Recomandare echipament crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 06 Noi 2013, 16:18

Va salut,

Ma numesc Bogdan, sunt din Bucuresti si recent am fost "virusat" cu patima pescuitului la crap.. Totul a inceput dupa ce am primit cadou de ziua mea un set Caperlan Big Runner lanseta 3.60 + mulineta, motiv suficient pentru cateva iesiri pe balta cu prietenii. Fiind perfectionist din fire si neavand prea multa experienta, am inceput sa caut cat mai multe informatii care sa ma ajute in achizitionarea unor scule de crap mai bune pentru inceput, asa am descoperit si acest forum. Dupa parcurgerea catorva zeci de topicuri am reusit sa conturez si niste concluzii pe baza carora am achizitionat pana acum urmatoarele:

Bete
2 X MAD D-FENDER II UK noi din magazin - 3,90m/3,5LBS/6inele/inel de plecare 50mm - inel de varf 16mm - 620 RON

Mulinete
2 X Okuma PL (1 865 + 1 860) SH, luate de aici de pe forum in stare impecabila, tamburi principali incarcati cu fir de 0.28 fluo + inaintas textil si tamburi de rezerva incarcati cu fir de 0.40 - 300 RON

Avertizori & Swingeri
Set 4+1 Hakuyo de la Dan Mitranescu + Swingeri lumino cu sistem de prindere mkm2 - 490 RON

Pana acum am avut 6 iesiri pe balta cu noul echipament si asa ca impresii sunt destul de incantat de scule(am reusit sa si scot cativa ciortani :D) Obiectivul meu ar fi ca pana la primavara sa reusesc sa-mi formez un set de 4 bete bune, complet echipate: practic ar trebui sa mai achizitionez inca 2 lansete (3.90) + 2 mulinete in bugetul de ~300 RON / lanseta si ~150-200 RON / mulineta.
As aprecia daca imi puteti spune niste pareri referitoare la achizitiile de acum, precum si recomandari pentru urmatoarele achizitii care sa completeze setul - sa merg pe acelasi model de lanseta - noua? In acelasi buget as putea gasi niste lansete SH mai performante? In bugetul alocat mulinetelor as putea gasi ceva mai performant decat Okuma PL? Orice sugestii sunt binevenite.

Va multumesc!
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 12 Noi 2013, 14:32

Nicio parere/recomandare? :|
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de darthfather » 12 Noi 2013, 14:48

Pai mai trageti inca doua mulinete la fel(care sunt super OK),si inca doua lansete idem,daca esti multumit de ce ai.Ti-ar place sa ai alte doua lansete de alta marca?Nu cred,si nici nu-ti recomand.In primul rand estetic,si apoi celelalte doua au greutati diferite,si pariez ca se comporta diferit in aruncare.De preferat sa ai lansete identice si mulinete deasemenea,mana se obisnuieste cu greutatea,si lansarile vor fii mai precise.Parerea mea.Numai bine!!!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de marian_popescu » 12 Noi 2013, 22:47

nu prea se gasesc sculele mad pe la noi. lumea nu prea are incredere, desi nu se cunoaste mare lucru despre ele. nu spun ca nu sunt bune, dar, cel putin la capitolul mulinete au sarit prea tare calul la preturi. iar daca lanseta nu e una rapida, configuratia de inele mari (pentru distanta) este folosita pur comercial si nu ajuta catusi de putin obtinerea unor lanseuri mai lungi (ba din contra)

mulineta okuma pl e ok, sunt fiabile si nu stiu ce alte optiuni msi bune mai ai in banii astia. poate tot niste okume, fara baitrunner

de preferat, pentru placerea ta, ar fi un set de 4 identice, dar, la fel ca la mulinete, gasesti variante de incredere in banii astia pe net. probabil ca prima recomandare a multora ar fi hakuio mtx 14. sunt multe bete care pot satisface cerintele in majoritatea situatiilor
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de osc1or » 13 Noi 2013, 09:18

parca la claumar am vazut lansete MAD
si eu recomand sa ai un set identic de scule
Critic echilibrat

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 13 Noi 2013, 14:28

Multumesc frumos pentru interesul acordat topicului :)

Intr-adevar, ideal ar fi sa am un set de 4 lansete bune identice, atat din punct de vedere estetic cat si functional (deprinderea cu ele, perfectionat tehnica de lansare, etc) asa cum mi-a recomandat si darthfather, iar motivul pentru care doresc sa vad cat mai multe pareri / sfaturi ar fi ca eu inca nu sunt pe deplin convins daca am inceput cu dreptul in alegerea facuta - ma refer la combo pe care il detin in prezent - MAD D-FENDER II UK + Okuma PL. Inainte de a le achizitiona am urmarit mai multe topicuri ale altor incepatori care asteptau recomandari pentru echipament adecvat pentru crap si din tot ce am citit am desprins urmatoarele concluzii:

1. La alegerea lansetei sunt importante urmatoarele aspecte:
- Numarul de tronsoane - maxim 2
- lungimea lansetei - preferabil de 3.90 pentru a atinge distante mai mari in lansare
- inelele - sa fie de calitate pentru a asigura o frecare cat mai mica a firului in timpul lansarii, usoare, rezistente, cele montate pe un singur picior ajuta la obtinerea unei greutati mai mici a intregii lansete, atunci intelesesem ca o configuratie de 50-16 ajuta la obtinerea unor distante mai mari de lansare comparabil cu 40-12
- mandrina sa nu fie prea subtire, pentru a permite si montarea mulinetelor cu talpa mai lata
- actiunea - aici in functie de preferinte .. daca are actiune rapida sau de varf, gen MTX 14 - se vor atinge distante mai mari in lansari, dar lanseta automat fiind mai rigida va reduce mult senzatiile din drill. La polul opus, o lanseta cu actiune parabolica, mai "moale" va transmite senzatii mult mai puternice chiar si in drilluri cu pesti mai mici, dar ca si dezavantaj va limita destul de mult distanta lansarilor. Variantele de mijloc ar fi cele cu actiune semiparabolica si cu actiune progresiva sau semirapida - care ar trebui sa asigure distante de lansare relativ decente si un drill mai placut decat cu o lanseta rapida.
- puterea lansetei - ar trebui sa fie oarecum proportionala cu actiunea - o lanseta rapida ar putea avea o putere intre 3.5 / 4 lbs, una parabolica se poate situa intre 2.5 - 3 lbs, etc

2 - La alegerea mulinetei importante ar fi:
- tamburul - diametru mai mare de tip long cast pentru lansari mai lungi, buza tamburului sa fie titanizata pentru o frecare cat mai mica
- talpa mulinetei sa se potriveasca cu mandrina lansetei pe care urmeaza sa fie montata
- sa aseze cat mai bine firul pe tambur
- functia de baitrunner e destul de utila pentru pescuitul la crap
- raport de recuperare, numar rulmenti - aici nu am considerat a fi extraordinar de important cel putin deocamdata

Dupa ce am pus mana pe mai multe lansete(daiwa black widow, mtx-uri, okuma epix v2, jrc d-fender) care se incadrau in bugetul meu, am ales mad-urile pentru ca mi-au placut cel mai mult cum se simt in mana si pentru ca respectau si celelalte criterii - material de calitate, estetic mi-au placut cum arata, 6 inele SIC cu configuratie 50-16, actiune semirapida (de ex daiwa black widow mi s-a parut prea moale.. iar mtx-urile prea rigide). Totusi pe balta parca nu obtin distantele de lansare "visate" (ce-i drept lansez cu saculet pva si plumb pierdut si cel mai probabil nici nu stapanesc inca bine o tehnica de lansat corecta).

@osc1or - da, lansetele sunt luate de la claumar

Pana la urma, daca nu o sa vad si pareri contradictorii la acest combo, cel mai probabil voi mai achizitiona inca 2 mad-uri si 2 PL`uri si apoi o sa pot trece mai departe cu studiul - tehnica de lansare, fir recomandat, inaintas, monturi, nade, momeli, strategii, etc :)
Pacat ca sezonul de pescuit s-a cam terminat pe anul asta, poate as fi avut ocazia sa-mi iau sculele si sa vin si eu pe o balta alaturi de pescari mai experimentati, cum sunteti voi, unde sa am posibilitatea sa compar live diferite combouri si sa observ avantaje dezavantaje, etc
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de marian_popescu » 13 Noi 2013, 15:27

mai ai de invatat

configuratia inelelor pentru distanta nu e neaparat 50-16, ci depinde in primul rand de blanc
inelele cu un singur picior nu numai ca usureaza lanseta, dar o rigidizeaza mai putin decat cele cu talpa dubla
exista si lansete parabolice cu TC de 3,5 lbs (sau chiar 4 lbs, daca ne putem referi la hakuio). nu va orientati, mai ales in primele etape ale pescuitului, catre lansete foarte dure. nu numai ca necesita mai multa tehnica pentru distanta, dar veti fi nevoit sa pescuiti acolo unde si puteti nadi

mulinetele...n-are nicio treaba alunecarea firului cu buza titanizata. de cele mai multe ori, e doar o vopsea galbena. arunca un ochi la shimano (spre exemplu) si spune-mi cate mulinete de crap au buza tamburului titanizata
raportul de recuperare - cu cat mai mic, cu atat mai mare cuplul de forta, dar si timp de recuprare mai indelungat
rulmenti - evita (cel putin in gama asta de pret) chinezariile de 69 de rulmenti. mai bine 6 de la okuma, dar si mai bine 2 de la shimano

povestea e mai lunga...
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 18 Noi 2013, 12:07

Multumesc pentru sfaturi.. Sunt convins ca am foarte multe de invatat - o sa incerc sa le inteleg cat mai bine treptat :) Oricum, de cele mai multe ori experienta vine ca urmare a alegerilor gresite.. iar alegerile bune apar datorita experientei. Ca si idee, momentan o sa raman in continuare pe mad d-fender + okuma pl (eventual o sa ma gandesc la alta metoda de nadire sa nu mai fiu nevoit sa mai folosesc PVA, pentru a putea atinge distante mai mari in lansari) pana voi simti nevoia de ceva mai performant.
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de Allen Besnovich » 18 Noi 2013, 17:34

Pescuiesti cu lansete si mulinete foarte bune, mult peste nivelul unui începător...
Sa tii cont de faptul ca nu lanseta sau mulineta lansează mult, ci pescarul. Iar faptul ca lansezi nu foarte mult cand pescuiesti cu pva, asta este perfect normal. Încearcă, cand ai ocazia, sa faci câteva lansări doar cu plumb ( poți folosi un plumb de Cast de 100g) si o sa observi diferenta, vei atinge distante puțin mai mari.
Odată cu experiența, cel mai probabil îți vei imbunatati si tehnica si vei creste performanțele, este nevoie doar de antrenament si ... Răbdare :D
Lansetele care le-ai ales nu sunt nicidecum lansete "proaste", încă 2 si vei pescui cu un set super!
Important este sa-ți placa tie, pentru ca e posibil ca ce-i place altuia, tie sa nu-ți placa, si invers, după cum știi .. gusturile diferă !
;)
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de osc1or » 18 Noi 2013, 18:08

Cat adevar graiesti...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 27 Noi 2013, 12:46

Salut,

Multumesc pentru pareri, m-au ajutat sa iau decizia de a comanda inca 2 bucati MAD D-Fender - ar trebui sa ajunga deja azi :D Urmeaza sa mai cumpar inca 2 PL`uri si pot sa spun ca am si eu un set complet pentru crap <:-P Referitor la suporti, momentan folosesc picheti - mi s-au parut mai comozi pentru ca pot sa-i montez la distanta mai mare unii de altii ca sa nu incurc lansetele intre ele. Credeti ca se merita investitia totusi pentru un rod pod? As avea niste avantaje clare fata de picheti? (Nu pun cazurile in care as pescui pe mal pietros sau ponton, unde clar fara rod pod nu prea as avea cum). Merci!
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de osc1or » 27 Noi 2013, 13:13

Daca pescuiesti numai pe maluri unde pot fi infipti pichetii... nu ai nevoie de rod-pod, eu cel putin nu vad nici un avantaj pt a folosi rodpodul.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 15 Ian 2014, 15:58

Am inteles,

Eu momentan folosesc picheti din astia la 5RON / buc:
http://www.flickr.com/photos/114488897@ ... /lightbox/

M-ar interesa sa gasesc unii mai buni - inox, eventual cu filet pentru a putea fi folositi cu usurinta pe orice tip de sol. Imi puteti recomanda ceva?

Multumesc.
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de darthfather » 15 Ian 2014, 18:19

Pichetii sunt picheti,ca sunt din inox sau din tabla nu conteaza(noaptea toate pisicile sunt negre).Mai devreme sau mai tarziu tot o sa treci si la rod pod.O varianta mai eleganta ar fii buzz barii(personal ii prefer).Acum gandeste-te si tu,cel mai comod pe un mal cu pamant,nisip,iarba,etc varianta cu pichetii este mai de preferat.Parerea mea.Schimba neaparat capetele la pichetii de pe spate,pune neaparat cauciucati.Acestia, intr-o anumita masura, impiedica alunecarea usoara a lansetei in cazul cand ai un crap vanjos la capat,si tu ai uitat de baitrunner.
Numai bine!!!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de florentiniuga » 17 Ian 2014, 01:13

Si eu prefer pichetii, la care am buzz-bar de 2 posturi, asa ca folosesc cate 2 perechi dar am intotdeauna si rod-pod-ul la mine pentru ca nu o data mi s-a intamplat sa fie pamantul tare ca betonul si a fost imposibil de gaurit sau sub iarba am dat de pietris.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”