cazuri, in special cand se hranesc intens dupa reproducere sau pentru rezerva de iarna, devin carnivori, alergand cateodata pestisori mai mici. Deci se poate spune ca are o capacitate mai mare de selectie decat S&O dar... Dar efectul e resimtit si asupra somnului a carui hrana predilecta este formata din mortaciuni intrate in descompunere. Ba chiar in cazurile cand reuseste sa prinda o prada mai mare, o lasa sa intre in descompunere in cotloanele lui inainte de a o manca.
Se poate ca un asemenea exemplu de efect sa fie pe Tancabesti, care a produs anul acesta cele mai numeroase capturi de somn din ultimii ani, in special mare. Din cauza preferintei pescarilor pentru boiliesurile cu belachan in ultimul an, somnul s-a "activat" in detrimentul crapului mare. Schema logica e in felul urmator: in primele 10-20 ore dupa nadire pot intra crapii de dimensiuni "obisnuite", adica pana in 7-8kg. De la acest moment, normal ar fi sa inceapa selectia si sa apara si exemplarele mai mari dar asta coincide cu raspandirea suficienta a atractiei belachanului pentru a-si face aparitia somnul in zona. Odata intrat pe nada, nu numai ca ne putem lua adio de la crapii mari dar nici exemplarele mici nu ne vor mai vizita momeala decat intamplator, daca nu au simtit prezenta somnului.
E doar o teorie dar asta explica destul de bine ce se intampla cu Tancabestiul in acest an. Oricat de adevarate ar fi unele zvonuri, refuz sa cred ca s-au "tirat" atat de multi crapi mari din balta aia peste iarna. La sfarsitul sezonului trecut se prindea foarte bine iar de la deschiderea de anul asta somnul tine capul de afis iar crapii mari abia mai semneaza condica. S-a braconat la copca sau sta in picioare teoria belachanului?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Belachan - Mussel si Belachan

Mesaj de pharaoh » 28 Aug 2013, 00:07

Procentul ridicat de fainuri de peste alaturi de aroma de squid dintr-un boilies clasic squid nu ar putea avea acelasi efect? Ce sa mai zic de faptul ca unele boiliesuri au extracte de squid sau ficat in mix sau in partea lichida...
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Belachan - Mussel si Belachan

Mesaj de florentiniuga » 28 Aug 2013, 02:17

Facusem unele referiri la hrana preferata a somnului; preferata pentru ca digestia este ajutata de gradul de descompunere al hranei. Belachanul, spre deosebire de squid, ficat sau alte fainuri de peste, este obtinut prin fermentarea crevetelui, avand toate atuurile sa fie un atractant irezistibil pentru somn. Pe Tancabesti, pana acum se prindea cel mai bine la scoica imputita.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”