Aruncatul monturii...cu catapulta

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de AlexFI » 10 Sep 2013, 21:24

Salutari!
Tocmai mi-am achizitionat un set de lansete cu un TC de 2.75lbs (Daiwa Black Widow) si stateam si ma gandeam cam cate probleme o sa am cu aruncatul din mana (asta pana o sa imi achizitionez vaporas sa pot sa le plantez): In primul rand, greutatea maxima cu care as putea arunca ar fi din cate am inteles undeva la 71 de grame; in al doilea rand imi este si putin frica sa ma infig prea tare in ele ca sa nu cedeze varful sau mai stiu eu ce. De-aceea stateam si ma gandeam daca ar fi posibil sa arunc montura cu o a doua lanseta, cu putere mai mare de actiune. Pe aceasta lanseta secundara sa atasez o catapulta. Pe lanseta principala montura cu naditor in care sa pot sa "ascund" si acul cu momeala sau saculet solubil in care sa pun si montura impreuna cu pelete, boiliesuri, porumb etc. Pick-up-ul ridicat, montura pusa in catapulta si in aer cu ea. In teorie nu am gasit motiv pentru care nu ar merge, insa, stau si ma gandesc ce ar putea sa mearga prost la treaba asta. Evident, e o treaba pentru doua persoane, dar nu ma duc niciodata singur la pescuit deci nu e problema. Unul tine lanseta principala cu varful in sus si pick-up-ul deschis iar al doilea arunca montura cu lanseta secundara. Exista vreo sansa sa mearga? A mai incercat cineva o astfel de manevra? Cel mai rau mi-e frica de peruci care s-ar putea agata de inele. Sunt sanse ca acestea sa apara? Astept mai multe pareri.

Stima!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de osc1or » 10 Sep 2013, 22:05

hai c-am auzit-o si p-asta ;))
esti tare cu catapulta ta :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Ahab
senior
senior
Mesaje: 294
Membru din: 26 Apr 2013, 14:42

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de Ahab » 11 Sep 2013, 08:15

Salut,
Metoda este perfect viabila si se foloseste la pescuitul somnului (se numeste chiar metoda celor doua lansete...da-i un google search)
Doar ca trebe s-o upgradezi oleaca...
Sa fiti destepti si fara frica!
Io va salut...Matei Cosmin

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de AlexFI » 13 Sep 2013, 08:16

Intradevar semana putin cu metoda celor doua lansete folosite la somn doar ca aici nu folosesc niciun scripete pentru a trage montura ci o alta lanseta cu care arunca montura direct. Week-endul acesta este posibil sa o si testez doar ca nu pe lansetele de 2.75lbs ci pe una mai veche si mai ieftina (adica de care ma pot lipsi :)) ). Pe mine ma interesa mai mult ce se poate intampla rau la o astfel de manevra: daca sunt sanse sa se incurce firul si sa creeze peruci, daca lanseta principala trebuie tinuta intr-o anumita pozitie pentru a nu se rupe si alte chestii de genu. Oricum, daca apuc sa o testez revin cu pareri. Stima!

Avatar utilizator
Ahab
senior
senior
Mesaje: 294
Membru din: 26 Apr 2013, 14:42

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de Ahab » 13 Sep 2013, 09:47

Succesuri si grija mare la...recul. #-o
Daca supravietuiesti testului zi-ne si noua cum a fost. :D
Sa fiti destepti si fara frica!
Io va salut...Matei Cosmin

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de neverback » 25 Sep 2013, 23:25

poti sa incerci cu spombul pui montura cu plumb de 60g sau momitor incarcat ,restul nada ce vrei seminte bulgari bile etc.
si eu am cochetat cu ideea asta dupa ce am fost la o partida si am folosit ca spod un bat de la cormoran de 4 ,50 m care are un cw de pana la 200 sau 250g nu mai stiu exact ,o prajina groasa si la cotor si la varf foarte ieftina . nu mi-a venit sa cred cat poate zbura spombul la prima aruncare am crezut ca-l pierd .asa mi-a venit si mie ideea dar nu am pus-o in practica pentru ca nu am fost nevoit sa fac lanseuri asa lungi in urmatoarele partide dar ramane deschis subiectul pentru mine

Avatar utilizator
Ahab
senior
senior
Mesaje: 294
Membru din: 26 Apr 2013, 14:42

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de Ahab » 26 Sep 2013, 18:49

Ahab scrie:Succesuri si grija mare la...recul. #-o
Daca supravietuiesti testului zi-ne si noua cum a fost. :D
Cred ca a incercat schema de n-a mai raspuns! #-o
Sa fiti destepti si fara frica!
Io va salut...Matei Cosmin

Avatar utilizator
vik_2008
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 05 Dec 2012, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de vik_2008 » 30 Sep 2013, 18:15

Daa... daca a'ncercat , sigur n-o sa mai raspunda !

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de darthfather » 30 Sep 2013, 18:55

Hai ca sunteti rai ,a pus si omul o intrebare si voi...nu va raspunde ca inca este pe balta ,descurca la peruci !!!!


PS Fara suparare ,mai glumim si noi!!!

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de AlexFI » 03 Oct 2013, 09:40

Nicio suparare :)) insa din pacate n-am apucat inca sa ajung pe balta (timp, vreme, bani etc) insa pana la finalul sezonului tot voi ajunge cel putin o data si tot o sa incerc metoda asta de aruncare. Voi reveni desigur cu rezultatul fie el o peruca fie 10-20 de metri sau mai mult in plus la aruncare :P. Fire intinse tuturor cat inca se mai poate!

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de darthfather » 03 Oct 2013, 21:16

Acum serios vorbind,am mai vazut asa ceva la pescuitul somnului.Dar totusi implica fire groase,lansete de forta,monturi speciale si nu mai sunt sigur,si o bucata de lemn de vreo un metru,dar s-ar putea sa ma insel.Pe de alta parte,am avut si eu lansete de tc 2,75lb,am folosit intr-adevar fire subtiri,monturi fine,dar sa stii ca am pus si plumbi mai grei si nu au cedat.La aruncare e un schepsis.(nu lansa ca si cu biciul)

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: Aruncatul monturii...cu catapulta

Mesaj de AlexFI » 15 Oct 2013, 10:16

Buuun. Fost, testat, placut dar dovedit a fi redundant :)). Metoda merge fara nicio problema, atata lucru e clar. Insaaa, este necesara si o a doua persoana care sa ajute si sa nu uitam de muuuuuuulta atentie. Cred ca se poate si de unu singur, dar e mai complicat. De ce redundant insa? Aparent distanta intre aruncari (prima cu catapulta si o a doua lanseta si a doua aruncare doar cu lanseta de 2.75lbs) este una destul de nesemnificativa cel putin pentru baltile pe care pescuiesc eu. Cu o lanseta de 3.5lb arunc in jur de 100m +/-. Cu cea de 2.75lb arunc in jurul a 75-80 de metri. Metoda insa este una cat se poate de viabila si pentru cei ce vor acei metri in plus insa nu dispun de navomodel reprezinta o alternativa chiar ok. Cred insa ca daca mai imi rafinez putin tehnica pot sa arunc si mai departe de 70-80 de metri, dar e destul de greu si mi-e frica sa ma infig in lanseta. Sper sa fie de ajutor acest "experiment". Fire intinse tuturor!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”