Se merita?

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Se merita?

Mesaj de georgemarian » 12 Ian 2014, 13:03

Cum am vazut mai peste tot diferite oferte si moduri de achizitionare a unui navomodel,ma gandeam sa-mi iau unul in rate,cu efort dar sper sa reusesc.Dvs ce credeti,se merita?pana de curand nu eram de acord cu pescuitul asta, dar pe mai multe balti, unde pestele e mai rar si nu poti ajunge,mereu un pescar cu navo a facut diferenta.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se merita?

Mesaj de florentiniuga » 13 Ian 2014, 01:30

Exact cum ai spus si tu, cateodata face diferenta. Totul depinde insa de pescar. Mie nu-mi place pescuitul plantat, fie cu navo sau din barca. Prefer sa nu prind nimic dar sa pastrez aura de noblete si sportivitate, sa-mi asum limitele si sa dau pestilor sansa oferita de natura. Nu gasesc niciun farmec in a localiza cu sonarul zonele prielnice si de a le servi carligul la nas. Prefer satisfactia gasirii prin observare si sondare a locurilor din raza mea de aruncare si de a pescui dupa puterile mele, chiar daca nu prind nimic. Si daca prind voi simti ca s-a intamplat datorita experientei si abilitatilor acumulate, nu datorita tehnologiei. Plantatul mi se pare ca sugereaza o disperare de a prinde cu orice pret.
Nu judec pe nimeni indiferent de optiune. E doar ceea ce inteleg eu prin pescuit sportiv si recreativ, e modul cum vad eu acest hobby. Am avut un navomodel, mi-a placut ca jucarie dar l-am folosit la o singura filmare ( cu succes, e adevarat) si dupa un an l-am vandut.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Se merita?

Mesaj de georgemarian » 13 Ian 2014, 03:36

florentiniuga scrie:Exact cum ai spus si tu, cateodata face diferenta. Totul depinde insa de pescar. Mie nu-mi place pescuitul plantat, fie cu navo sau din barca. Prefer sa nu prind nimic dar sa pastrez aura de noblete si sportivitate, sa-mi asum limitele si sa dau pestilor sansa oferita de natura. Nu gasesc niciun farmec in a localiza cu sonarul zonele prielnice si de a le servi carligul la nas. Prefer satisfactia gasirii prin observare si sondare a locurilor din raza mea de aruncare si de a pescui dupa puterile mele, chiar daca nu prind nimic. Si daca prind voi simti ca s-a intamplat datorita experientei si abilitatilor acumulate, nu datorita tehnologiei. Plantatul mi se pare ca sugereaza o disperare de a prinde cu orice pret.
Nu judec pe nimeni indiferent de optiune. E doar ceea ce inteleg eu prin pescuit sportiv si recreativ, e modul cum vad eu acest hobby. Am avut un navomodel, mi-a placut ca jucarie dar l-am folosit la o singura filmare ( cu succes, e adevarat) si dupa un an l-am vandut.
Asa gandesc si eu...si aveti dreptate, merita si ei o sansa si cum ati mai spus,mi-i se pare ca vrei neaparat sa prinzi ceva..si cum nu prea retin peste nu se merita...cred ca renunt si mai bine ma gandesc la alte accesorii.Daca tot am deschis topicul, puteti sa-mi recomandati un scaun accesibil la pret si daca se poate totodada confortabil? Va multumesc!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se merita?

Mesaj de florentiniuga » 13 Ian 2014, 06:32

Eu vreau sa-mi iau un Korum ca e bun atat la stationar cat si la crap si poti sa-i adaugi diferite accesorii pe care le cumperi in timp. Vezi aici.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Se merita?

Mesaj de Bogdan Melu » 13 Ian 2014, 11:39

Florentin,este si nu este asa cum spui tu in ceea ce priveste pescuitul plantat.
Stii, zic eu chiar mai bine decat mine ,ca sunt f multe lacuri unde pestele este strict concentrat in zona/zonele inaccesibile pescuitului "din mana".
Si nu ma refer la configuratia naturala a unei balti/lac.rau ci ma refer la incinte private unde cei ce administreaza locatia creaza astfel de zone sau haranesc intentionat pestele in zone inaccesibile pescuitului lanastat.
Evident ca pescarul este cel care face montura si o prezinta de asa natura incat pestele sa "puna botul".
Cum ajunge ea la locul dorit este dupa parerea mea o problema secundara.
Se tot vorbeste de lansete puternice care sa poata plasa montura la 170m +,si de cat de important este sa pescuiesti "departe".
Evident ca exista oameni care in ciuda echipatentului performant si a antrenamentelor nu vor depasi sau atinge niciodata granita celor 160m unde unii spun/se lauda ca pescuiesc.

Pescuitul pe Dunare din barca unde te lipesti/ancorezi intr-un loc si pescuiesti cu monturile la cativa metrii de barca cum il cataloghezi?
Este sau nu tot un fel de plantat?
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Se merita?

Mesaj de georgemarian » 13 Ian 2014, 12:15

florentiniuga scrie:Eu vreau sa-mi iau un Korum ca e bun atat la stationar cat si la crap si poti sa-i adaugi diferite accesorii pe care le cumperi in timp. Vezi aici.
Interesat si pare solid.M-ar interesa sa aibe si cotiere, merg atasate ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se merita?

Mesaj de florentiniuga » 15 Ian 2014, 03:24

georgemarian scrie:
florentiniuga scrie:Eu vreau sa-mi iau un Korum ca e bun atat la stationar cat si la crap si poti sa-i adaugi diferite accesorii pe care le cumperi in timp. Vezi aici.
Interesat si pare solid.M-ar interesa sa aibe si cotiere, merg atasate ?
Cotierele sunt excluse la un scaun de stationar pentru ca iti impiedica accesul la elementele auxiliare atasate in jurul tau.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se merita?

Mesaj de florentiniuga » 15 Ian 2014, 03:48

Bogdan Melu scrie:Florentin,este si nu este asa cum spui tu in ceea ce priveste pescuitul plantat.
... ma refer la incinte private unde cei ce administreaza locatia creaza astfel de zone sau haranesc intentionat pestele in zone inaccesibile pescuitului lanastat.
....Evident ca exista oameni care in ciuda echipatentului performant si a antrenamentelor nu vor depasi sau atinge niciodata granita celor 160m unde unii spun/se lauda ca pescuiesc.

Pescuitul pe Dunare din barca unde te lipesti/ancorezi intr-un loc si pescuiesti cu monturile la cativa metrii de barca cum il cataloghezi?
Este sau nu tot un fel de plantat?
Repet, imi asum rezultatele sau lipsa de rezultate din cauza incapacitatii fizice de a arunca atat de mult dar cel mai bine evit astfel de amenajari unde administratorii aproape te obliga sa pescuiesti plantat, asigurandu-si astfel un venit suplimentar din taxa de plantare.
Pescuitul din barca pe un rau, Dunare sau Delta este ok pentru ca e greu de presupus ca pestii stau concentrati mereu unde credem noi, ca in cazul unei balti unde nu au de ales, au doar cateva adancituri, praguri si cateva buturugi pe care nu le modifica nimeni cu anii sau 1-2 locuri de hranire permanenta. In general acele locuri sunt cunoscute si pescarii se inghesuie direct la autoservire. E suficient sa citesti cateva forumuri si afli exact unde sa-ti plasezi monturile. Pe Dunare poti face asta? Chiar si cu sonarul e greu. In plus nu esti nici fizician nici Dumnezeu sa poti pescui precis pe patul de nada. Poti doar spera ca nu a fost dusa de curent la mama dracului si ca esti pe aproape. Am vazut un caz in Delta cand cineva nadea in fata lui, unde apa avea in jur de 2m si pescuia la aprox. 15-20m in aval, unde estima ca s-ar fi asezat nada dar beneficiarul adevarat era la vreo 50m mai departe, unde era un prag in care se opreau toate boiliesurile si porumbul aruncate in amonte. Ala prindea la greu fara sa nadeasca deloc si asta care nadea in draci, canci ! :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se merita?

Mesaj de florentiniuga » 17 Ian 2014, 22:10

florentiniuga scrie:
georgemarian scrie:
florentiniuga scrie:Eu vreau sa-mi iau un Korum ca e bun atat la stationar cat si la crap si poti sa-i adaugi diferite accesorii pe care le cumperi in timp. Vezi aici.
Interesat si pare solid.M-ar interesa sa aibe si cotiere, merg atasate ?
Cotierele sunt excluse la un scaun de stationar pentru ca iti impiedica accesul la elementele auxiliare atasate in jurul tau.
Rectific, deoarece ma aflu deja in posesia unui asemenea scaun. Poate fi achizitionat separat si un set de cotiere dar nu le-as lua tocmai din motivele expuse mai sus.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Se merita?

Mesaj de georgemarian » 18 Ian 2014, 12:58

La pescuitul crapului, cand astepti si cateva ore intre trasaturi, as prefera sa aiba si cotiere..o sa ma interesez mai bine. Va multumesc

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se merita?

Mesaj de florentiniuga » 19 Ian 2014, 00:53

149 lei

Imagine
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”