ROSIA MONTANA - CEL MAI MARE JAF DE PE TERRA !!!

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

ROSIA MONTANA - CEL MAI MARE JAF DE PE TERRA !!!

Mesaj de florentiniuga » 12 Dec 2013, 03:45

http://descrieri.ro/cel-mai-mare-jaf-de ... a-montana/

Cat e manipulare si cifre aduse din condei? habar n-am dar prea multi din cei pe care-i stiu ca respira romaneste au afirmat ca vindem Rosia Montana pe nimic, incat sa nu cred ca in mare asta e realitatea. Si daca asa stau lucrurile, noi ce facem? cum procedam? Nu-mi place ca ma simt furat de politrucul roman dar aici nici nu e vorba ca ma fura el, ca e prea prost, prea gainar in fata cifrelor astronomice de care vorbim. Pur si simplu se lasa mituit pe sume derizorii fata de profiturile enorme ale strainilor.

Mittal, Chevron, Mechel, GMC, etc. - cat mai rabdam? ce ne-a mai ramas? ...
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: ROSIA MONTANA - CEL MAI MARE JAF DE PE TERRA !!!

Mesaj de nagy victor » 12 Dec 2013, 11:21

Din pacate poporul acesta este prea rabdator si prea indulgent , sau cu alte cuvinte prea indiferent !
Pina cind mai rabdam ? Pina cind nu ne vo portiona si aierul pe care-l respiram .

Parlamentarii nostri se cred zei pe pamint si-si fac legi care sa-i protejeze si sa-i puna la adapost ! Ce reactie avem ? Ies aproximativ 200 de cetateni sa manifeste in Bucuresti !

Intr-o tara normala europeana cu o populatie normala ieseau 200000 de oameni in strada sa-i linseze !

Poate ca-s cam dur , dar asta-i realitatea , ne mai miram ca bogatiile tarii se dau pe maruntisuri ?!
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: ROSIA MONTANA - CEL MAI MARE JAF DE PE TERRA !!!

Mesaj de sorin1362 » 13 Dec 2013, 04:28

florentiniuga scrie: ...
Mittal, Chevron, Mechel, GMC, etc. - cat mai rabdam? ce ne-a mai ramas? ...
Sa mai adaugam si OMV, si altele pe care inca nu le stim, si terenurile agricole vandute la italieni, greci si asa mai incolo ... Si stiti de ce se intampla chestiile astea? Nu pentru ca romanul n-ar fi harnic si muncitor, ci pentru ca a avut, si inca mai are, un management national execrabil.
Mai povesteam si eu despre Rosia Montana, asa, mai in gluma. Dar la noi niciodata nu se vor indrepta moravurile prin pamflet. Mai degraba se va intari cerbicia celor impotriva carora sunt indreptate "sagetile".
In aceasta afacere netransparenta (asemeni gazelor de sist) m-au intrigat o serie de chestii : graba mare, acceptarea tuturor concesiilor(din partea firmei) si actiunile de la bursa, adica blana ursului din padure are deja loc rezervat in fata cheminée-ului. ;)
Hai sa facem un exercitiu de imaginatie (ce-mi place formularea asta :D ) : Romania impanzita de sonde si cariere, cu ape poluate si aer irespirabil, cu poporul tot sarac, insa cu clasa politica (efemera) imbuibata. Mai clasa politica, ai grija ce faci, ca cineva, in viitor, te va judeca si te va infunda. Nu vei scapa nici in gaura de sarpe. Si viitorul incepe din secunda urmatoare ... tic-tac ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ROSIA MONTANA - CEL MAI MARE JAF DE PE TERRA !!!

Mesaj de florentiniuga » 13 Dec 2013, 05:54

O corectie "mica", daca-mi permiti Sorin - clasa politica PERENA, nu efemera, ca nu s-a schimbat cu nimic de la revolutie, ba dimpotriva, si-a creat un sistem ermetic, de rotatie, atat de pervers protejat, incat nici nu mai poate intra nimeni acolo.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”