Lansete 3.60. Care din ele?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bogdanmat
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 06 Ian 2010, 13:01

Lansete 3.60. Care din ele?

Mesaj de bogdanmat » 04 Oct 2013, 21:15

Va salut pescari! Am nevoie de seturi de cate doua lansete de 3.60 pt situatii diferite de pescuit .
1- lansete puternice pt distanta 100-120m, momitoare mari,saculeti grei etc . Aici ar fi Mtx sau.......?
2- lansete de 3lb progresive sau semirapide pt 100-120m plumb, saculeti mici. Ar fi Fox, Daiwa mission x, Windcast, Longbow, Shimano Catana bx, Beastmaster bx sau.......?

3.60 pt ca ma impac mai bine cu aceasta lungime. Am avut de 3.90 pana acum Maver, Sert, Shimano, Hakuyo.
Bugetul este de maxim 450 lei/bucata. Lansetele le voi lua noi.
Despre lansetele de la pct 2 nu stiu nimic si sunt foarte confuz in legatura cu actiunea acestora. Site-urile nu m-au lamurit de loc. Nu am gasit decat informatii sumare.
Va multumesc!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Lansete 3.60. Care din ele?

Mesaj de Driscu Radu » 05 Oct 2013, 22:02

Uite o parere strict personala bazata pe experianta persoanala si dupa ce am ajuns la setul cu numarul trei de lansete.Primul set a fost de 3,6/3lbs(vortex lineea effe) foarte placute in drill si pescuit in apropierea malului, obosirea pestelui daca era apa libera aruncat maxim 70-90 m cu ele e adevarat din 3 bucati, nu ma ajutat la pescuitul de distanta sau plantat(erau prea moi), exclus pescuitul in agatatura.Al doilea set a fost de 3,6/3,5 lbs kkarp dreamer.Aruncam suficient de departe chiar si cu arcuri naditoare, dar nu mi-a placut cum pescuiam cu ele in apropierea malului, si cand pestele era foarte aproape de mal am avut ceva pesti scapati datorita rigiditati, in schimb puteam intoarce pestele daca era cazul din drumul spre agatatura.Acum am tot un set de 3,6 dar de 3,25 lbs care mi se pare ca face fata majoritati situatilor de pescuit ( pare compromisul ideal si pentru moment imi acopera toate necesitatile).

Avatar utilizator
bogdanmat
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 06 Ian 2010, 13:01

Re: Lansete 3.60. Care din ele?

Mesaj de bogdanmat » 05 Oct 2013, 22:59

Multumesc de parere. Eu pescuiesc 90% din timp la stationar rubeziana,match,feeder. Pt pescuit pana in 70m folosesc feedere. Cateodata parca simt nevoia unor bete de crap pt un pescuit ceva mai departe 100m. Din aceasta cauza doresc un set de 2 lansete puternice 3.5 lb dar si un set de 2 ceva mai usoare pt un pescuit mai de finete 3lb.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete 3.60. Care din ele?

Mesaj de mirceasd » 10 Feb 2014, 15:45

Daca nu ai bani de lansete puternice in aruncare dar si placute in drill ia-ti 2 seturi de lansete , un set pentru aruncari la distanta si nu-ti face probleme ca scapi pestele in mal ca sunt prea dure , n-ai sa-l scapi daca sti sa umbli cu frana mulinetei ( eu o las de obicei mai slaba si o tin si cu degetul ai incat daca banditul are chef de o fuga in mal pleaca bine mersi ).
Daca insa ai chef de placere deosebita , drill meserias in mal ia-ti unele mai apropiate de stationar.
Dar vorba ta , folosesti feedere-ele pentru distante mai mici si lansete puternice pentru distante mari , nu uita insa frana de la mulineta s-o tii lejera si sa tii contra cu destu' :-)
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Lansete 3.60. Care din ele?

Mesaj de mikif » 11 Feb 2014, 09:37

bogdanmat scrie:Va salut pescari! Am nevoie de seturi de cate doua lansete de 3.60 pt situatii diferite de pescuit .
1- lansete puternice pt distanta 100-120m, momitoare mari,saculeti grei etc . Aici ar fi Mtx sau.......?
2- lansete de 3lb progresive sau semirapide pt 100-120m plumb, saculeti mici. Ar fi Fox, Daiwa mission x, Windcast, Longbow, Shimano Catana bx, Beastmaster bx sau.......?

3.60 pt ca ma impac mai bine cu aceasta lungime. Am avut de 3.90 pana acum Maver, Sert, Shimano, Hakuyo.
Bugetul este de maxim 450 lei/bucata. Lansetele le voi lua noi.
Despre lansetele de la pct 2 nu stiu nimic si sunt foarte confuz in legatura cu actiunea acestora. Site-urile nu m-au lamurit de loc. Nu am gasit decat informatii sumare.
Va multumesc!
Salut

Iti recomand Shimano Beastmaster 3,6 si 3,25lbs. Sunt lansete care le detin alaturi de surorile mai mari 3,9 si 3,5lbs.
Ambele modele de Beastmaster duc foarte bine momitoare sau saculeti solubili, un plus pentru modelul de 3,6m, sunt mai usoare, mai placute.
crap.ro

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”