Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de florin7 » 08 Mar 2009, 19:38

A fost cineva anul trecut sau anul acesta la LUTU ALB jud Braila ? eu am fost acum trei ani si parea o balta care promite in viitor.
de asemenea despre Tauc nu mai stiu nimic, orice informatie e bine venita.

Avatar utilizator
razvan999
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 27 Apr 2008, 16:53

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de razvan999 » 08 Mar 2009, 20:26

pe lutu alb au fost niste prieteni de ai mei. taxa era anul trecut 70 ron/12h , iar peste din cate stiu eu este foarte mult deoarece am inteles ca balta este facuta si populata din fonduri phare. Au prins ten,dar si ciortan . E o balta care promite anul asta.. zic eu. Fir intins!!

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de sky_sergiu » 08 Mar 2009, 22:30

am fost toamna trecuta prin oct. taxa era intr-adevar 70Ron conditii foarte bune zic eu drum solid, balta bine ingrijita. exista si posibilitatea de a inchiria o barca 40 ron/zi era asta toamna. am prins o zi destul de proasta cu trasaturi ciudate dar cateva capturi decente pentru un pescar non-profesionist. caras ca palma este din belsug pentru cine vizeaza astfel de distractii, crap de asemenea destul de mult dar din pacate fiind la prima iesire nu am stiut exact ce loc sa caut. este crap de dunare in special raspunde foarte bine la mamaliga ca nada si la porumb simplu, am avut si trasaturi la boiles dar nu suficiente pentru a va da un raspuns concludent. regulamentul care era afisat la intrare este vechi nu cred ca se mai aplica, am folosit 5-6 lansete fara vreo problema din partea pazincilor(foarte amabili din ce am putut eu vedea oricum =D> ). o parte din balta este interzisa se pare ca e zona de reproducatori pentru crap si novac dar nu stiu daca a mai ramas valabil. per total pentru un pescar obisnuit eu zic ca balta are potential destul de bun, am si poze si sunt dispus la alte discutii daca mai sunt curiosi :)

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de Pescar Brailean » 09 Mar 2009, 20:47

Si mie imi place balta foarte mult!Am fost anul trecut in vara si am pescuit la ciuperca aia din stuf.Balta dupa parerea mea este de viitor.Atunci am fost pentru prima data si nu prea stiam ce se prinde si la ce se prinde,am luat un ciortan si unul lam scapat,dar trasaturi destule.La varga la caras e distractia mare :D Stiti cumva daca balta este deschisa in perioada asta pentru ca as vrea sa fac o iesire daca imi permite vremea sambata :-/
Fir Intins!

Avatar utilizator
mariusscarlat
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 15 Apr 2009, 11:47

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de mariusscarlat » 15 Apr 2009, 12:18

Eu am fost o singura data in 2007,la indemnul unor prieteni de-ai mei care au mai fost si au plecat de acolo cu o impresie buna.As vrea sa merg in perioada 23-25 aprilie si vreau sa va intreb daca ati fost anul asta si care mai e treaba pe acolo:cat e taxa,daca ati prins ceva si nu ma refer la caras ci la ciortan si deasemenea daca trebuie sa tin cont de vreo nada sau vreo momeala anume.Eu obisnuiesc sa dau la momitor cu porumb si pufulete pe carlig.Astept raspunsuri.Va multumesc si fir intins!!!

Avatar utilizator
ciorno
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Noi 2008, 11:24

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de ciorno » 26 Apr 2009, 15:24

ptr.tauc peste mult dar foarte mic taxa 2008 50 ron .nu te deranjeaza nimeni foate multa lume(nu pot sa le spun pescari)care nu iarta nimic(20 kg ciortan de 500gr mai era si deputat) de ce nu incerci peste sosea balta de la satul nou are peste mai mare taxa 30 ron nu se pescuieste noaptea

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de sky_sergiu » 05 Mai 2009, 21:23

am pescuit astazi prima data pe 2009 la lutul alb :) rezultatul a fost un crap sui de aprox 3kg si un ciortanel de 500 gr. ceva caras neglijabil au prins ai mei la varga. am mai avut si alte rateuri dar sunt cam obosit acum sa povestesc in detaliu pot oferi MP celor care doresc. noua taxa este de 50 ron nu mi s-a mentionat nimic despre limita da cantitate sau de lansete dar avand in vedere ca oamenii de acolo sunt de bun simt consider ca si noi pescarii trebuie sa fim la fel :) de asemenea nu stiu daca se mai pot inchiria barci. carasul avea urme de bataie dar crapul era neatins din acest punct de vedere deci este posibil sa inceapa abia in perioada urmatoare :)

Avatar utilizator
theodorus
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2008, 15:39

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de theodorus » 09 Mai 2009, 19:10

Maine ,adik 17.05.2009 ma duc la lutul alb.Dar hai sa va povestesc una pescareasca ,petrecuta acum 2 ani la lutul-alb.Era prin august si m-am dus indemnat de catre alti prieteni ,dar si cu cunostintele de rigoare,adik:PORUMB DULCE LA CUTIE. Am avut crap la undita de 5 kg s-a dus cu tot cu fir.Am scos crap de 1,5 kg la undita , nu am rezistat la 2 lansete ,nu am dat decat la porumb.Asa ca e una din cele mai bune balti din jud.Braila ,la bataie cu Ciulnita ,din com.Gradistea.

Avatar utilizator
Pescador
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2009, 15:31

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de Pescador » 17 Mai 2009, 15:41

Salut. Din ce loc ai lansat "bunatatile"?...Ponton, la stuf in fata-dreapta a pontonului? de pe insula?...Am fost de curand si ne-am ars aiurea...la soare...2 ghibortzi si o chestie gen caras de 7-8 cm...la ditamai carmacul cu buchet de rame rosii bine hranite. **==
Pescareasca tare povestea ta!...Ai vre-o sursa buna de undite echipate cu cantar la "cotor"? Sau ai mirosit tu ca are 5 kg animalu'?!? Cam macane dar buna pentru astia mici care "pune botu"!

Avatar utilizator
theodorus
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2008, 15:39

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de theodorus » 29 Mai 2009, 17:54

Pescador scrie:Salut. Din ce loc ai lansat "bunatatile"?...Ponton, la stuf in fata-dreapta a pontonului? de pe insula?...Am fost de curand si ne-am ars aiurea...la soare...2 ghibortzi si o chestie gen caras de 7-8 cm...la ditamai carmacul cu buchet de rame rosii bine hranite. **==
Pescareasca tare povestea ta!...Ai vre-o sursa buna de undite echipate cu cantar la "cotor"? Sau ai mirosit tu ca are 5 kg animalu'?!? Cam macane dar buna pentru astia mici care "pune botu"!
-Nu a fost pescareasca deloc.Atunci pina la ora 1 si daca spus ca ai fost stii ca se da drumul de la ora 6,am avut 10 kg de peste,si am plecat ptr ca mi-a fost rusine la cat peste am prins sa mai iau peste.Era de ajuns.Acum s-a schimbat,ptr ca am fost si eu si nu am prins nimic anul acesta..
A,si ca un pont ca tot ai fost neincrezator,da in aproprierea canalului fie in stinga fie in dreapta lui .Hai ,pa!!!

Avatar utilizator
Pescador
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2009, 15:31

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de Pescador » 08 Iun 2009, 14:12

Fuseram si noi iarasi....balta frumoasa, moderat de cald, vant destul 15 - 20 m/s, un crapone la 2 k si atat. Carasii nu s-au lipit din cauza de monturi, astfel ca stress-ul a fost zero. Am ramas peste noapte, mare noroc cu Autan-ul, am stropit cu visinata ca sa fuga duhurile rele, apoi am stins cu bere. Moderat. Pe peninsula salasuiau rumanii manelari facuti muci cu votca ieftina, le urla o manea de foarte mult prost gust dar eram destul de departe de focar, asa ca i-am multumit Domnului pt. inspiratia pe care ne-a dat-o. Solunarul era ok dar se pare ca nu prea mai e peste in balta cea minunata. Stiu ca e comercializat pe undeva prin Braila. Asa ca ... agrement doar cu mici si beutura.
Pacat.

Avatar utilizator
Pescador
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2009, 15:31

Re: Lutu Alb jud. Braila si Tauc jud. Tulcea

Mesaj de Pescador » 09 Iun 2009, 12:36

Si am mai auzit ca in dreapta peninsulei ar fi mai interesant ~x( , dar noi am stat ca prostii pe partea stanga. =)
Ma mai gandesc daca mai merg vreodata acolo...este iarasi interesant de vazut capatul baltii in linie cu ferma, e un loc de campare acolo de nu-ti vine sa mai pleci 3 zile, cel mai nasol este ca apa abia daca are 50 cm la 100 m de mal...e verificata treaba asta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”