monturi de crap

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de florentiniuga » 06 Feb 2008, 16:31

Sau e "mort" si-i ajunge firul la capat. :wink:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: monturi de crap

Mesaj de mini_mic » 06 Feb 2008, 16:35

florentiniuga scrie:Sau e "mort" si-i ajunge firul la capat. :wink:
:lol: :lol: :lol: :lol: desi e foarte amuzant......recunosc ca mi s-a intamplat :D

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de CRYSTYAN » 06 Feb 2008, 20:03

doru scrie:Daca esti incepator chiar vrei sa sti monturi de concurs?Nu vezi ca e o boala la pescari cu retete super prinzatoare si care costa bani si timp de nu ai sa crezi .Super retetele la boiles cu super atactanti sunt bune doar la BALTILE POPULATE la pestii furajati , pe o apa salbatica nu faci mare lucru.

Intai cunoaste apa unde vrei sa pescuiesti,apoi intreaba pe ce ce cunosc locul si daca cineva i-ti da super sfaturi si super retete cauta alt sfatuitor.
MARE DREPTATE AI.

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: monturi de crap

Mesaj de gabi neamtu » 06 Feb 2008, 22:08

[quote="doru".Super retetele la boiles cu super atactanti sunt bune doar la BALTILE POPULATE la pestii furajati , pe o apa salbatica nu faci mare lucru.
te contrazic pe o balta care nu a vazut bile niciodata si nefurajata a raspuns de prima data la ele

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de george-alexandru » 07 Feb 2008, 00:52

folosirea monturilor care sa piarda plumbul este doar o mica abordare a monturilor pt protectia pestilor in caz de ruptura,dar nu este de ajuns din punctul meu de vedere.chiar daca crapul scapa de plumb,mai are doua hopuri de trecut si anume sa nu se incurce linia dupa vre/o buturuga si sa ramana sechestrat si a doua sa scape de carlig.
desi la noi inca nu este stipulat in nici un regulament de balta pe care se pescuieste C&R sau concurs acest risc al crapului sa nu poata scapa de carlig ar putea fi evitat cat de cat prin folosirea carligelor fara spin.
cand se va pescui intr/o zona cu agatatura indiferent de montura folosita,garantat crapul va ramane blocat .
anul trecut la o partida de/a mea in conditii de agatatura unde am pescuit plantat,folosind sistemul de plumb pierdut dar un carlig de care crapul cu greu putea scapa am reusit sa scot pe mal un crap de 12kg la ora 9 dimineata,crap care imi rupsese cu 6 ore ininte noaptea pe la 3 si ramasese cu 8 metri de inintas si 50 de metri de fir.deci noaptea mi/a rupt si a doua zi pe lumina stiind ca zona e plina de buturugi am plecat cu barca in zona unde plantasem si cu un par in capul caruia batusem un cui am cautat pe la fund firul pe care la/m si gasit in aceelasi loc in care seara plantasem.ma/m dus pe fir care era rasucit dupa vreo 8 obsacole in nici 10 metri,am ajuns la inintas si la o ultima buturuga unde crapul era priponit so acesta nu a fost un caz singular.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
sandupodaru
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2008, 11:22

Re: monturi de crap

Mesaj de sandupodaru » 07 Feb 2008, 11:19

teama de a scapa pestele face ca carligele fara spin sa nu fie folosite...
am folosit anul trecut la pescuit de placere,sansele de a scapa pestele sunt de 20-30 %,cele mai multe rateuri la mal
as fi nebun sa folosesc un astfel de carlig la concursuri
dar sansa care o dai pestelui,merita!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 07 Feb 2008, 13:23

Toata iarna am facut tot felul de monturi,care de care mai noi si mai interesante. Dar ma tot gandesc care sa fie balta pe care o sa le folosesc . Si binenteles ca nu o gasesc. Sunt din Mioveni Arges si in apropiere nici o balta buna de crap.Prieteni pescari de drum lung nu am ,deci va astept cu sugestii :roll:

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: monturi de crap

Mesaj de doru » 07 Feb 2008, 19:30

gabi neamtu scrie:[quote="doru".Super retetele la boiles cu super atactanti sunt bune doar la BALTILE POPULATE la pestii furajati , pe o apa salbatica nu faci mare lucru.
te contrazic pe o balta care nu a vazut bile niciodata si nefurajata a raspuns de prima data la ele
Sigur ai nimerit o zi ,din cele putine ,cand pestele trage si la plumbul de pe fir .Mai incearca si mai vorbim noi daca ai avut acelasi randament.

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: monturi de crap

Mesaj de Dan Andrei » 07 Feb 2008, 20:04

doru scrie:
gabi neamtu scrie:[quote="doru".Super retetele la boiles cu super atactanti sunt bune doar la BALTILE POPULATE la pestii furajati , pe o apa salbatica nu faci mare lucru.
te contrazic pe o balta care nu a vazut bile niciodata si nefurajata a raspuns de prima data la ele
Sigur ai nimerit o zi ,din cele putine ,cand pestele trage si la plumbul de pe fir .Mai incearca si mai vorbim noi daca ai avut acelasi randament.
In absolut orice balta crapul se prinde si la boilies, poate varia doar timpul de asteptare(cateva ore-24ore)dar te asigur ca atunci cand intra pestele pe vad recuperezi f. repede timpul pirdut in asteptarea lui. :D Trebuie sa intelegi ca boilisurile sunt in general o nada care se preteaza partidelor mai lungi de o zi si numai vorbesc despre importanta nadiri . :mrgreen:
Numai bine!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: monturi de crap

Mesaj de doru » 07 Feb 2008, 21:09

Am colegi care toata vara pe baltile de la Jimbolia nu au prins la boiles mai nimic in comparatie cu momelile vechi ,oricum daca trage crapul ,trage la ce are sub nas se spune.Culmea ,de foarte multe ori s-a prins la vermusi mai bine si de obicei la monturile pt. caras.Sunt locuri unde boilesul nu are mare influienta la crap,alte balti sunt bune la orice dai.
Sunt pareri si pareri ,dar esential este sa aflam cat mai multe ,chiar daca nu avem aceleasi preferinte.

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: monturi de crap

Mesaj de gabi neamtu » 07 Feb 2008, 23:21

Sigur ai nimerit o zi ,din cele putine ,cand pestele trage si la plumbul de pe fir .Mai incearca si mai vorbim noi daca ai avut acelasi randament.

la partidele anterioare am pescuit cu porumb si a intrat peste de 1kg si de 5 kg iar la o partida in prima noapte a intrat numai peste pana-n kil fara sa pescuiesc la bile pana atunci . a doua zi de dimineata am intrat cu barca si i-am facut un pat de bile si in prima noapte a intrat pestele pe nada ( intre 3 si 6 kg ) la porumb tot mici

Avatar utilizator
sandupodaru
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2008, 11:22

Re: monturi de crap

Mesaj de sandupodaru » 08 Feb 2008, 10:56

aici se pune problema si ce bile folositi,pana sa dau de bile adevarate am dat 2 ani de zile fara sa am un tac...
nu spun firma dar oricum magazinele de profil sunt pline cu asa ceva si sunt aproape cele mai ieftine pe piata,asa ca fiti atenti cu ce dati...,nu toate bilele sunt prinzatoare doar fiindca sunt 'bile'

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 08 Feb 2008, 13:08

Cornele,indiferent daca esti incepator sau avansat sa sti de la mine montura perfecta da rezultate numai acolo unde este si peste si nu uita un lucru nu sta langa profesionisti (te inbolnavesti sigur)

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: monturi de crap

Mesaj de vali003 » 08 Feb 2008, 16:16

eu pescuiesc pe st. lawrence in zona montrealului ,merge foarte bine la porumb ,merge bine si la bile ,iar cei mai mari pesti iam prins la tiger nuts , in general pestii mai mici vin la porumb , la bile am avut si mici dar si mari , nu am nadit niciodata cu bile , in majoritatea timpului nadim cu porumb fiert , este destul de curios ca pe o apa atit de mare ,fara a nadi cu boilies ,pestele se prezinta bine la bile ,bird food cu aroma de scopex , cele pe baza de peste sau carne merg foarte greu ,in concluzie , pe ape salbatice ,este greu sa ai o strategie dinainte stabilita , in general eu incerc cu mai multe momeli ,pe ce raspunde aia ii dau , fir intins .

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: monturi de crap

Mesaj de ceangau alexandru » 09 Feb 2008, 00:40

te salut .. ai propus o tema interesanta .. daca vrei monturi de competitie cauta revista AVENTURI LA PESCUIT unde poti sa gasii monturi cate vrei de la cei mai ...profesionisti , pentru un pescuit cat de cat eficient ...urmareste emisiunea INFOPESCAR de pe OTV ...dupa parerea mea cel mai important este anotimpul in
care vrei sa pescuiesti-temperatura apei ..ce vrei sa prinzi ..ciortanica ...crap...ten...
-dupa parerea mea ,montura pe fir de par este cel mai recomandat ....primavara devreme ,imediat dupa topirea ghetii poti sa faci o montura pe fir de par cu -korda clip -un fel de agrafa ,pe care poti sa pui chiar si zece viermusi -le poti servii la fund sau pop -ap....dupa multi ani de experienta ,in zona colinara -unde deobicei gheata se topeste dupa zece martie pestele care incepe sa manince este ciortanul populat in toamna , si numai la viermus..cu cat apa se incalzeste poti sa treci -tot pe fir de par ..la porumb dulce din conserva eventual un sandvis cu viermus sau pop ap cu mini pufi sau cu porumb expandat---incet ...incet...dupa o nadire prealabila poti sa treci la boiles, la inceput fructe-cream-alcol...dupa ce apa se incalzeste bine ...faina de peste ..scoica..pe baza de ulei....si neaparat -dupa parerea mea cu ROBIN RED -daca crapul maninca intens bila poare fii mai aproape de carlig ...daca face mofturi ..firul de par poate fii mai lung....daca vrei sa prinzi ten ....pe fir de par pop -ap ...porumb..naut..alune tigrate..seminte de ienupar..bile cu aroma de capsuni....snop de trifoi...si acum hai sa fim sinceri ..toate astea le stiai...doar asa ca sa mai treaca timpul ...noi din din covasna mai avem cel putin o luna pana ce putem sa ...incercam ...marea cu degetul...fir intins..!!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”