nada boilies

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Aurelian24
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 27 Feb 2009, 09:44

nada boilies

Mesaj de Aurelian24 » 11 Mar 2009, 10:35

Vreau sa merg la pescuit pe o balta unde nu se pescuieste la boilies . Intrebarea mea este : ce nada ar trebuie sa folosesc pe o astfel de balta ? Balta are o adincime de 1,5 - 2,5 m si are un substrat malos 15-20 cm si are foarte mult crap mic 0,5-1 kg dar si destule exemplare mari 8-> . Pana acu am pescuit pe ea doar la boaba de porumb cu diferite arome si cateodata rama neagra .

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: nada boilies

Mesaj de bug » 11 Mar 2009, 17:42

Aurelian24 scrie:Vreau sa merg la pescuit pe o balta unde nu se pescuieste la boilies . Intrebarea mea este : ce nada ar trebuie sa folosesc pe o astfel de balta ? Balta are o adincime de 1,5 - 2,5 m si are un substrat malos 15-20 cm si are foarte mult crap mic 0,5-1 kg dar si destule exemplare mari 8-> . Pana acu am pescuit pe ea doar la boaba de porumb cu diferite arome si cateodata rama neagra .
iti sugerez sa nu schimbi momeala doar de dragul artei.daca o faci si baietii trec de la slanina la gratar ...o sa trebuiasca sa le dai ndoar gratar.

Avatar utilizator
Aurelian24
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 27 Feb 2009, 09:44

Re: nada boilies

Mesaj de Aurelian24 » 12 Mar 2009, 09:18

Am sa raman si pe momeala baltii dar as vrea sa incerc si ceva nou de asta am apelat la acest topic ;;)
Poate cineva sama ajute :-?? ?

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: nada boilies

Mesaj de ciptes » 12 Mar 2009, 17:05

Am mai intrebat si eu si am avut un singur raspuns squid&octopus.dupa aceea s-a deviat de de la topic cu alte treburi si intrebari. Fir intins ! ! ! :D

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: nada boilies

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 17:21

Daca vrei sa inveti pestele pe bile,mai ales daca este foarte mult,trebuie sa nadesti destul de consistent.Parerea mea este ca trebuie minim 25-30 de kg de bile ca sa incepi sa prinzi constant.Asa ca ramai pe porumb si mamaliga ca pana acum si poti sa mai incerci si carne de scoica sau melci.

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: nada boilies

Mesaj de bug » 12 Mar 2009, 18:31

Aurelian24 scrie:Am sa raman si pe momeala baltii dar as vrea sa incerc si ceva nou de asta am apelat la acest topic ;;)
Poate cineva sama ajute :-?? ?
vezi ca sint destule topicuri pe forumurile de pescuit din romania cu ce te intereseaza.incepi cu inceputul ,citeste,studiaza si o sa iti dai seama pe parcurs.asta daca vrei sa-ti faci singur bile!daca nu cumpara-ti vreo 20kg si da-le treptat...si o sa vezi rez dupa....oricum,in pescuit,primii 20 de ani sint mai grei :D (glumeam) :-h

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nada boilies

Mesaj de florentiniuga » 25 Mar 2009, 00:09

Eronat raspunsul cu S&O. E foarte adevarat ca trebuie sa nadesti mult atat cantitativ cat si ca timp pana vei avea un raspuns bun si constant dar o poti face cu aproape orice aroma (daca te intereseaza doar tipul de aroma). Totul e cu ce se obisnuiesc pestii de la inceput. Dar iti recomand totusi sa incepi cu nade combinate, adica nada obisnuita a baltii la care sa adaugi treptat aroma, csl, robin red, lapte de porumb, lichide nutritive, pelete, sfaramatura de boiliesuri, urmand apoi sa incepi sa nadesti cu solubile. Treptat e mai eficient.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
grasscarphunter
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 24 Mar 2009, 01:59

Re: nada boilies

Mesaj de grasscarphunter » 25 Mar 2009, 01:19

@Aurelian,
incearca sa momesti cu porumb simplu sau mix de seminte(porumb,canepa,,grau,naut, alune tigrate,seminte de rapita ,seminte de artar(obtional) ),atentie toate fierte dupa care faci un sirop in care le tii inmuiate 4 -5 zile.La 8-10 m de patul de nada cu seminte mai fa un pat de nada cu bilele tale preferate si incearca sa ai o montura in jurul patului de nada cu bile si restul in celalalt pat de nada.Poate multi pescari mai priceputi decat mine vor zambi dar daca este peste in balta o sa ai succes .Eu asa fac pe baltile in care nu s-a lucrat cu bile ,aceasta metoda aduce rezultate in minim 18ore dupa ce ai momit.Pentru sirop ai nevoie de 1l csl,2linguri mari de atractant EDGE (SBS)20picaturi acid "N" butiric ,4linguri mari de betaina,500ml melasa.Preferabil sa folosesti un recipient cu capac etans si mixul de seminte ne folosit se poate pastra o luna de zile fara probleme.Siropul este pentru 10kg de mix sau porumb.
Fir intins :!: PS.astept rezultatul

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: nada boilies

Mesaj de Alexandru » 26 Mar 2009, 21:16

Eu pe baltile care nu au habar de bile, pun in boilies aroma supradozata de porumb si nu exista sa manince la porumb si la boilies nu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”