Zig Rig - lamuriri

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Zig Rig - lamuriri

Mesaj de AlexFI » 09 Dec 2013, 13:09

Salutari!
Am vazut intr-o seara pe un canal TV de pescuit o emisiune in care se folosea cu preponderenta Zig Rig-ul. Acum, despre aceasta montura nu stiu foarte multe ci doar cateva chestii generale: Lungimea forfacului este mult peste ce se foloseste in general la pescuitul crapului pe fund (sau si cu pop-up), de peste 50 de cm in functie de adancimea apei in care pescuim, se folosesc momeli flotante ( si am vazut chiar si niste Zig Bug-uri care imita larve sau insecte ce plutesc in apa si care fac parte din meniul obisnuit al crapului) iar nada folosita trebuia sa contina particule ce se ridica la suprafata, astfel creand o coloana de particule ce teoretic ar trebui sa inconjoare momeala. Toate bune si frumoase pana aici, din cate pot sa imi dau seama nimic complicat. Sondezi apa intai, vezi ce adancime are apa, in functie de asta iti faci forfacul, legi un carlig usor, montezi o momeala flotanta si aici o sa pun stop. Am nelamuriri in alte cateva aspecte si anume: Plumbul folosit trebuie sa fie inline sau nu exista o norma clara? Cum aruncam montura (in emisiunea respectiva vazuta de mine, pescarul o planta) ? Daca avem un forfac foarte lung nu se agata de linia principala? Desigur, se poate folosi un fir special pentru aceasta montura care banuiesc ca ar fi mai rigid implicit reducand sansa de a se incurca montura cu linia principala, dar daca totusi apa in care pescuim are vreo 2 metri iar eu intentionez sa pescuiesc la 50 cm sub pelicula apei, asta inseamna un forfac de 1.5 metri. Este un stil ce favorizeaza plantatul? Apoi vin intrebari despre nada: Ce nada recomandati/folositi? Cum o faceti? Apoi, cum naditi? Catapulta, prastie?
Raspuns "oficial" la toate aceste intrebari (mai putin la cea cu aruncatul momelii) am de pe diverse site-uri mai mult sau mai putin avizate care implica si o nota comerciala. Pe mine ma intereseaza parerea dumneavoastra, celor care ati pescuit aceasta montura si care poate ati avut sau nu rezultate.
Stima!

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Zig Rig - lamuriri

Mesaj de darthfather » 09 Dec 2013, 19:30

In ceea ca ma priveste cred ca este un pescuit cam dificil.Foarte activ,adica nu stai deloc.Trebuie sa nadesti cam din sfert in sfert de ora.Tot secretul consta in gasirea distantei fata de substrat unde se hraneste pestele.De obicei aceasta montura se foloseste pe balastiere,unde adancimea apei este mare sau foarte mare.Personal cred ca nu este un pescuit pretabil pentru incepatori.In primul rand lansarea:Se lanseaza OTG(on the ground,sau in traducere ,cu plumbul pe pamant),si bila neaparat flotabila,sa stea pe un capac de galeata.Forfacul poate sa fie si de un metru jumatate,de preferat fluorocarbon,iar cel mai bine se folosesc monturile cu pb pierdut.Nada,se prepara de consistenta iaurtului,si neaparat sa contina particule care sa formeze o coloana atragatoare pe nivel vertical.Se nadeste cu racheta,care in prealabil i sa tras o banda izolatoare ca sa acopere gaurile si repet, nadire la cca 15-20 min.Alt secret,trebuie sa naditi cam la marele fix, ca altfel imprastiati nada si trasaturi ioc.Secrete ar fii cam multe, dar e bine sa le descoperi si singur.
Asta a fost parerea mea,e posibil sa aiba altii alta parere si sa fie mai buna.Totul pt pescuit !
Numai bine !!!

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Zig Rig - lamuriri

Mesaj de mircea62 » 10 Dec 2013, 10:19

E un film facut cu Andrei Vladeanu si Soare unde prezinta detaliat acest tip de pescuit. Cred ca era din seria "Mincinosii" realizata de Teo Hosu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”