ce cantitate de boiles am nevoie?

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

ce cantitate de boiles am nevoie?

Mesaj de papyllon » 22 Ian 2014, 14:13

buna ziua
am o interebare petru cei care au mai participat la competiţii:
ce cantitate de solubile/tari am nevoie pentru a participa la un concurs amical cu durata de 24h in luna Aprilie avand in vedere ca apa e destul de rece?
eu m-am gândit la 3 kg de bile tari pentru nadit şi solubile pentru carlig
8 kg de nada plus ceva aditivi şi plastice la cârlig
credeţi că este de ajuns nada, concursul desfăşurându-se pe balta de la Doripesco?
vă mulţumesc!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce cantitate de boiles am nevoie?

Mesaj de florentiniuga » 22 Ian 2014, 16:15

papyllon scrie:buna ziua
am o interebare petru cei care au mai participat la competiţii:
ce cantitate de solubile/tari am nevoie pentru a participa la un concurs amical cu durata de 24h in luna Aprilie avand in vedere ca apa e destul de rece?
eu m-am gândit la 3 kg de bile tari pentru nadit şi solubile pentru carlig
8 kg de nada plus ceva aditivi şi plastice la cârlig
credeţi că este de ajuns nada, concursul desfăşurându-se pe balta de la Doripesco?
vă mulţumesc!
Depinde de temperatura apei, nu se poate anticipa de acum. Daca e inca rece, o cutie de viermusi si libelule (amestecate si in nada, e mai mult decat suficient (daca e amical si se permite nada vie). Oricum, exceptand o perioada de calduri anormale pentru martie-aprilie (Doripesco e totusi in zona montana), cantitatea de nada sugerata de tine pentru 24h e cam mare. 2-3 kg de solubile de 16-18mm iar la carlig tari dipuite de 10-14mm sau solubile, cu pop-up mic, e tot ce ai nevoie. Daca dai cu naditoare, nu cred ca vei folosi mai mult de 3-4 kg de nada desi nu recomand nadirea pe apa rece daca pestii nu se hranesc intensiv. Repet, totul tine de temperatura apei, daca depaseste 14 grade, poti sa nadesti mai intens, daca e mai rece, mai bine nadire moderata cu pelete in saculet solubil sau naditor putin incarcat.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: ce cantitate de boiles am nevoie?

Mesaj de papyllon » 22 Ian 2014, 16:21

va mulţumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
odoctee
Veteran
Veteran
Mesaje: 1567
Membru din: 13 Iun 2010, 23:20
Localitate: Tulcea

Re: ce cantitate de boiles am nevoie?

Mesaj de odoctee » 23 Ian 2014, 00:41

problema este relativa si tine f mult de conditiile meteo in primul rand, oricum in termeni generali nu trebuie sa ai in vedere numai boilies, peletele sunt o varianta buna, de asemenea pasta solubila nu ar trebui sa-ti lipseasca (daca ne raportam la perioada si clima), groundbait in combinatie cu plastice la carlig pot face o figura frumoasa ;)
cat despre bolilies cu cat mai mult cu atat mai bine , sa-ti ramana decat sa nu-ti ajunga!
salutari, adrian
CARP HUNTERS TEAM

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”