Mulinete Spinning

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Mulinete Spinning

Mesaj de Neamtul » 07 Mar 2009, 14:26

Salut,vreau pareri despre urmatoarele mulinete:
1.Cormoran Chronos
2.Daiwa Shinobi Plus
3.Daiwa GS8
4.Daiwa Exceller Plus
5.Shimano Seido
6.Shimano Stradic
Intra in discutie toate variantele(frana fata & frana spate)si toate marimile.
Vreau sa aflu de cat sunt capabile aceste mulinete,ce defecte apar,cum se comporta angrenajele,etc.
Stiu ca modelele enumerate mai sus nu fac parte din aceiasi categorie de pret dar mie imi plac si asta e important,deci va rog sa nu judecati dupa pret.Incercati sa fiti obiectivi.Vreau sa va argumentati parerile.Nu ma intereseaza raspunsuri de genu':"Aia-i proasta ca-i ieftina"sau"Aia-i proasta ca-i produsa de firma XY",intelegeti?
Astept pareri de la cei care au modelele cat si de la cei care le-au avut,vazut sau intentioneaza sa cumpare unul dintre modelele enumerate.
Sunt convins ca acest subiect se va dezvolta foarte repede si paginile se vor umple foarte repede. :D
Sa inceapa razboiul mulinetelor!!! >:)

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de Neamtul » 07 Mar 2009, 15:48

Oobs,am gresit.Rog un moderator sa mute subiectul la rubrica "mulinete". :)
N-am fost atent,ma scuzati. o:-)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de stefanflorin » 08 Mar 2009, 01:38

Eu am Daiwa Exceler E 2500 si 4000E si ruleaza fin, nu pot sa zic ca au defecte, puternice, fara jocuri, pt mine nu cred ca exista mai bune in pret. Multi o sa zica Stradic blabla, daca e Japan da, daca nu, mergi pe altceva de banii aia (la englezi am vazut stradic 4000 cu aprox 80 de lire in timp ce stradic 4000 japan se vinde cu peste 140-150), de altfel shimano dupa parerea mea si nunumai face scule bune insa ce se vinde in europa nu sunt atat de bune pe cat se spune si preturile sunt exagerate, de altfel e valabil pt toate firmele. Uita-te si la Okuma, au modele bune, si nu au adversar la raport calitate pret (parerea mea). Eu din lista ta as alege Daiwa.
PS: arunca un ochi la Grauvell, Tica sau Ryobi, ai sa ramai surprins cum sunt modele care dau clasa.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de Driscu Radu » 08 Mar 2009, 08:32

Salut un amic are Stradic 2500 si se impaca foarte bine e adevarat pe bat tot shimano de 2,4m.Daca vrei ceva pana in 3 mil.( nu vreau sa fac reclama sau altceva , eu mi-am luat un Dam Finessa si sunt foarte multumit de ea).Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de Neamtul » 08 Mar 2009, 12:35

Asa,asa :) ,continuati va rog.

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de joga petre » 08 Mar 2009, 21:12

alege si tu intre shimano stradic(dar s-au cam scumpit) si daiwa exceller plus(e cam 440 ron)....parerea mea ca sunt excelente cal-pret pt clasa lor

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de Neamtul » 09 Mar 2009, 00:29

joga petre scrie:alege si tu intre shimano stradic(dar s-au cam scumpit) si daiwa exceller plus(e cam 440 ron)....parerea mea ca sunt excelente cal-pret pt clasa lor
Te cred ca sunt bune amandoua.Problema este ca vreau ca acest subiect sa fie unul pe termen lung,adica astept multe pareri,despre TOATE mulinetele in discutie ca s-ar putea sa cumpar prin vara sau la inceput de toamna mai multe mulinete de spinning(scumpe+mai ieftine).->ai observat ca sunt pasionat de echipament,nu? :D
M-am uitat azi la mulineta Shimano Stradic 2500 FH si ma bucur ca au mai renuntat la manivela aia dubla ca ala ar fi fost un motiv sa nu o cumpar. [-( Singurul inconvenient la FH este pretul de 600lei,cam exagerat. :-t
Mai astept si alte pareri.Chiar nimeni nu foloseste aceste modele? :-??

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de joga petre » 10 Mar 2009, 02:33

eu chiar pe aia cu manivela dubla o am si parca nu as mai renunta la ea....ii confera stabilitate in timpul mulinatului(e sg mulineta care nu are acel joc st-dr cand invarti la manivela :D ),deci dc e sa optezi pt ea caut-o pe asta cu maniv dubla.....mai e si alba :D

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de dani » 11 Mar 2009, 18:32

Salut!!!

Am un Shimano Stradic 2500 pe care l-am cumparat in 2004 si pe care l-am folosit intensiv atat la rapitor cat si la match...cu diverse fire...atat textile cat si mono...
Sunt foarte multumit de el!!!

Fir intins!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de Neamtul » 26 Mar 2009, 01:06

Se pare ca nu prea pescuiti la artificiale. :-?? :-/ :-w ~x(

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de Neamtul » 12 Apr 2009, 12:25

Intre Spro Red Arc si Daiwa Exceller Plus,voi ce ati alege?Vreau sa aud si parerile voastre deoarece vreau sa cumpar una dintre ele in max. 2 saptamani. :)
Lanseta va fi Powermesh 2,40/2,70 10-35 gr. sau Daiwa Tornado X 2,70 15-35 gr.Care e alegerea mai buna.Lanseta va fi folosita la pescuitul cu rotative majoritatea timpului,deci ce sa aleg dintre cele enumerate de mine? :-??
Mai aveti si alte idei(mai bune)in aceasta categorie de pret?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Mulinete Spinning

Mesaj de stefanflorin » 14 Apr 2009, 00:27

Despre spro am auzit ca ar fi f buna si puternica, insa fiind model mai nou e greu de zis cat de durabila este. Daca ai posibilitatea, ia batul la magazinul de unde le cumperi si pune ambele mulinete pe el. Vezi care il echilibreaza mai bine si care iti pica mai bine in mana si pe aia ia-o. Altfel, e greu de zis ce sa alegi. Spro oricum e mai degraba mulineta de feeder sau sheffield decat de spin. Excelerul e conceputa pt spin. Cel putin asa "zice baietii" :D
Bafta la alegere!
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”