parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de fane_mincinosu » 11 Dec 2013, 21:35

salutare. apelez la pescarii de dunare si as dori pareri cu privire la o dimensiune minima si maxima pt. o barca pneumatica avand in vedere ca momentan nu dispun de resurse si pt. motor. eu m-am orientat la o baracuda de 3.3 m, dar unele persoane spun ca nu m-as descurca cu ea. multumesc celor care isi vor spune opiniile :D

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de fane_mincinosu » 12 Dec 2013, 22:21

chiar nimeni nu isi da cu parerea?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de florentiniuga » 13 Dec 2013, 00:58

Pai nu stiu cati se incumeta pe Dunare in barca pneumatica fara motor. Daca trec vreo doua salupe sau nave mai rapide pe langa tine, cu vaslele e cam greu sa te departezi sau sa faci manevrele necesare la timp. Daca mai e si curent puternic... sa nu mai vorbesc de vant. Si inca eu ma gandesc la zona Deltei, unde curentul nu e asa de puternic. Sfatul meu e sa astepti pana iti vei putea lua si motor.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de fane_mincinosu » 13 Dec 2013, 01:46

florentiniuga scrie:Pai nu stiu cati se incumeta pe Dunare in barca pneumatica fara motor. Daca trec vreo doua salupe sau nave mai rapide pe langa tine, cu vaslele e cam greu sa te departezi sau sa faci manevrele necesare la timp. Daca mai e si curent puternic... sa nu mai vorbesc de vant. Si inca eu ma gandesc la zona Deltei, unde curentul nu e asa de puternic. Sfatul meu e sa astepti pana iti vei putea lua si motor.
Multumesc pt opinie

Avatar utilizator
badx
membru activ
membru activ
Mesaje: 89
Membru din: 16 Apr 2013, 20:08
Localitate: Braila

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de badx » 13 Dec 2013, 02:00

Eu sunt din braila....si am vazut destui care dau la vasle dar iti treb experienta si putere...nu stiu daca este indicata barca pneumatica....eu ma tot uit sa imi cumpar barca...si cu cine am mai discutat mi a zis ca indicat treb sa fie cat mai inalta pt ca cand te prinde furtuna sau valuri mari....ala esti....acuma tu decizi....o barca de friba este 3000 lei....sh....bunicica....sa nu iti para rau si sa ajungi sa pierzi m ai mult...si cum zice si florentin...m ai bine ai astepta sa ai si motor....multa bafta...si fara incidente...


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Avatar utilizator
ion gabriel
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2010, 18:05
Localitate: brasov

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de ion gabriel » 13 Dec 2013, 11:11

ma folosesc de o barcuta pneumatica pe dunare.de 2,8m.dar cu motor.la rame...poate pe distante scurte!si pescuiesc din ea.nu m-as incumeta cu ea pe distante lungi,sau atunci cand dunarea e "starnita" la rame.un motoras,chiar si de 3cp e indispensabil.
Nu prind eu mult...da' mic tare

Avatar utilizator
Adi11
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 06 Sep 2013, 14:32
Localitate: Otopeni
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de Adi11 » 13 Dec 2013, 12:00

Eu am o pneumatica de 2.8 am luat-o anul asta in ianuarie si sunt f multumit de ea.Am un motor yamaha de 5 cp si o folosesc numai pe dunare.Am fost si in delta pe distante lungi gen 10-15 km, 3 insi in ea + bagaj la greu si nu am avut nicio problema,mai trec salupe in viteza dar daca sti sa tai apa este f bine.Acum ma orientez catre una mai mare din fibra ca noi de obicei suntem 4-5 care mergem si avem bagaj la greu de aceea ne trebuie una mai mare.Daca nu ii pui motor poti decat sa te legi cu ea de copaci aproape de mal dar mare atentie caci in unele zone chiar si langa mal curentul este f puternic si ar fi foarte greu sa te intorci.

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de fane_mincinosu » 13 Dec 2013, 17:41

multumesc inca o data pentru atentie. momentan nu am banii si pt motor dar pana la primavara nu se stie. pt. moment doar de banii astia dispun. oricum mie imi trebuie doar sa trec de pe un mal pe altu, scutind astfel vreo 20 de km si vreo 50 ron pt taxa de pod si intrarea pe diguri, ca sa nu mai vorbim de uzura masinii. particularii astia care au concesionat pamanturile vor taxa de acces pe drumuri, dar fara 4x4 nu te incumeti sa intri. paote pana in aprilie - mai reusesc sa pun bani deoparte si pt motor :)

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de fane_mincinosu » 31 Dec 2013, 20:34

florentiniuga scrie:Pai nu stiu cati se incumeta pe Dunare in barca pneumatica fara motor. Daca trec vreo doua salupe sau nave mai rapide pe langa tine, cu vaslele e cam greu sa te departezi sau sa faci manevrele necesare la timp. Daca mai e si curent puternic... sa nu mai vorbesc de vant. Si inca eu ma gandesc la zona Deltei, unde curentul nu e asa de puternic. Sfatul meu e sa astepti pana iti vei putea lua si motor.

salutare domnu florentin. am luat pana la urma o baracuda 3.3 m de aici de pe site si acum caut motor. eu ma gandeam la unul de 4 cp dar ca firma nu stiu catre ce sa ma orientez. astept opinia dumneavoastra :-?

https://www.youtube.com/watch?v=0cMJfffAFGY

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de florentiniuga » 02 Ian 2014, 03:44

Sa o stapanesti sanatos! (si la propriu si la figurat)
Nu ma bag la recomandari motoare ca nu ma pricep dar sunt sigur ca sunt destui care au manevrat ceva marci la viata lor si pot sa-ti dea o sugestie, insa depinde in primul rand de ce suma dispui. Doua tipuri stiu ca se gasesc mai des pe la noi de 4 hp, chiar si second hand, care sunt mai fiabile si cu sanse mai mari de service si piese de schimb: Yamaha si Honda. Cu astea nu prea dai gres. Ai grija insa ce ti se potriveste ca din cate stiu sunt de doua tipuri, cu talpa inalta sau scurta, in functie de barca. Repet, nu ma pricep dar mai bine pui o intrebare prosteasca in plus decat sa iei ceva nepotrivit.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de bitza35 » 04 Ian 2014, 22:56

fane_mincinosu scrie:
florentiniuga scrie:Pai nu stiu cati se incumeta pe Dunare in barca pneumatica fara motor. Daca trec vreo doua salupe sau nave mai rapide pe langa tine, cu vaslele e cam greu sa te departezi sau sa faci manevrele necesare la timp. Daca mai e si curent puternic... sa nu mai vorbesc de vant. Si inca eu ma gandesc la zona Deltei, unde curentul nu e asa de puternic. Sfatul meu e sa astepti pana iti vei putea lua si motor.

salutare domnu florentin. am luat pana la urma o baracuda 3.3 m de aici de pe site si acum caut motor. eu ma gandeam la unul de 4 cp dar ca firma nu stiu catre ce sa ma orientez. astept opinia dumneavoastra :-?

https://www.youtube.com/watch?v=0cMJfffAFGY
buna seara si La multi ani!
Domnu Fane,eu nu sunt un mare navigator dar cu aceeasi problema m-am confruntat si eu...
asa ca eu va recomand sa va interesati de un suzuki 2,5cp,522 euro fara tva dar cu tot cu tva am inteles ca ajunge undeva la 2900-3000ron,nou de la reprezentanta,garantie 5ani fara limita orelor de functionare...
eu asa ceva imi voi lua...
decizia va apartine...
sanatate maxima si fir intins
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de fane_mincinosu » 05 Ian 2014, 01:24

la multi anu domnu Bitza! sunt foarte incantat de barca, dar pentru moment as opta pentru un motor sh. un motor de 2,5 cp ar face fata barcutei mele? o sa ma duc sa pun un motor de 4 cp sa vad cum se comporta...as vrea si putina viteza sa nu ma plictisesc cand ma deplasez la locurile de pescuit. ramane de vazut ce o sa aleg. multumesc pentru opinie si fir intins in nou an

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de florentiniuga » 05 Ian 2014, 03:02

Cu 4 cp nu ai viteza dar ai siguranta. Viteza ai de la 10cp in sus dar deja e mai nesigur pentru un incepator. Asta ti-o spun din proprie experienta. #:-S Cu cat iesi mai des, cu atat capeti mai multa indemanare, asa ca ia-o incet.
Apropo de puterea motorului, poate ne spun cei care stiu daca intervine necesitatea unui permis de navigator de la o anumita putere in sus sau care sunt reglementarile?!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
gazaru
Veteran
Veteran
Mesaje: 707
Membru din: 01 Apr 2008, 22:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de gazaru » 05 Ian 2014, 10:28

Pentru ambarcatiune mica peste 5m dar nu mai mare de 20m sau un motor de peste 5cp ai nevoie de permis.

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: parere pt. barca pneumatica pentru dunare

Mesaj de tzu_tzu_rel » 07 Ian 2014, 11:22

Mi-am vandut motorul de 5 cp , un Suzuki 2012 deoarece nu aveam viteza..sa zicem ca ma duceam la 17-20 km/h, singur in barca cu cateva bagaje..daca mai intra si a doua persoana de 55 kg, nu era problema..cand a urcat unul de 100 de kg, am intrat in viteza de, deplasament asta insemnand 5-8 km/h si fara bagaj.
De asta am renuntat la el..acum imi iau unul de 15 dau si de permis si gata ! Viteza, bagaje mai multe si + siguranta(ma refer in a fi rapid in manevrarea comenzilor)... barca e un kolibri km 300d.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”