Atasare leadcore de inaintas

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Virus23jme
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 19 Aug 2013, 15:41

Atasare leadcore de inaintas

Mesaj de Virus23jme » 23 Aug 2013, 23:17

Cum atasez montura leadcore de inaintas ? La capatul inaintasului am bucla si la montura leadcore tot bucla.Ideea e ca vreau sa le leg si sa le dezleg dupa partida de pescuit fara a taia permanent din firul inaintas.Am inteles ca ar fi metoda bucla prin bucla dar bucla de la leadcore e destul de mica ca sa trec toata montura prin ea.Imi puteti oferi o solutie ?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Atasare leadcore de inaintas

Mesaj de pharaoh » 23 Aug 2013, 23:22

Montura se trece prin bucla de la inaintas.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Virus23jme
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 19 Aug 2013, 15:41

Re: Atasare leadcore de inaintas

Mesaj de Virus23jme » 23 Aug 2013, 23:31

pharaoh scrie:Montura se trece prin bucla de la inaintas.
Se trece, dar intr-un final nu trebuie sa se treaca si prin bucla leadcore-ului care e relativ mica ?
Stiu ca par batut in cap dar "deseneaza-mi" te rog.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Atasare leadcore de inaintas

Mesaj de pharaoh » 23 Aug 2013, 23:55

Faci bucla la inaintas mai mare. O iei si o treci prin bucla leadcore-ului. Trebuie sa fie suficient de mare incat sa treaca o bucla cu nodul aferent :). Apoi capatul dinspre forfac al monturii il treci prin bucla inaintasului si..strangi. Pe acelasi principiu poti sa atasezi un forfac care are bucla la o montura cu vartej simplu. Treci bucla forfacului prin ochetul vartejului si te intorci cu carligul prin bucla.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Virus23jme
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 19 Aug 2013, 15:41

Re: Atasare leadcore de inaintas

Mesaj de Virus23jme » 24 Aug 2013, 00:06

Corect.Acum imi iese.De fapt imi iesea si inainte asa cum ai spus tu la legat firul carligului prin ochetul vartejului.Nu stiu ce a fost in capul meu..M-am setat asa de tare pe cele doua bucle de imi trecea prin cap numai ca bucla leadcore-ului e mica.Eu simulam in minte numai trecerea buclei leadcore-lui prin bucla inaintasului si nu mai calculam si invers sa trec inaintasul prin leadcore.
Multumesc ca mi-ai luminat capul asta greoi... o fi din cauza ca e tarziu. :))))

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”