in detaliu va rog

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

in detaliu va rog

Mesaj de HARIBO78 » 08 Mar 2009, 00:02

in primu rand vreau sa va salut pe toti si sa va anunt ca sunt nou pe forum dar si in domeniul pescuitului la crap.A-si vrea sa ma luati ca atare si sa aveti putina rabdare cu mine ,pt ca sunt foarte receptiv(nu ma laud).La un singur lucru sunt cam nedumerit si anume la prepararea boilesului.Rugamintea mea ar fi ca cineva din voi care cunoaste destul de bine aceste retete sa imi explice in detaliu o reteta de boiles (pe romaneste).Sa stiti ca am citit forumul in lung si in lat dar prea putin inteleg din confectionarea boilesului.Daca imi cumpr ex.CSL,nici nu stiu cu ce se mananca ,de acea asi dori sa imi explicati cat se poate de detaliat aceste retete.Sper ca nu sunt prea indraznet si sunt convins ca pe unii dintre voi va inerveaza "stangacimea"mea.Deci in principiu a-si dori ,cand intru intr-un magazin sa stiu ce vreau si la ce sa o folosesc.Avand speranta ca unii dintre voi ma inteleg si ma vor ajuta ,va multumesc anticipat si sper sa am si eu fir intins ceea ce va doresc si vou dragi colegi
Cu respect ,un viitor pescar de crap!!!

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: in detaliu va rog

Mesaj de toader nicolae » 08 Mar 2009, 02:15

BINE AI VENI PRINTRE NOI.SI FIRE CAT MAI INTINSE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: in detaliu va rog

Mesaj de martinik » 08 Mar 2009, 10:44

vezi ca ai un pm. sunt detalii scrise de oameni care au experimentat ani la rand :D
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de HARIBO78 » 08 Mar 2009, 11:06

multumesc mult pt pm,astept si alte idei

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de HARIBO78 » 09 Mar 2009, 19:03

90% din voi ar putea sa ma ajute dar se pare ca ati uitat ca si voi ati plecat de jos.Oricum multumesc,dar cred ca ma las,am sa incerc pe alte forumuri

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: in detaliu va rog

Mesaj de Alexandru » 09 Mar 2009, 20:00

Nu te ofusca. Eu am sa-ti scriu cum procedez eu. Din ianuarie ma apuc sa fabric bile si astfel ajung prin mai sa am in jur de 250-300kg de marimi diferite. O reteta generala ar fi 40% faina de peste (daca se poate mai multe tipuri in procente egale), 50% diferite fainuri ( pesmet, soia, gris, coaja de ou, gluten, faina de ovaz, faina de orez..) 10% lactambulina ( de la magazine de culturisti, lapte praf pt sugari, lapte praf pt vitei..) Pt partea solubila, 6 oua/kg de mix sau 400-450ml( lapte de porumb 250-300ml + apa plata 150ml) Bilele tari cu oua le fierb numai in abur iar solubilele le usuc bine pe calorifer si apoi in aer liber. Cu aromele, pun cu 30% mai mult decit indicatiile producatorilor in cele pe care le fierb si cu 5% mai mult decit aceleeasi indicatii in cele solubile. Specific ca pescuiesc 95% in ape salbatice (Prut, Siret..), in lacurile particulare de la noi nu prea am vazut pe nimeni momind cu boilies si deci tot salbatice din acest punct de vedere. Mai multe amanunte pe pm. daca esti curios, critici oricum o sa apara pe forum dar........ :-@ .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de florentiniuga » 10 Mar 2009, 06:58

@HARIBO78
In general avem rabdare cu toata lumea, incepatori sau avansati, ca doar suntem pescari si pana trage pestele...
dar trebuie sa dai si tu dovada de rabdare si sa citesti tot ce s-a scris despre boiliesuri in topicul acesta. Te vei lamuri mai bine. Apoi poti sa pui intrebarile la obiect si sa vezi ca primesti raspuns. Crede-ne ca ne este greu ca pentru fiecare nou venit pe forum sa o luam de la inceput.
Navigare placuta!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de HARIBO78 » 10 Mar 2009, 18:49

florentiniuga scrie:@HARIBO78
In general avem rabdare cu toata lumea, incepatori sau avansati, ca doar suntem pescari si pana trage pestele...
dar trebuie sa dai si tu dovada de rabdare si sa citesti tot ce s-a scris despre boiliesuri in topicul acesta. Te vei lamuri mai bine. Apoi poti sa pui intrebarile la obiect si sa vezi ca primesti raspuns. Crede-ne ca ne este greu ca pentru fiecare nou venit pe forum sa o luam de la inceput.
Navigare placuta!
in loc la aceste randuri puteai sa-mi dai cateva idei...asta e .Am fost luminat pe alt site ,aici e mare secretul ...bafta

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: in detaliu va rog

Mesaj de martinik » 10 Mar 2009, 19:39

fratiorul meu, daca nici florentin nu a dat raspunsuri la obiect.........te mai saturi sa faci copii dar sa explici de 'nshpe mii de ori, sa-l lamureshti pe fiecare-n parte despre fluturii lui.......
ti-am trimis un pm in care era explicat tot ce era esentzial pt conceperea bilei (dar poate tu vrei sa faci patrate de nu te-ai lamurit :-?? ). crede-ma ca multi si-ar dori sa se trezeasca expertzi, sa sara peste nishte etape uneori plictisitoare, dar nu se poate...deh....mai bine te apuci de rapitor daca nu ai rabdare sa-ti pui mintea la contributzie...parerea mea.
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
radu610
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 07 Dec 2008, 00:35

Re: in detaliu va rog

Mesaj de radu610 » 10 Mar 2009, 19:56

dl martinik poti sami trimiti si mie pm acela va rog ... multumes .. fir intins

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: in detaliu va rog

Mesaj de Alexandru » 10 Mar 2009, 20:46

Aceeasi rugaminte precum "radu610". Parca era un forum liber.....

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de HARIBO78 » 10 Mar 2009, 21:38

k...dar citeste bine ce v-am rugat eu si ce -mi-ai trimis u (asta nu inseamna ca nu apreciez),dar copy-paste oricine stie sa faca,defapt eu am asteptata raspuns de la Dl. Iuga .asta nu inseamna ca parerile voastre nu sunt binevenite.V-am rugat sa-mi dati o reteta pe romaneste si nu cu denumiri in engleza(ca nu oricine stie),dar se pare ca pe aici incepatori nu sunt ajutati ,tineti totul pentru voi .Asta da dovada ca nu sunteti pescari C&R si vreti tot pestele pt voI.Pacat domnilor,dar meritam macar o sansa si poate intr-o zi postam cateva poze cu niste capturi frumoase si spuneam "mersi mai alex ,iata ce capturi am avut cu reteta ta",ia spune-mi ca u nu te bucurai?Luati cum vreti cuvintele de mai sus dar sa stiti ca nu am vrut sa jignesc pe nimeni ,dar nu mi se pare corect sa ne tratati asa.Aroganta de care ai dat dovada sa sti ca nu ma ajutata sa fac nici macar o bila,si am sa fac cubulete asa cum ai spus u... :-/

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de HARIBO78 » 10 Mar 2009, 21:41

martinik scrie:fratiorul meu, daca nici florentin nu a dat raspunsuri la obiect.........te mai saturi sa faci copii dar sa explici de 'nshpe mii de ori, sa-l lamureshti pe fiecare-n parte despre fluturii lui.......
ti-am trimis un pm in care era explicat tot ce era esentzial pt conceperea bilei (dar poate tu vrei sa faci patrate de nu te-ai lamurit :-?? ). crede-ma ca multi si-ar dori sa se trezeasca expertzi, sa sara peste nishte etape uneori plictisitoare, dar nu se poate...deh....mai bine te apuci de rapitor daca nu ai rabdare sa-ti pui mintea la contributzie...parerea mea.
ti se pare ca am primit un rasp de la el? @-)

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: in detaliu va rog

Mesaj de Alexandru » 10 Mar 2009, 21:52

Sunt curios daca esti suparat pe mine si daca da, de ce?

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de HARIBO78 » 10 Mar 2009, 21:57

Alexandru scrie:Sunt curios daca esti suparat pe mine si daca da, de ce?
nu Alex,a fost doar un exemplu scuza-ma daca te-am jignit ,dar am folosit numele tau doar ca exemplu ,nimic personal cu tine,dinpotriva u ai incercat sa ma ajuti si ai si facut-o in mare parte,mersi de ajutor =D>

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”