NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de marius6251 » 18 Iun 2011, 12:08

citi cm recupereaza pe tura?
marius andrei

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Neamtul » 18 Iun 2011, 14:23

cosmin81ro scrie:
Neamtul scrie:Nu cred ca Hakuyo e mai solida sau mai buna decat Axeon V2.Nici macar in vise...
Nu am tinut in mana Hakuyo dar stiu Axeon si Axeon V2(care sunt la fel de bine construite)si e greu sa faci ceva mai bun in banii astia.
Ca sa ajunga un constructor la renumele si calitatea firmei Okuma trebuie sa mai treaca multi ani,ma refer la testul timpului.
Sincer sa fiu,firma Hakuyo nu-mi inspira incredere,nu-mi spune nimic.
...si o parere sincera->nu cred ca Hakuyo are un raport calitate/pret/performanta mai bun decat alti producatori.
E un val,e la moda sa ai Hakuyo,asa cum era la moda in urma cu ceva timp sa ai Senzor Magic.(da si eu am muscat-o)
Sunt curios cata lume si-ar vinde Okumele,Serturile sau Mitchellurile ca sa-si cumpare o mulineta Hakuyo.

Gata,ma opresc aici si promit sa nu ma mai iau de firma Hakuyo. :))
Nu e vorba ca te iei de firma HAKUYO...dar iti dau un exemplu concret..OKUMELE V2 sunt chiar 202 RON iar HAKUYO 200...concluzia trageo tu.
si in plus de asta iti pot spune ca V2-ul m-am jucat ieri cu el...am desfacut chiar 2 noi noute din ambalaj pentru ca mi s-a parut ca lucreaza foarte greu fara fir pe ele...4+1 rulmenti...pe cand HAKUYO TD 6000 9+1 rulmenti si lucreaza la fel de bine si incarcata cu fir pe tambur si fara fir...
De curiozitate du-te intr-un magazin si ia un V2 si dai la manivela vezi cum merge...ca sa fiu sincer merge mai prost de 10 ori decat AXEON 65 sau 60 primele...

eu iti spun din punctul meu de vedere HAKUYO TD 6000 este peste V2...la ce vrei tu...calitate/pret/performanta. Testeaza atat V2 cat si HAKUYO....si vorbim apoi.
Ce sa zic.Acum tu ti-ai luat ce ti-a placut.Sper sa te tine cat mai mult.Sert fac lucruri bune la bani putini,la fel si Mitchell.Eu niciodata nu as putea alege Hakuyo daca mai pot lua in banii astia Okuma,Mitchell sau Sert.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Iun 2011, 22:40

Neamtul scrie:.Eu niciodata nu as putea alege Hakuyo daca mai pot lua in banii astia Okuma,Mitchell sau Sert.
In urma cu zece ani se spunea acelasi lucru despre Okuma ...ca nu se compara cu Mitchell sau Sert.
Totusi cei care au "riscat" in a alege un mecanism simplu si robust in defavoarea unui "nume" au avut de castigat.
Acum parerea multora a ramas ca a celor de acum 10 ani : Okuma nu se compara cu Mitchell sau Sert , numai ca Okuma a trecut in partea cealalta a balantei. ;)

Despre Hakuyo la capitolul lansete problema este rezolvata. Nu iau in calcu MTX14 , dar si cu un MTX8 pot sa ma iau la intrecere cu orice lanseta "de firma" de doua ori mai scumpa. Aici de ce se poate ?

Mulineta Hakuyo TD6000 nu vreau sa o compar din respect cu mulinetele de la Okuma. Acestea au fost pentru mine alegerea pe care am facut-o mai multi ani la rand. Totodata au fost sursa mea de inspiratie in a concepe noul model de mulineta de la Hakuyo. ( ... si inca nu aparuse V2-ul ;) )

Totusi spun ca niciodata nu am sa aduc pe piata si nici nu am sa recomand un produs de care nu sunt absolut sigur ca intrece modelele similare la raportul calitate pret.

Prin discutii de acest fel am trecut de multe ori . Sunt obisnuit :D . Intotdeauna timpul mi-a dat castig de cauza.
Vorbim peste 10 ani . :D

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de marian_popescu » 20 Iun 2011, 07:14

mitchell sau sert....singura mulineta bunicica de la astia e mitchell avorunner, dar nu poti spune ca in bani putini. inainte faceau scule, acum au ramas in urma. stiu ce inseamna un mitchell original (nautil spre exemplu) si nu se compara cu panaramele din zilele noastre
hakuyo nu am folosit niciodata, dar nici nu mi-as lua. personal, e vorba nu numai de incredere, ci si de gust (nu prea imi place designul si numele e o totala antireclama). betele inteleg ca sunt foarte bune, dar cel putin primul model de mulinete lasa de dorit. banuiesc ca daca erau la fel de bune ca okuma, le folosea si dl Mitranescu. vom vedea
cat timp okuma se mentine, nici nu am de gand sa trec pe altceva din gama asta de pret. am avut dyna drag, oryx, powerliner, iar acum axeon. no problem
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de marius6251 » 20 Iun 2011, 10:03

Dan Mitranescu scrie:...............
Vorbim peste 10 ani . :D
:O :O :O
sper ca imi spune-ti mai repede de atit citi cm de fir sunt recuperati la o tura de manivela ;)
marius andrei

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de gor965 » 20 Iun 2011, 10:19

marius6251 scrie:citi cm recupereaza pe tura?
cam 93-95 cm (cu tamburul full) ...banuiesc...are acelasi raport de recuperare ca si Powerliner si aceiasi dimensiune la tambur ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de elephunk » 20 Iun 2011, 13:23

exista vreo sansa ca in viitorul apropiat sa apara si varianta cu tambur supradimensionat, de 80? :-/
(banuiesc ca s-ar numi td8000 :-? )
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de miyagi » 25 Oct 2011, 18:35

Neamtul scrie:Nu cred ca Hakuyo e mai solida sau mai buna decat Axeon V2.Nici macar in vise...
Nu am tinut in mana Hakuyo dar stiu Axeon si Axeon V2(care sunt la fel de bine construite)si e greu sa faci ceva mai bun in banii astia.
Ca sa ajunga un constructor la renumele si calitatea firmei Okuma trebuie sa mai treaca multi ani,ma refer la testul timpului.
Sincer sa fiu,firma Hakuyo nu-mi inspira incredere,nu-mi spune nimic.
...si o parere sincera->nu cred ca Hakuyo are un raport calitate/pret/performanta mai bun decat alti producatori.
E un val,e la moda sa ai Hakuyo,asa cum era la moda in urma cu ceva timp sa ai Senzor Magic.(da si eu am muscat-o)
Sunt curios cata lume si-ar vinde Okumele,Serturile sau Mitchellurile ca sa-si cumpare o mulineta Hakuyo.

Gata,ma opresc aici si promit sa nu ma mai iau de firma Hakuyo. :))
Verisoru` mai devreme ziceai ca suntem cativa neintregi la cap ca dam fmj-uri ca sa ne luam MTX-uri. Io sunt si neintreg si neterminat si-ti fac o alta oferta. Da-mi mulineta / mulineta si te faci cu 2 AVORUNNERE in locul a doua Hakuyo. Mulinetele sunt pescuite doar odata la o partida de 48 de ore.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Neamtul » 25 Oct 2011, 19:05

Problema e ca nu am mulinete Hakuyo ca le-as marita una doua. >:)
Daca vrei sa scapi de Avorunnere si vrei sa faci o donatie... :D

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de miyagi » 25 Oct 2011, 19:15

Neamtul scrie:Problema e ca nu am mulinete Hakuyo ca le-as marita una doua. >:)
Daca vrei sa scapi de Avorunnere si vrei sa faci o donatie... :D
Ejti glumet ca-ntotdeauna :P . Cumpara doo si ia-le p-astea :D .
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de miyagi » 25 Oct 2011, 19:18

:)
Nu este "un stres" niciodata ... numai ca ajung mai rar in fata calculatorului in aceasta perioada.

Am luat legatura cu Dong imediat ce am vazut intrebarea si mi-a spus ca mai gasim cateva lansete Pro Royale.
Pretul este 310 lei / buc.[/quote]
Dane nici eu n-am mai intrat demult p-aici si acum am recitit topicul. Se poate sa mai aiba Dong Pro Royalele?
Ultima oară modificat 25 Oct 2011, 20:36 de către miyagi, modificat 1 dată în total.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de miyagi » 25 Oct 2011, 20:35

Si ca sa va spun si cam ce inseamna Pro Royale-le pentru mine! La Romanian Carp Awards daca nu erau ele echipa noastra scotea la Century-uri numai ciortani. Cica sa simta drilul :)) . Cum s-au lasat pe Pro Royale, cum s-a schimbat si greutatea crapului :) . Cine e pescar stie ca crapul mare nu se amesteca cu ciortanul.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Allen Besnovich » 18 Noi 2013, 01:53

gor965 scrie:Poze la rezolutie mai mare, facute azi pe balta (cu mentiunea ca diametrul firului este de 0.40, iar BBRLC-ul care apare in ultimele poze, costa de 4 ori mai mult


100_2564.JPG


Știți cumva ce fir este pe tamburii mulinetelor ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de marian_popescu » 24 Noi 2013, 00:58

Dan Mitranescu scrie:
Neamtul scrie:.Eu niciodata nu as putea alege Hakuyo daca mai pot lua in banii astia Okuma,Mitchell sau Sert.
In urma cu zece ani se spunea acelasi lucru despre Okuma ...ca nu se compara cu Mitchell sau Sert.
Totusi cei care au "riscat" in a alege un mecanism simplu si robust in defavoarea unui "nume" au avut de castigat.
Acum parerea multora a ramas ca a celor de acum 10 ani : Okuma nu se compara cu Mitchell sau Sert , numai ca Okuma a trecut in partea cealalta a balantei. ;)

mitchell si sert au picat pe barba lor, pentru ca in momentul in care au ales sa lase stacheta la calitate (cel putin mitchell si cormoran produceau in koreea), a ramas okuma (care producea in taiwan). okuma a avut intotdeauna mulinete ok in clasa lor de pret. modele vechi inca sunt folosite cu succes (legend, tamoka, force baitfeeder, avenger, dyna drag, ce sa mai spunem de superbele inspira sau, de ce nu, longevivul longbow)

pe cand hakuyo a cam inceput cu stangul la capitolul mulinete. nu vorbesc de td, care pana acum se tine bine
nu e o preconceptie, ci doar prin prisma istorie okuma si hakuyo (la capitolul mulinete) as alege de departe okuma. si ma refer la axeon v2 si td. pentru ca restul modelelor hakuyo nici nu incap in discutie
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”