Pentru domnul Florentin Iuga.

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
olimp
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 09 Dec 2008, 22:47

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de olimp » 19 Ian 2009, 20:43

eu doresc sa sa fac o balta de pescuit pe o suprafata de 1,5 he in vestul tarii pe un teren unde i-mi creste numai stufaris.am vazut in ungaria belti la mako,la batanya,la mezohedyes sau mai bine zis aproape in toate localitatile de frontiera.au un regulament foarte atractiv din punctul meu de vedere,adica 2500 ft pe zi si duci acasa daca vrei 2 pesti pina in 4 kg.ce depaseste aceasta greutate poti sa ii platesti aprox.cu 6 lei kg dar in forinti.de obicei prinzi cantitatea permisa.cam asa ceva doresc sa fac si eu si nu prea stiu cit m-ar costa si ma tem ca birocratia si umblatura dupa aprobari i-mi taie avintul de la inceput(traim in rominia). >:D<

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de krammar » 20 Ian 2009, 23:37

olimp scrie:eu doresc sa sa fac o balta de pescuit pe o suprafata de 1,5 he in vestul tarii pe un teren unde i-mi creste numai stufaris.am vazut in ungaria belti la mako,la batanya,la mezohedyes sau mai bine zis aproape in toate localitatile de frontiera.au un regulament foarte atractiv din punctul meu de vedere,adica 2500 ft pe zi si duci acasa daca vrei 2 pesti pina in 4 kg.ce depaseste aceasta greutate poti sa ii platesti aprox.cu 6 lei kg dar in forinti.de obicei prinzi cantitatea permisa.cam asa ceva doresc sa fac si eu si nu prea stiu cit m-ar costa si ma tem ca birocratia si umblatura dupa aprobari i-mi taie avintul de la inceput(traim in rominia). >:D<
Olimp! fi atent aici:
"Iepurasul vrea sa faca niste clatite da' nu are tigaie. Cum sa faca?! cum sa faca?! Se gandeste sa mearga la vecina lui vulpea sa-i ceara o tigaie imprumut. Iese din casa, da' pe drum incepe si se gandeste: - Da' daca no sa vrea sa-mi dea? - Sau ma intreaba la ce-mi trebe si-mi cere jumatate din clatitele facute. - Da daca-mi cere chirie pe tigaie? si tot asa iepurasul isi face tot felul de probleme pana ajunge la vecina lui vulpea. Cand ajunge, bate la usa, vulpea-i deschide si iepurasul zice:
- Stii ce vulpeo!!?? ma pis pe tigaia ta!! Se intoarce si pleaca nervos acasa."

Ei, asa si tu. Lasa toate gandurile astea. Ai terenul? ai bani de investit? dai bataie frate nu tot sta pe ganduri ca-ti sta norocu'.


SUCCES

P.S. S-apoi numa sa vina Rica la pescuit pe lacu tau . :)) =))

Avatar utilizator
roby_rpr
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 08 Iul 2008, 21:09

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de roby_rpr » 20 Ian 2009, 23:43

vali003 scrie:
Rica pescaru scrie:nu misepare corect sa mergi la pescuit si sa iei zeci de kilograme dar trofeu normal ar fi sa il reti sau domnul administrator de balta sa imi dea peste de kti bani imi cere pentru o partida de pescuit
Este alegerea ta , sa te duci ori nu, pe acest fel de balti , eu cind vreau sa ma relaxez , merg la pescuit , daca vreau sa maninc peste ma duc si il cumpar .
bravo domnule vali,cu asemenea pescari nu se va schimba nimic in tara noastra (bagam tot la plasa si acasa) conceptile pescarilor trebuie schimbate zic eu,poi ma gandesc eu ca daca are bani sa plateasca un bon de zi sau tacsa dupa caz atunci nu are bani sa asi ia un peste din supermarket? pacat de asemenia pescari,,,(BINE ZIS DOMNULE VALI) =D>

Avatar utilizator
roby_rpr
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 08 Iul 2008, 21:09

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de roby_rpr » 20 Ian 2009, 23:48

florentiniuga scrie:
Rica pescaru scrie:nu misepare corect sa mergi la pescuit si sa iei zeci de kilograme dar trofeu normal ar fi sa il reti sau domnul administrator de balta sa imi dea peste de kti bani imi cere pentru o partida de pescuit
Nu esti singurul care gandeste asa. Aceeasi problema o am si cu soacra-mea. :D
=)) =)) foarte tare domu iuga imi place de voi ar trebui dupa pareria mea sa deschideti subiectul in-tro emisiune cu tema aceasta "pescari" sa incercati cumva sa mai schimbati mentalitatea pescarilor mai tineri sa nu o ia pe urmele batranilor,care de hamniseala li se stricau pe balcoane pestele vara numai sa nu al arunce in apa.cu respect =D> =D>

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de florentiniuga » 21 Ian 2009, 00:11

@roby-rpr
Un pic de decenta te rog la adresa celor cu parul alb ! :">
Braconajul nu are limita de varsta, ba chiar as putea sa zic ca e tocmai invers 1 Nu am prea vazut batrani cu plasele, bagati pana la gat in apa.

P.S. Poate si din partea ta un pic de atentie la gramatica. Cum ii inveti pe tineri sa scrie ?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 16:38

DOMNULE RICA ,cu scuzele de rigoare va scriu ,dar nu credeti ca tocmai trofeul trebuie sa traiasca ca sa poata perpetua specia si sa bucure si alti pescari de capturarea sa .In vremurile bune la TANCABESTI daca prindeai un peste peste 5 kg primeai un bon gratis.

Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de florin7 » 25 Feb 2009, 22:00

Domnule Florentin Iuga, va apreciez foarte mult pentru ceea ce faceti pentru pescuit si pentru natura, eu cel putin nu pot sa despart aceste doua notiuni.Acestea fiind spuse va rog sa acordati mai mult spatiu in emisiunile dumneavoastra cu privire la pescuitul pe Dunare.Emisiunile facute in Delta au fost superbe.De asemenea as fi foarte curios cati pescari din aceia pe care i prezentati ca prind tone de peste la concursuri si se pricep la toate chimicalele ar fii in stare sa prinda peste pe Dunare.
Eu va recomand cu cea mai mare placere Bratul Borcea,partea dinspre Giurgeni; Dunarea Veche,de la Giurgeni la Braila; Bratele Valciu,Orbu, Cremenea si Manusoia in zona Insula Mare a Brailei.Sunt sigur ca o sa va placa aceste locuri mirifice, incluzand si rezervatia naturala Insula Mica a Brailei,si o sa va strneasca cele mai nebanuite instincte de pescar.
Va rog sa mi scuzati ironiile cu privire la pescarii de crescatorii dar de un lucru sunt sigur, atmosfera si peisajul Dunarii nu poate fi comparat cu nici o balta.
Si va mai rog sa mi spune ti sincer daca crede ti ca se va termina vre o data problema braconajului cu curent, in special pe Dunare?

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pentru domnul Florenti Iuga

Mesaj de profenster carp » 25 Feb 2009, 23:28

Cred ca nu pescuiti de mult timp domnule RICA sau poate gresesc? nu stiti cum era acum 9-10 ani cand fiind copil totusi ma bucuram de un pestuc acum ???Va dau dreptate ca nu sunt multi care isi permit sa scoata din buzunar 100-300 lei pe o partida de pescuit,dar nici sa dau 150 lei si sa nu prind nimic pt. ca alti pescari au avut noroc de zile mai bune sa prinda si 20-30 kg de peste cu doar 50 lei taxa.Romanul nu se satura,se supara cand nu prinde ,dar si cand prinde... "repede la sac si in masina"cu ce mai completeaza paznicii...dupa 1 an nu mai gasesti nimic.Daca mergi la o partida de pesci,mergi sa te odihnesti sau sa te simti bine nu.Spuneai ca ti secret acea balta cu toate ca nu e corect [-x dar vrei sa sti de ce o ti secret pt. ca daca vin 20 de pescari care nu se mai satura din a prinde pai intr-un an nu mai e secreta nu!! Pe viitor acei administratori care au tinut la copii lor (pesti) vor fi aplaudati si le vom multumi dar.. exista un dar:sa mai reduca un pic din taxa cat cred ei de cuviinta pt. omul mai simplu cu venituri modeste.Eu sunt printre cei cu venituri modeste dar prefer sa merg ex. de 2 ori pe moara vlasiei, decat de 4-5 ori pe alta balta si sa nu prind nimic.E cam asta e!?
Ultima oară modificat 25 Feb 2009, 23:46 de către profenster carp, modificat de 2 ori în total.
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de profenster carp » 25 Feb 2009, 23:41

D-le Rica haide ne spuneti si noua unde e locul ala secret al dumnevoastra? :D
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de florentiniuga » 26 Feb 2009, 02:17

@Florin7
Abia astept sa vina sezonul. Sa-mi aduci aminte atunci cand incepe sa traga bine si poate mergem impreuna ca eu nu cunosc zona.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de florin7 » 26 Feb 2009, 21:24

florentiniuga scrie:@Florin7
Abia astept sa vina sezonul. Sa-mi aduci aminte atunci cand incepe sa traga bine si poate mergem impreuna ca eu nu cunosc zona.
Cu cea mai mare plcere, onoarea este de partea mea.

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de Alexandru » 08 Mar 2009, 09:45

Cam pe cind se preconizeaza sa putem a revedem emisiunile din ianuarie incoace, sub forma de DV sau alt format? 8->

Avatar utilizator
pronciac ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 25 Oct 2008, 12:35
Localitate: botosani

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de pronciac ciprian » 13 Mar 2009, 22:06

domnule florentin care este emisiunea in care prezentati cum se confectioneaza catapulta pt bulgari? :-??
multumesc shi fire intinse!

Avatar utilizator
RazvanR
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 08 Oct 2008, 14:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de RazvanR » 13 Mar 2009, 23:21

Este emisiunea din data de 2007.05.26 .

Avatar utilizator
pronciac ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 25 Oct 2008, 12:35
Localitate: botosani

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de pronciac ciprian » 14 Mar 2009, 10:38

RazvanR scrie:Este emisiunea din data de 2007.05.26 .
multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”