Diametre!

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Siddbaws
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 10 Iun 2013, 12:58

Diametre!

Mesaj de Siddbaws » 18 Dec 2013, 12:58

Buna ziua! Am si eu o intrebare :
Cum calculam capacitatea tamburului in functie de diametrele firelor ?
De ex. ma intereseaza capacitatea de incarcare a unui diametru de 0.70. Si pe cutie nu este dat acest diametru. In schimb 0.35 am . Asta inseamna ca va intra dublu decat 0.35 ? Sau altul este criteriul ?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametre!

Mesaj de florentiniuga » 18 Dec 2013, 15:45

E foarte aproximativ calculul acesta cu x2. Sunt mai multi factori fizici care influenteaza lungimea totala in functie de diametru.
In primul rand difera spatiile dintre spire, care sunt direct proportionale cu diametrul. In al doilea rand, exista o anumita progresie de scadere a lungimii firului in functie de grosimea lui si numarul de suprapuneri (adica diametre intermediare). Daca la grosimea cea mai mica a firului progresia este aritmetica, se ajunge ca la grosimi mari progresia sa fie geometrica.
Exemplu:
- un fir de 0,35 are, sa zicem, 7 infasurari pana umple tamburul. Fiecare infasurare are un diametru/spira crescator, dupa cum urmeaza: 20cm, 21cm, 22cm, 23cm, 24cm, 25cm. 26cm lungimea totala a firului va fi de 161cm.
- un fir de 0,7 va avea doar 3 infasurari pana umple tamburul, respectiv: 20cm, 23,5cm, 26cm, deci o lungime totala de 69,5cm.
O sa ma intrebati de ce la firul de 0,7 nu am trecut 3,5 infasurari. Pentru ca desi doar se dubleaza diametrul firului, se adauga si o dimensiune mai mare a spatiilor ramase intre spire, care se aseaza cu totul altfel, mai aerisite.
Aceasta diferenta este mult mai evidenta la mulinetele de top care aseaza firul spira langa spira, ca o bobina.
Un alt factor este cel de elongatie. Un fir subtire este mult mai elastic si se aseaza mai "batut" decat un fir gros, rigid.
Daca mai punem la socoteala si faptul ca de obicei nu ne putem baza ca ce scrie pe eticheta ne arata si micrometrul, avem un tablou aproape complet al diferentelor destul de mari de lungime care pot aparea pe tamburi long-cast la diametre diferite, fata de calculele simple pe care ni le facem.
Daca vrei sa sti exact cat fir ai pus, du-te la un magazin cu tamburii sa ti-i incarci cu contorul.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Diametre!

Mesaj de gor965 » 18 Dec 2013, 15:51

Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametre!

Mesaj de florentiniuga » 18 Dec 2013, 16:03

Merci George, uitasem de topicul ala.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”