Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 04 Ian 2014, 23:38

ciprianradu scrie:Pentru ca am mulinetele de 2 luni si le-am cumparat cu fir de 0.30 pe ele.daca tot a inceput anul, incep si pregatirile pentru noul sezon.acum vedem, 0,25 sau 0,22.dau cu banul pana marti :D
Nu pune fire noi .e pacat .pentru casting.poate nu sunt in masura sa iti dau sfaturi dar poti sa o iei cum vrei.

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 05 Ian 2014, 00:52

Prezent !
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 05 Ian 2014, 00:59

Dacă se doreste un casting cat de cat corect ar trebui să folosim fire de aceeași grosime ! Aveți careva un micrometru ? Propun un 0,25 mm, aceasta fiind și grosimea cea mai uzitată la pescuit, astfel având o idee asupra lungimii lanseului.

Să facem cate 2 aruncări, cu lansete 3,5 lbs 3.9 m. Putem dacă sunt doritori să facem și categorie 3,6 m bine ar fi tot 3,5 lbs și astfel poate mulți dintre noi aflați în incertitudine referitor la lungimea lansetei iși pot face o idee, sau poate chiar ne vom numi SPĂRGĂTORI DE MITURI , așa încât să dovedim ca măcar în pescuit nu lungimea contează.

În afara aruncărilor strict casting, putem să fim nonconformiști și să realizăm aruncări și cu montură completă. (eu unul am făcut acest lucru pe câmp atât cu plumb și boilies cât și cu momitor + nadă + rig cu 3 boabe porumb natural)

Ce ziceți ?

Cunoașteți un teren cât de cât drept fără mașini, geamuri, etc. prin preajmă ?

Dacă ne hotărâm să fixăm data locul și jocul din timp pentru a ne sincroniza.

Weekend plăcut în continuare ! **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 05 Ian 2014, 01:08

davidnicolaie scrie:
ciprianradu scrie:Pentru ca am mulinetele de 2 luni si le-am cumparat cu fir de 0.30 pe ele.daca tot a inceput anul, incep si pregatirile pentru noul sezon.acum vedem, 0,25 sau 0,22.dau cu banul pana marti :D
Nu pune fire noi .e pacat .pentru casting.poate nu sunt in masura sa iti dau sfaturi dar poti sa o iei cum vrei.

Pentru casting cât și pentru pescuit recomand 0,25 mm cu excepția pescuitului în locuri cu agățături.
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 05 Ian 2014, 02:47

claufishi scrie:Dacă se doreste un casting cat de cat corect ar trebui să folosim fire de aceeași grosime ! Aveți careva un micrometru ? Propun un 0,25 mm, aceasta fiind și grosimea cea mai uzitată la pescuit, astfel având o idee asupra lungimii lanseului.

Să facem cate 2 aruncări, cu lansete 3,5 lbs

Weekend plăcut în continuare ! **==
a-l naibi sa fii ..m-ai eliminat. :D eu nu dau cu alt bat ,decat ce-l detinut.3lb.si tu stiai asta.

Avatar utilizator
ciprianradu
senior
senior
Mesaje: 181
Membru din: 17 Dec 2010, 23:17
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de ciprianradu » 05 Ian 2014, 11:01

eu ma bag doar sa fie in weekend.
Imagine

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 05 Ian 2014, 12:05

davidnicolaie scrie:
claufishi scrie:Dacă se doreste un casting cat de cat corect ar trebui să folosim fire de aceeași grosime ! Aveți careva un micrometru ? Propun un 0,25 mm, aceasta fiind și grosimea cea mai uzitată la pescuit, astfel având o idee asupra lungimii lanseului.

Să facem cate 2 aruncări, cu lansete 3,5 lbs

Weekend plăcut în continuare ! **==
a-l naibi sa fii ..m-ai eliminat. :D eu nu dau cu alt bat ,decat ce-l detinut.3lb.si tu stiai asta.
Nu te-am eliminat pt că nu am stabilit nimic concret fiind doar o propunere.

Acum să vedem cine se bagă ?

Desigur că ar trebui să fie în weekend.
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de shahjaban » 05 Ian 2014, 15:20

Nu este un concurs cu premii...nu are rost sa fin stricti...eu zic sa dea fiecare cu ce are si cu ce crede el ca da mai bine , mergem sa mai exersam si de ce nu ...poate mai invatam ceva unii de la altii ...la sfarsit cine pierde da o bere ( ultimul da primului , penultimul da la al doilea..etc. ) ...ce ziceti ??:D :D
iar ziua stabilita sa fie in week-end sambata sau duminica 11-12 ianuarie 2014...

cred ca stiu si un loc.......in spate la targul de masini din Bartolomeu inspre institutul cartofului.... ma duc pana acolo sa vad daca este destul spatiu si revin mai pe dupa-masa !!!! daca sunteti de acord , evident !! ;) ;) :-h

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 05 Ian 2014, 15:35

:D
shahjaban scrie:Nu este un concurs cu premii...nu are rost sa fin stricti...eu zic sa dea fiecare cu ce are si cu ce crede el ca da mai bine , mergem sa mai exersam si de ce nu ...poate mai invatam ceva unii de la altii ...la sfarsit cine pierde da o bere ( ultimul da primului , penultimul da la al doilea..etc. ) ...ce ziceti ??:D :D
iar ziua stabilita sa fie in week-end sambata sau duminica 11-12 ianuarie 2014...

cred ca stiu si un loc.......in spate la targul de masini din Bartolomeu inspre institutul cartofului.... ma duc pana acolo sa vad daca este destul spatiu si revin mai pe dupa-masa !!!! daca sunteti de acord , evident !! ;) ;) :-h
:D

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 05 Ian 2014, 15:45

shahjaban scrie:Nu este un concurs cu premii...nu are rost sa fin stricti...eu zic sa dea fiecare cu ce are si cu ce crede el ca da mai bine , mergem sa mai exersam si de ce nu ...poate mai invatam ceva unii de la altii ...la sfarsit cine pierde da o bere ( ultimul da primului , penultimul da la al doilea..etc. ) ...ce ziceti ??:D :D
iar ziua stabilita sa fie in week-end sambata sau duminica 11-12 ianuarie 2014...

cred ca stiu si un loc.......in spate la targul de masini din Bartolomeu inspre institutul cartofului.... ma duc pana acolo sa vad daca este destul spatiu si revin mai pe dupa-masa !!!! daca sunteti de acord , evident !! ;) ;) :-h
Nu a pomenit nimeni de concurs ! A fost o propunere ! Cine vrea să fie strict și cine nu vine cum poate si cu ce poate !
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
STIGMA FISHING
senior
senior
Mesaje: 249
Membru din: 05 Mai 2011, 22:23

Re: Zona Brasov

Mesaj de STIGMA FISHING » 05 Ian 2014, 17:34

Amenajarea piscicola: STIGMA FISHING va face o surpriza :D :D

http://www.infopescar.tv/forum/crap-si- ... 20574.html

Avatar utilizator
celmare
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Feb 2012, 20:15

Re: Zona Brasov

Mesaj de celmare » 05 Ian 2014, 17:46

daca se bate in cuie eu vin cu grataru pastrama si 10 l de vin cine da cel mai putin face grataru **==
pescuitu este o arta nu e a voastra si nici a noastra e a urmasii urmasilor nostri !

Avatar utilizator
ady_brasov
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 06 Mar 2012, 12:33
Localitate: brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de ady_brasov » 06 Ian 2014, 07:35

ma bag si eu ;)

Avatar utilizator
ady_brasov
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 06 Mar 2012, 12:33
Localitate: brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de ady_brasov » 06 Ian 2014, 07:36

doar sa hotarati locul si data

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de mihneaBV » 06 Ian 2014, 10:56

si eu ma bag in functie de data stabilita.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”